lactic acid inci

Lactic Acid – INCI

,

kwas mlekowy inci

Substancja aktywna oraz bazowa.

Produkt uboczny beztlenowego oddychania, tj procesu, w którym komórki wytwarzają energię bez udziału tlenu. Znajduje się we krwi po treningach, w jelitach w procesie fermentacji oraz w nabiale, gdzie wytwarzają go bakterie.

Humektant, a więc składnik aktywnie nawilżający, mający dodatkową zdolność przejścia przez warstwę rogową skóry.

Nie wymaga obecności innych promotorów przejścia, a sam może pełnić jego funkcję dla innych substancji, ponieważ działa keratoplastycznie.

Bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych, również dla kobiet w ciąży i dzieci.

Ma pochodzenie naturalne bądź syntetyczne. Jest również wytwarzany przez organizm.

W dużych stężeniach wykazuje działanie złuszczające.

W wykazie składników INCI znajdziemy go pod nazwami Lactic Acid, Propanoic Acid, kwas mlekowy, kwas alfa-hydroksypropionowy oraz kwas 2-hydroksypropanowy.

Kwas mlekowy w kosmetyce

W nowoczesnej kosmetyce kwas mlekowy spełnia cały szereg zadań. Jest to z pewnością jeden z najczęściej stosowanych składników wszelkiego rodzaju produktów do pielęgnacji ciała, włosów i twarzy. Bywa dodawany również do żywności.

Jako składnik nawilżający jest stężony w marginesie 1-10%. Powyżej tej wartości ma zdolność do złuszczania martwych komórek naskórka, zaś w najsilniejszych peelingach można nawet spotkać stężenie 50%. Kwas mlekowy powinien być odpowiednio rozcieńczony, ponieważ w formie czystej silnie podrażnia.

Ten alfa-hydroxykwas (AHA) oceniono pod kątem bezpieczeństwa dla skóry w zależności od jej pH. Stwierdzono, że przy wzroście stężenia lub obniżeniu pH, ryzyko podrażnienia może wzrastać. Silny kwas mlekowy, podobnie jak inne AHA, może również zwiększać ryzyko poparzenia słonecznego. Dlatego po zabiegach z ich użyciem zaleca się unikanie światła słonecznego, stosowanie filtrów 50+ lub wykonywanie ich w okresie mniejszego operowania słońca.

W Cosmetic Ingredient Review znajdziemy również zalecenia, że przy pH równym 3 lub wyższym stosować kwas mlekowy w stężeniu maksymalnie 30%, przy zachowaniu środków ostrożności, do których należą: zastosowanie go przez profesjonalistę przez krótki czas, dokładnie go spłukując i stosując jednocześnie odpowiednio silne środki przeciwsłoneczne. W produktach dostępnych w sprzedaży konsumenckiej stężenie kwasu mlekowego wynosi maksymalnie 10%.

Lactic acid zmiękcza naskórek, dzięki czemu jest cenionym składnikiem środków do pielęgnacji stóp, kolan, łokci i bardzo suchej skóry ciała.

Lactic acid w kosmetykach przeciwstarzeniowych

Lactic acid jest niezwykle uniwersalnym składnikiem kosmetyków dla skóry dojrzałej, gdyż działa wielotorowo. Jako humektant aktywnie nawilża. Rozmiękcza warstwę rogową naskórka, dzięki czemu pozwala na wniknięcie dobroczynnych substancji do wnętrza skóry. Ponadto, działa antybakteryjnie, czym przeciwdziała występowaniu podrażnień spowodowanych przez patogeny. Jest też regulatorem pH, dzięki czemu przywraca to najbardziej optymalne skórze. Jedną z najciekawszych właściwości kwasu mlekowego jest jednak jego zdolność do stymulowania syntezy kolagenu, czyli jednego z budulców skóry. Dzięki tej cesze której pomaga spłycać zmarszczki i przywracać jędrność skórze.

Kwas mlekowy znajdziemy w takich produktach jak:

Kwas mlekowy w przemyśle spożywczym i chemicznym

Kwasu mlekowego w żywności nie należy się bać choćby z tego względu, że naturalnie występuje w niektórych produktach spożywczych oraz sami go syntetyzujemy. Jako dodatek do żywności znajdziemy go pod symbolem E270, a jego zastosowanie pomoże utrzymać odpowiednie pH produktu, gwarantując jego świeżość.

Lactic acid w wysokim stężeniu można spotkać w środkach z kategorii chemii domowej ze względu na jego właściwości złuszczające. Jest uważany za naturalną i w zasadzie nieszkodliwą dla środowiska substancję czyszczącą.