inozytol

inozytol

Jest to substancja witaminopodobna, alkohol polihydroksylowy, chociaż nazywa się ją czasem witaminą B8. Jest syntetyzowana przez organizm jako produkt występujący pod postacią izomerów. Jest obecny z produktach spożywczych, jednak od kilku lat coraz popularniejsze stają się również suplementy diety z inozytolem. Jakie ma znaczenie dla organizmu?

Inozytol – działanie

Równoważy szereg nieprawidłowo występujących substancji chemicznych. Dlatego też działa zbawiennie na układ nerwowy, w tym na psychikę (wpływa na poziom serotoniny), a także wspomaga organizm w zaburzeniach metabolizmu cukru i w leczeniu zespołu policystycznych jajników. Prawidłowa ilość inozytolu jest również wskazana w ciąży. Jego znaczenie wynika z faktu, że jest jednym z głównych składników błon komórkowych.

Jest on szczególnie polecany osobom z zespołami metabolicznymi, mającymi bezpośredni wpływ na rozwój cukrzycy, chorób serca oraz udary mózgu. Zwiększa na przykład wrażliwość tkanek na insulinę (a więc przeciwdziała bądź wspiera organizm w insulinooporności i hiperinsulinemii), a także wspomaga w utrzymywaniu prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi. Wykazano, że u kobiet może on poprawiać funkcjonowanie jajników, szczególnie w przypadku PCOS, a także ma wpływ na obniżenie poziomu testosteronu. Może regulować owulację i zwiększać poziom progesteronu. Jest więc również wskazany dla kobiet chcących powiększyć rodzinę.

Dwie najczęściej występujące formy inozytolu to myo-inozytol oraz D-chiro-inozytol. W organizmie powstaje on z glukozy w jądrach, mózgu, wątrobie i nerkach. U dorosłego człowieka proces ten odbywa się przede wszystkim w nerkach, przy czym syntetyzowana przez niego ilość jest z reguły wystarczająca do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Rzadko spotykane są niedobory u zdrowego człowieka, który prowadzi zbilansowaną, pełną różnorodnych pokarmów dietę. Bywa, że zdarzają się one u ludzi, którzy cierpią na zaburzenia trawienia cukru, nadciśnienie oraz niektóre choroby autoimmunologiczne.

Myo-inozytol – źródła w diecie i suplementacja

Myo-inozytol można uzyskać z diety, w szczególności z produktów zbożowych (jako wyjątkowo bogatych w witaminy z grupy B), owoców, warzyw i mleka. Mogą go więc w ten sposób czerpać również wegetarianie. Jednak w przypadku sporych niedoborów lub diety, która może nie dostarczać jego odpowiednich ilości, warto zastosować suplementację. Szczególnie, jeśli występują niedobory wywołane przez niektóre schorzenia lub ciążę. Z kolei D-chiro-inozytol występuje w pokarmach dużo rzadziej. Nie oznacza to jednak, że u każdego wystąpią jego niedobory. D-chiro-inozytol produkowany jest z myo-inozytolu, dlatego wystarczająca podaż tego drugiego raczej zapewnia syntezę pierwszego. Aby ten proces mógł przebiegać prawidłowo, potrzebny jest enzym epimeraza.

W przypadku preparatów z apteki można często spotkać produkty łączone – z myo inozytolem oraz D-chiro-inozytolem (np. w Ovarifert kapsułki), bo jak wykazały badania dotychczas przeprowadzone, w tej formie są najskuteczniejsze. Często inozytol łączy się z kwasem foliowym, czyli witaminą B9.