ph skóry twarzy

Prawidłowe pH skóry twarzy – jak je utrzymać?

, ,

ph skóry twarzy

Starasz się dbać o pielęgnację skóry, ale Twoje starania nie przynoszą efektów? Skóra źle reaguje na stosowane kosmetyki, wciąż jest przesuszona lub pojawiają się na niej wypryski? Być może problemem jest nieprawidłowe pH skóry twarzy, które w niekorzystny sposób odbija się na jej kondycji.

Co to jest pH skóry?

Ilościowa skala zasadowości lub kwasowości roztworów wodnych została opracowana już w 1909 r. Za sprawą duńskiego biochemika Sorena Sorensena powstała skala pomiarowa zgodnie z którą:

  • pH kwaśne obejmuje wartości poniżej 7
  • neutralne pH jest równe 7 (takie pH posiada np. woda)
  • pH zasadowe mieści się w granicach między 7 a 14.

Idealne pH skóry twarzy jest lekko kwaśne, a jego wartość liczbowa waha się od 4,5 do 5,5. Dzięki temu skóra jest w stanie skutecznie bronić się przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i utrzymać prawidłowe nawilżenie. Wytworzony na jej powierzchni płaszcz kwasowy stanowi naturalną barierę chroniącą przed drobnoustrojami i podrażnieniami. Utrzymanie prawidłowego pH skóry pomaga zadbać o jej kondycję oraz zachować młody i atrakcyjny wygląd.
Warto mieć na uwadze, że wartość pH skóry nie jest taka sama u wszystkich ludzi i może się zmieniać. Wpływają na nią zarówno czynniki takie jak: płeć, wiek, uwarunkowania genetyczne, jak również codzienne nawyki pielęgnacyjne i styl życia: stosowane kosmetyki, rytuały pielęgnacyjne, stres, dieta, ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych.

Jak sprawdzić pH skóry?

Wiele objawów może świadczyć o tym, że prawidłowe pH skóry zostało zaburzone. Skóra alkaliczna zdradza objawy przesuszenia. Jej warstwa lipidowa może być uszkodzona, w związku z czym łatwiej ulega podrażnieniu. W związku z brakiem odpowiedniego nawilżenia bardziej widoczne stają się oznaki starzenia się skóry – drobne linie i zmarszczki, a jej odcień jest zwykle szary i matowy. Zaostrzeniu mogą ulegać również choroby skórne, takie jak atopowe zapalenie skóry.
Symptomy świadczące o tym, że pH skóry jest zbyt mocno zasadowe to przede wszystkim:

  • sucha skóra
  • zaczerwienienie
  • świąd
  • łuszczenie się skóry.

Silnie kwasowe pH zwiększa z kolei ryzyko rozwoju stanu zapalnego i pojawienia się na skórze niedoskonałości. Skóra ma skłonność do nadprodukcji sebum i łatwiej się przetłuszcza. Zbyt kwaśne pH skóry może nasilać pojawianie się:

  • zaskórników
  • zatkanych porów
  • zaczerwienienia
  • trądziku.

Sposób, w jaki skóra reaguje na mycie oraz na stosowane kosmetyki warto na bieżąco obserwować, a swoje wątpliwości skonsultować z dermatologiem.

Prawidłowe pH skóry twarzy – jak o nie dbać?

Delikatne oczyszczanie

Oczyszczanie skóry ma ogromne znaczenie zarówno wieczorem, jak i rano. Dokładne usuwanie zanieczyszczeń, sebum, komórek martwego naskórka, potu czy pozostałości kolorowych kosmetyków zapobiega namnażaniu się szkodliwych bakterii i umożliwia skórze pełną regenerację podczas snu. Trzeba jednak unikać środków czyszczących zawierających drażniące składniki. Obecny w składzie alkohol może działać wysuszająco. Do mycia twarzy nie sprawdzi się także mydło, którego odczyn pH jest dla skóry zbyt alkaliczny. Jeśli skóra po umyciu jest napięta i pojawia się nieprzyjemne uczucie ściągania warto rozważyć zmianę kosmetyków do oczyszczania twarzy.

