alkohol stearylowy

Stearyl Alcohol – INCI

,

stearyl alcohol

Alkohol stearylowy w kosmetykach

Emulgator i emolient.

Umożliwia wytworzenie emulsji i jej stabilizowanie, aby warstwa olejowa i wodna się nie rozwarstwiały.

Jest emolientem tłustym, to jest tworzącym na powierzchni skóry i włosów film, który uniemożliwia ich przesuszenie.

Średnio komedogenny, stosowany w zbyt wysokim stężeniu powoduje zatykanie porów, występowanie wyprysków. Może również nasilać trądzik.

Substancja bezpieczna dla kobiet w ciąży, różnego pochodzenia: zwierzęcego lub syntetycznego.

Alkohol stearylowy w połączeniu z alkoholem cetylowym tworzy częsty składnik kosmetyków – alkohol cetearylowy.

Alkohol stearylowy a kosmetyki do ciała

Nierozpuszczalny w wodzie, a w etanolu, wpływa na konsystencję kosmetyku do lub bez spłukiwania. Dzięki niemu unika się wytworzenie piany tam, gdzie nie jest ona pożądana (olejki, kremy, balsamy), zmniejsza również przezroczystość preparatu. Produkt końcowy, poprzez zastosowanie alkoholu stearylowego, osiąga odpowiednią mętność.

Posiada właściwości emolientu, to jest nie dopuszcza do przesuszenia skóry i włosów. Zmiękcza je i pomaga odbudować warstwę lipidową na skórze. Z tego względu jest częstym składnikiem balsamów i kremów do ciała, w których pomaga ponownie natłuścić naskórek po zmyciu jej naturalnej warstwy ochronnej.

Dzięki swoim właściwościom, stosowany jest również w kosmetykach, których głównym celem jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi na skórę, to jest niekorzystną temperaturą, ogrzewaniem i klimatyzacją czy mrozem i wiatrem.

W kosmetykach peelingujących pozwala na zmniejszenie podrażnień na skórze, powstałych na skutek procesu złuszczania.

Stearyl alcohol w kosmetykach do włosów

Alkohol stearylowy jest doskonałym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do włosów. Choć w szamponach piana jest jak najbardziej pożądana, stosowanie alkoholu stearylowego w odżywkach i maskach ma jak najbardziej sens. Nadaje im przyjemną i łatwą w rozprowadzeniu konsystencję oraz służy jako dodatkowy składnik emolientowy. Ze względu na swoje właściwości może być również nośnikiem dla innych składników aktywnych. Nadaje gładkość ale przy tym nie powoduje nadmiernego przetłuszczenia włosów. Przy włosach często się kołtuniących i bardzo kręconych może ułatwiać rozczesywanie.

Alkohol stearylowy – kosmetyki dermatologiczne

Ze względu na swoje specyficzne właściwości okluzyjne, stearyl alcohol jest częstym składnikiem kosmetyków przeznaczonych dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Tego typu produkty mają na celu wytworzenie filmu ochronnego, by nie dopuścić do wysuszenia skóry, które u atopowców ma wyjątkowo niekomfortowe konsekwencje. Przy kremach pod pieluchę pomaga ochronić skórę przed wpływem płynów ustrojowych i wystąpieniem podrażnień.

Alkohol stearylowy zastosowany został w następujących kosmetykach: