olejowanie włosów

Olejowanie włosów w domu – jak uzyskać spektakularne efekty?

,

olejowanie włosów

Bogate w kwasy tłuszczowe i składniki odżywcze oleje idealnie sprawdzają się w pielęgnacji włosów. Najczęściej mówi się o nich w kontekście nawilżania, jednak warto pamiętać, że olejowanie włosów w domu może również przynieść wiele innych cennych korzyści. Jak dobrać właściwy olej i prawidłowo wykorzystać go w pielęgnacji włosów?

Efekty olejowania włosów

Olejowanie włosów w domu to prosta w zastosowaniu metoda pielęgnacji, która pomaga zadbać o zdrowe i lśniące kosmyki. Naturalne oleje są w szczególności zalecane w walce z suchymi, zniszczonymi i matowymi włosami, choć wiele osób sięga po nie również profilaktycznie.

  • Olej tworzy na włosach warstwę ochronną i zabezpiecza przed odparowaniem wilgoci. Nawilżone włosy są jednocześnie bardziej elastyczne i sprężyste, co ogranicza ich łamliwość.
  • Oleje do włosów stanowią dla nich naturalną ochronę. Zabezpieczają nie tylko przed przesuszeniem, ale także szkodliwym działaniem wysokich temperatur i promieniowania UV.
  • Słabe włosy są kruche i łamliwe. Mają skłonność do puszenia się i wypadania. Olejowanie wzmacnia strukturę włosów i sprawia, że są bardziej odporne na uszkodzenia.
  • Naturalne oleje można wykorzystać zarówno do pielęgnacji włosów jak i skóry głowy. Zbyt mała aktywność gruczołów łojowych, a także stosowanie niektórych kosmetyków i produktów do stylizacji może prowadzić do przesuszenia skóry głowy, jak również jej nasilonego łuszczenia się.
  • Oleje dostarczają cennych składników odżywczych i mogą wzmocnić działanie profesjonalnych kosmetyków do włosów. Ich aplikację warto połączyć z krótkim masażem, który usprawni krążenie krwi i pozwoli lepiej dotlenić i odżywić cebulki włosów. Masaż pomaga ponadto otworzyć pory skóry, co zapewnia lepsze wchłanianie nakładanego oleju.
  • Regularne olejowanie włosów stymuluje wzrost nowych kosmyków. Włosy są silne, dobrze odżywione i mniej łamliwe, co ułatwia zagęszczenie fryzury.

Zdrowa skóra głowy, miękkie, sprężyste i dobrze nawilżone kosmyki to efekty olejowania włosów, które można wypracować w domowym zaciszu. Jak powinno wyglądać prawidłowe olejowanie włosów?

Jakim olejem olejować włosy?

Wybór odpowiedniego oleju do włosów to podstawowy czynnik, który wpływa na efektywność całego zabiegu pielęgnacyjnego. Nie każdy olej zda egzamin. Zakłada się, że podstawowym kryterium przy podejmowaniu tej ważnej decyzji powinna być porowatość włosów. Co to takiego?

Łuski włosów stanowią ich najbardziej zewnętrzną warstwę, która może przylegać lub pozostawać odchylona. W zależności od ich położenia rozróżnia się włosy wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate. Odchylanie się łuski włosa nie jest pozytywnym zjawiskiem, ponieważ naraża na uszkodzenia rdzeń włosów. Włosy stają się wówczas szorstkie w dotyku, puszą się, plączą, mogą się łamać. Tak najczęściej zachowują się włosy wysokoporowate. Szczelna struktura łusek, które przylegają do powierzchni włosa to z kolei charakterystyczna cecha włosów niskoporowatych. Są sprężyste, wyglądają, zdrowo i lśnią. Mogą jednak również sprawiać problemy np. szybko się przetłuszczając lub będąc słabo podatne na układanie.

Porowatość włosów jednocześnie przekłada się na ich kondycję i generuje różnego rodzaju potrzeby pielęgnacyjne, na które powinien odpowiadać wybrany olej. Istotna jest także wielkość cząsteczek kwasów tłuszczowych, którą należy dopasować do struktury włosów. I tak:

  • Do włosów niskoporowatych zalecane są przede wszystkim oleje nasycone o małych cząsteczkach, np. olej lniany, masło shea, olej kokosowy.
  • Włosy średnioporowate powinny dobrze zareagować na działanie kwasów jednonienasyconych. Warto wypróbować np. popularną w wielu domach oliwę z oliwek lub olej ze słodkich migdałów.
  • Dla włosów wysokoporowatych najodpowiedniejsze będą oleje wielonienasycone np. olej z wiesiołka lub czarnuszki.

