czego nie jeść przy braniu antybiotyku

Czy można łączyć paracetamol z ibuprofenem?

,

czy można łączyć paracetamol z ibuprofenem

Jedną z podstawowych zasad stosowania leków przeciwbólowych jest bezwzględne stosowanie się do zalecanych w ulotce albo przez lekarza dawek. Może się jednak okazać, że jeden lek jest niewystarczający do całkowitego uśmierzenia bólu czy gorączki i objawy te wracają szybciej, niż zakłada do producent.

Schemat łączenia paracetamolu z ibuprofenem bywa zalecany przez lekarzy, aby uniknąć przedawkowania jednej substancji leczniczej. Istnieją badania dowodzące, że ten sposób zażywania leków w większym stopniu obniża gorączkę i łagodzi dolegliwości bólowe. Ważne jednak, aby nie stosować ich jednocześnie – schemat łączony oznacza, że leki stosowane są naprzemiennie.

Schemat łączony znany jest szczególnie rodzicom małych dzieci, u których przedawkowanie jednej substancji leczniczej jest wyjątkowo ryzykowne i niesie ze sobą niebezpieczeństwo zagrożenia zdrowia i życia. Pediatrzy, po dokładnym rozpoznaniu przypadku swojego pacjenta, nieraz zalecają, aby w razie potrzeby go zastosować.

Zasadniczo schemat polega na podawaniu jednego leku, a po czterech godzinach, w razie potrzeby, drugiej substancji przeciwbólowej i przeciwgorączkowej. Jeżeli lek został zwymiotowany lub pierwszy lek nie działa, można ten czas skrócić. Należy jednak pamiętać o odpowiednich dawkach. Ponadto, przed zastosowaniem schematu łączonego, należy poradzić się lekarza lub farmaceuty, gdyż każdy przypadek jest indywidualny.

WAŻNE: Kiedy nie stosuje się schematu łączonego?

  • Jeśli temperatura ciała obniża się i utrzymuje na pożądanym poziomie po jednym leku.
  • Jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub ibuprofen.
  • Bez porady lekarza lub farmaceuty.
  • U kobiet w ciąży i karmiących piersią, gdyż stosowanie ibuprofenu w ich przypadku nie jest zalecane.
  • Kiedy pacjent stosuje inne leki, które wykluczają stosowanie paracetamolu czy ibuprofenu (np. kwas acetylosalicylowy).
Preparaty z ibuprofenem i paracetamolem