produkty bogate w polifenole

Polifenole – właściwości i źródła w pokarmach. Dlaczego warto dbać o ich podaż w diecie?

,

produkty bogate w polifenole

Są to związki organiczne roślinne występujące w wielu naturalnych produktach spożywczych. Mają silne właściwości przeciwutleniające, czym znacząco przyczyniają się do zachowania zdrowia i urody przez długi czas. Dotychczasowe badania wykazały do tej pory ich działanie przeciwzapalne, wzmacniające układ naczyniowy i sercowy oraz wspomagające układ nerwowy. Polifenole – co to takiego?

Polifenole – właściwości

Jak dotąd oceniono, że polifenole mogą mieć niezwykłe znaczenie dla profilaktyki chorób. Jako że zapobiegają rozkładowi skrobii na cukry proste, mogą obniżać poziom glukozy we krwi. Tym samym przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2.

Jako że polifenole są silnie antyutleniające, są doskonałym czynnikiem przeciwzapalnym. Niektóre badania dowiodły również, że związki polifenolowe mogą pomagać w obniżaniu ciśnienia krwi oraz podwyższać dobry cholesterol.

Z jednej strony polifenole pomagają zatamować krwawienia, a z drugiej, chronią przed nadmierną agregacją płytek krwi, gdy nie jest ona wymagana. I ten fenomen sprawia, że zapobiegają one powstawaniu niepotrzebnych skrzepów, czym również chronią przed zawałami i udarami mózgu.

Polifenole to silne antyoksydanty, co oznacza, że neutralizują one wolne rodniki. Utleniacze mogą być przyczyną niektórych rodzajow nowotworów, a więc jeśli spożywa się pokarmy z dużą ilością polifenoli, można potencjalnie zmniejszyć ryzyko ich występowania.

Do właściwości prozdrowotnych polifenoli należy również wspieranie funkcjonowania mózgu, szczególnie u osób starszych. Miłorząb japoński, który bogaty jest w polifenole, znany jest ze swoich atrybutów poprawiających pamięć i funkcje poznawcze. Wspomagają również trawienie i neutralizują szkodliwe bakterie w obrębie układu pokarmowego. Mogą być pożywką dla dobroczynnych bakterii probiotycznych.

Polifenole – podział

Rodzajów polifenoli jest ponad osiem tysięcy, jednak podzielić je można na kilka głównych grup. Najliczniejszą z nich są flawonoidy. Należą do nich flawony, flawonole, flawanony, flawanole, izoflawony i antocyjany. Brzmi znajomo? To dlatego, że często są one składnikami kosmetyków i naturalnych produktów żywnościowych. To właśnie one mają silne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, a więc redukują ryzyko występowania stresu oksydacyjnego. Wpływają one na gospodarkę hormonalną, szczególnie u kobiet regulują poziom estrogenów. Wspomagają one również pracę układu trawiennego, szczególnie trzustki i wątroby.

Drugą grupą polifenoli są kwasy fenolowe: pochodne kwasu benzoesowego oraz pochodne kwasu hydroksycynamonowego. Zmniejszają obrzęki, wspomagają układ naczyniowy i usprawniają proces krzepnięcia, gdy dochodzi do krwawienia.

Trzecią grupą są inne związki fenolowe, do których należą m.in. stylbeny, lignany i taniny. Te ostatnie kojarzą się głównie z herbata, która jest w nie bogata.

Produkty bogate w polifenole

Polifenole jako związki roślinne są znajdowane szczególnie obficie w owocach i warzywach. Na szczęście przy zdrowej i zbilansowanej diecie, ich podaż do organizmu nie powinna być problematyczna. Jej szczególnie bogatym źródłem jest herbata, gorzka czekolada oraz kakao. Wśród warzyw wyróżnić można zielone warzywa jak szpinak, brokuły, cykorię i karczochy. W owocach przodują owoce jagodowe, tak zwane lokalne superfoods, winogrona i wiśnie. Polifenole znaleźć można szczególnie w produktach sojowych oraz w migdałach i orzechach włoskich. W codziennej kuchni dawkę polifenoli można sobie także zapewnić ziołami: miętą, pietruszką, majerankiem, bazylią, tymiankiem i szałwią.

Warzywa i strączki Owoce Pestki i orzechy Przyprawy i zioła Inne
karczoch, szparagi, brokuły, marchew, cykoria, ziemniaki, czerwona sałata, żółta i czerwona cebula, szpinak, biała i czarna fasola, produkty sojowe, w tym tofu, tempeh jabłka, morele, brzoskwinie i nektarynki, owoce jagodowe, wiśnie i czereśnie, winogrona, granat, śliwki, owoce cytrusowe migdały, kasztany, orzechy włoskie i laskowe, siemię lniane, pekany cynamon, kmin rzymski, goździki, kurkuma, suszone zioła, anyż, imbir rooibos, czarna i zielona herbata, olej rzepakowy i z oliwek, kakao i czekolada, ginkgo biloba

stres oksydacyjnywolne rodnikiprzeciwutleniaczeproszek z dzikiej różyzielona herbata w saszetkach