Olejowanie włosów – olej kokosowy

Olej kokosowy zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych, w tym kwasu linolowego i kwasu laurynowego. Wspiera zachodzące w skórze procesy regeneracyjne i chroni komórki przed uszkodzeniami w wyniku zjawiska stresu oksydacyjnego. Dzięki właściwościom okluzyjnym pomaga zadbać o włosy wtedy, kiedy najbardziej narażone są na zniszczenie. Działa termoochronnie, przez co doskonale sprawdza się u osób, które z dużą częstotliwością korzystają z suszarki, lokówki czy prostownicy. Przyniesie wiele korzyści także podczas wakacyjnych wyjazdów, pomagając zadbać o włosy narażone na kontakt z solą morską lub obecnym w basenach chlorem podczas kąpieli. Po olej kokosowy warto sięgnąć w trakcie zapuszczania włosów, szczególnie jeśli upragnione centymetry przybywają powoli. Jego działanie stymuluje wzrost kosmyków i ułatwia uzyskanie pożądanej długości.

olejowanie włosów olej kokosowy

Olej rycynowy do olejowania włosów

Otrzymywany z nasion rącznika pospolitego olejek rycynowy jest powszechnie wykorzystywany w kosmetyce do pielęgnacji nie tylko włosów, ale także skóry czy paznokci. Wzmacnia płytkę paznokcia i zapobiega jej rozdwajaniu się. Wspomaga procesy regeneracyjne skóry – np. po poparzeniach oraz zmniejsza widoczność blizn potrądzikowych. Wcierany w skórę głowy ogranicza nadprodukcję sebum, zapobiegając przetłuszczaniu się włosów u nasady. Odżywia cebulki włosów i korzystnie wpływa na ich wzrost, co pozwala zagęścić fryzurę. Właścicieli cienkich włosów z pewnością zainteresuje fakt, że olejek rycynowy optycznie pogrubia włosy, a fryzura z czasem zaczyna wyglądać na pełniejszą. Oddziałuje również na naturalną pigmentację włosów. Pomoże przyciemnić kosmyki, a także brwi czy rzęsy. Wygodny w użyciu będzie np. olej rycynowy z aplikatorem.

Olejowanie włosów na sucho czy mokro?

Olejowanie na sucho – ta metoda z pewnością przypadnie do gustu osobom, które żyją szybko i nie mają zbyt wiele czasu na dbanie o włosy. Pomoże zapewnić długotrwałe nawilżenie, którego potrzebuje każdy rodzaj włosów oraz chronić je przed uszkodzeniami. Olejowanie na mokro wymaga nieco więcej czasu, ale przy tym przynosi włosom również większe korzyści. Dzięki wilgoci wybrany olej łatwiej się rozprowadza i głębiej wnika w ich strukturę, co pozwala wykorzystać jego właściwości na 100%. O tej metodzie powinny pomyśleć przede wszystkim osoby, których włosy są zniszczone, potrzebują szczególnej pielęgnacji w okresach przejściowych – po zimie bądź lecie lub niezbędna jest intensywna regeneracja włosów po farbowaniu. O tym, czy warto zastosować olejowanie włosów na sucho czy morko, powinna więc zadecydować kondycja włosów oraz ilość czasu, jakim dysponujemy. Żadna z metod olejowania włosów nie przyniesie bowiem efektu, jeśli nie będzie regularnie powtarzana.

Olejowanie włosów na sucho

  • Przygotuj wybrany olej oraz grzebień lub szczotkę do włosów, które będą używane wyłącznie w trakcie olejowania włosów.
  • Rozgrzej olej w dłoniach, a następnie pasmo po paśmie nakładaj go na kosmyki. Olej należy rozprowadzić równomiernie. Można nakładać go na całą długość włosów, a także wmasować w skórę głowy
  • Owiń włosy ręcznikiem lub folią i pozostaw na nich olej przez około 2 godziny. Minimalny czas aplikacji powinien trwać nie mniej niż 30 minut.
  • Zmyj olej i jeśli czas na to pozwala, zaaplikuj na włosy dodatkowo ulubioną odżywkę.

Czym zmywać nałożony na kosmyki olej?

Emulgowanie oleju jest niezbędne, aby w całości usunąć go z włosów. Sam szampon często nie wystarcza, przez co fryzura traci objętość a kosmyki wyglądają na posklejane i przetłuszczone.
Na włosy w pierwszej kolejności nałóż odżywkę. Po około 15-20 minutach głowę należy umyć szamponem, a wtedy odżywka połączona z cząsteczkami oleju spłynie z kosmyków, pozostawiając je czyste i świeże.

Olejowanie włosów na mokro

W przypadku olejowania na mokro, przed aplikacją oleju włosy należy zwilżyć lub umyć. Zastosowanie szamponu jest konieczne, jeśli wcześniej na włosach używane były preparaty do stylizacji takie jak lakier, pianka, czy guma do włosów. Kolejne kroki przebiegają tak samo, jak w przypadku olejowania na sucho. Jeśli włosy są przesuszone, warto spróbować też olejowania na podkład. Zwykle jest nim środek o właściwościach higroskopijnych, który przyciąga i magazynuje we włosach cząsteczki wody. W tej roli doskonale sprawdza się np. żel aloesowy.

Spektakularne efekty olejowania włosów wymagają regularności. Aby włosy mogły czerpać z tej metody pełnię korzyści, olej musi być nakładany przez dłuższy czas. W przypadku włosów zniszczonych, puszących się czy łamliwych warto powtarzać zabieg olejowania nawet dwa razy w tygodniu.