syrop glukozowo fruktozowy

Syrop glukozowo-fruktozowy a cukier: czym się różnią i czy syrop jest zdrowszy?

,

syrop glukozowo fruktozowy

Jest to popularny zamiennik cukru w wielu produktach spożywczych, w tym również w suplementach diety. Jest od cukru tańszy i często widać go na samym szczycie składników artykułu żywnościowego. Co to jest syrop glukozowo-fruktozowy, jak powstaje i czy jest szkodliwy?

Syrop glukozowo-fruktozowy a cukier

Glukoza to monocukier – cukier prosty, występujący naturalnie w wielu produktach spożywczych. Znajduje się również we krwi jako źródło energii dla organizmu – ten czerpie go właśnie z pożywienia. Fruktoza również jest monocukrem, znajdującym się najczęściej w warzywach i owocach oraz w miodzie. Jest słodsza od glukozy.

Gdy połączymy glukozę i fruktozę otrzymamy sacharozę, a więc biały cukier najczęściej dodawany do herbaty, ciast i dań wytrawnych. Jest on obecny w niemal każdym domu. W sacharozie stosunek glukozy do fruktozy wynosi 50-50. W syropie glukozowo-fruktozowym ten stosunek może być zaburzony, co znaczy, że najczęściej jednego lub drugiego jest więcej. Jego forma jest ciekła.

Syrop wytwarzany jest ze skrobi kukurydzianej lub pszennej – zależy to najczęściej od dostępności i ceny surowca. Cząsteczki glukozy w skrobi są uwalniane i hydrolizowane, a następnie zamieniane na słodszą fruktozę przy zastosowaniu enzymów.

Gdy glukozy jest więcej w syropie, nazywany jest on glukozowo-fruktozowym. Gdy wartość fruktozy przekracza 50%, wtedy syrop nosi nazwę fruktozowo-glukozowego lub syropu wysokofruktozowego.

Syrop glukozowo-fruktozowy w przemyśle spożywczym

Zastosowanie syropu jest bardzo szerokie. Po pierwsze zapewnia on taką samą słodycz jak cukier, a przy tym często jest tańszy. Po drugie, może on służyć jako „naturalny” konserwant, co znaczy, że produkty spożywcze nie psują się zbyt szybko, a stosowanie sztucznych konserwantów jest minimalizowane. Dodatek syropu zapewnia również stabilniejszą konsystencję żywności przetworzonej niż gdyby żywność była go pozbawiona. Sprawia to, że jedzenie ma dłuższą datę ważności.

Syrop glukozowo fruktozowy – szkodliwość

Szkodliwość syropu wynika przede wszystkim z jego nadmiernego spożycia w produktach przetworzonych. Gdy na etykiecie widnieje dumny napis „bez dodatku cukru”, ale w składzie znajduje się syrop, produkt ten wniesie do organizmu tyle samo, jeśli nie więcej (w zależności od stosunku fruktozy do glukozy) cukrów prostych. A tych należy w diecie unikać.

Z tego też względu zaleca się w miarę możliwości unikać produktów spożywczych z dodatkiem syropu glukozowo-fruktozowego. Nadmierne ich spożycie grozi występowaniem otyłości, szczególnie brzusznej, niealkoholowego stłuszczenia wątroby, cukrzycy typu 2, problemów neurologicznych (szczególnie u dzieci). Syrop nie wnosi praktycznie żadnych wartości odżywczych do organizmu, a glukoza we krwi powinna być czerpana z innych źródeł, najlepiej z węglowodanów złożonych.

Rodzi się więc pytanie, dlaczego owoce, tak bogate we fruktozę, można i należy spożywać, a syropu już nie? Odpowiedź wynika z zawartości naturalnego błonnika pokarmowego w owocach. Stanowi on dodatkową barierę w trawieniu fruktozy, dzięki czemu jest ona inaczej przetwarzana w glukozę. W tym przypadku, mimo, że owoce i niektóre warzywa zawierają fruktozę, są one w istocie zdrowe.

zdrowa żywnośćprodukty dietetycznezdrowe sokisłodziki rodzajesłodzik w tabletkach