czego nie jeść przy braniu antybiotyku

Czy aspirynę można łączyć z ibuprofenem?

,

czy aspirynę można łączyć z ibuprofenem

Kwas acetylosalicylowy, potocznie nazywany „aspiryną” od nazwy popularnego produktu niemieckiego koncernu farmaceutycznego, to pierwszy wynaleziony niesteroidowy lek przeciwzapalny. W zależności od dawki stosowany przede wszystkim w leczeniu bólu o różnym nasileniu, objawów przeziębienia, grypy i innych infekcji. W dawce niskiej, tj. od 75 mg stosowany jest w zapobieganiu zawałom serca i udarom mózgu, ponieważ wykazuje działanie przeciwpłytkowe.

Ibuprofen to inny, bardzo popularny lek przeciwzapalny, również zalecany wielu pacjentom w celu minimalizowania bólu, oraz symptomów niektórych infekcji wirusowych. Pochodna kwasu propionowego, wykazuje podobne działanie do aspiryny.

Kwasu acetylosalicylowego oraz ibuprofenu nie zaleca się stosować jednocześnie ani w schemacie naprzemiennym. Jako substancje z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych obarczone są podobnym stopniem i charakterem działań niepożądanych. Zażywanie ich jednocześnie lub w krótkim odstępie czasu zwiększa ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, w szczególności zaburzeń pracy żołądka.

Tylko lekarz, po uważnym zapoznaniu się z przypadkiem pacjenta, może podjąć decyzję o połączeniu dwóch tych substancji i tylko jeśli korzyść z takiej decyzji przewyższać będzie ryzyko z nią związane.

Przed użyciem każdego leku pacjent powinien zapoznać się dokładnie z dołączoną do opakowania ulotką, szczególnie z sekcją dotyczącą interakcji lekowych lub skonsultować z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Preparaty z kwasem acetylosalicylowym