Tonizowanie skóry

Niezbyt dobrym pomysłem jest rezygnowanie ze stosowania toniku w trakcie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych. Tonik do twarzy pomaga przywrócić prawidłowe pH skóry po zastosowanych wcześniej kosmetykach, a także po przemyciu jej zwykłą wodą. W ten sposób wspomaga naturalną odporność skóry, chroni przed uszkodzeniami jej płaszcza hydrolipidowego oraz zakażeniami bakteryjnymi. Skóra jest mniej napięta i przygotowana do nakładania kolejnych kosmetyków.

Nawilżanie

Nawet w przypadku cery tłustej codzienne stosowanie kremu nawilżającego jest niezbędne. Wraz z upływem lat potrzeba dostarczenia skórze odpowiedniej porcji nawilżenia staje się coraz większa. Z wiekiem skóra produkuje mniej sebum i łatwiej ulega przesuszeniu, a jej pH wzrasta. W zapewnieniu długotrwałego nawilżenia sprawdzają się nie tylko substancje o właściwościach higroskopijnych, ale także natłuszczających. Do cery dojrzałej warto wybierać naturalne oleje, które nie zapychają porów, a przy tym posiadają właściwości przeciwzmarszczkowe jak np. olej arganowy.

Ochrona przeciwsłoneczna

Dopełnieniem codziennej pielęgnacji powinna być ochrona przeciwsłoneczna. Kremy z filtrem należy stosować każdego dnia przez cały rok. Promieniowanie słoneczne sprawia, że odczyn skóry może stać się bardziej zasadowy. Bez odpowiedniej ochrony światło słoneczne osłabia produkcję włókien kolagenowych i elastynowych oraz przyspiesza procesy starzenia się skóry. W rezultacie staje się ona wiotka, matowa i przesuszona. Promieniowanie UV pobudza produkcję melaniny oraz prowadzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych. Wzrasta ryzyko powstawania pajączków oraz przebarwień. Najpoważniejszą konsekwencją opalania ciała bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej są choroby nowotworowe skóry.

Dieta

Aby wartość pH skóry nie stała się zbyt niska, warto bazować na samodzielnie przygotowywanych posiłkach i zrezygnować z gotowych i przetworzonych produktów. Znacznie lepiej sprawdzą się warzywa i owoce bogate w przeciwutleniacze, które korzystnie wpłyną zarówno na zdrowie, jak i wygląd skóry. Źródłem antyoksydantów są m.in. owoce jagodowe, natka pietruszki, marchew, papryka, pomidory, szpinak, orzechy. W diecie powinny znaleźć się produkty pełnoziarniste, oleje roślinne, chude mięso. Ciężkostrawne smażone potrawy lepiej zamienić na gotowane lub pieczone, a ich smak wzbogacić przy użyciu cebuli, czosnku i ziół. Ograniczyć warto ponadto cukier, alkohol i kofeinę. Zarówno cały organizm, jak i skóra potrzebują prawidłowego nawodnienia, dlatego należy pamiętać o piciu niegazowanej wody mineralnej, a także np. zielonej herbaty.

W utrzymaniu prawidłowego pH pomogą także przeciwutleniacze obecne w kosmetykach, w tym przede wszystkim witamina C, która dodatkowo rozjaśnia przebarwienia oraz wspomaga syntezę kolagenu.

Zdrowa dieta, właściwa pielęgnacja i dobór odpowiednich kosmetyków to podstawa w utrzymaniu prawidłowego pH skóry. Warto pamiętać także o zachowywaniu umiaru. Zbyt częste złuszczanie naskórka lub stosowanie niektórych składników w zbyt wysokich stężeniach, takich jak np. kwasy może skórze poważnie zaszkodzić, prowadząc do naruszenia jej bariery ochronnej, zaburzenia równowagi pH i podrażnień.