mocznik w kosmetyce

Mocznik w kosmetyce. Kremy do pielęgnacji rąk, stóp i całego ciała

,

mocznik w kosmetyce

Mocznik to składnik powszechnie stosowany w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji suchej skóry. Można go znaleźć w kremach do twarzy, balsamach do ciała, kosmetykach do rąk i stóp. Znany przede wszystkim ze swojego działania nawilżającego posiada znacznie szerszy zakres właściwości. Jakie funkcje pełni mocznik w kosmetyce? Kiedy warto sięgnąć po kosmetyki z zawartością mocznika i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Mocznik – zastosowanie

Mocznik (karbamid) powstaje w trakcie rozkładu białek i podobnie jak inne produkty uboczne wydalany jest razem z potem i moczem. Wytwarzany przez organizm wchodzi w skład naturalnego czynnika nawilżającego NMF występującego w warstwie rogowej naskórka. Tworzą go substancje odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowego nawilżenia skóry, w tym m.in. aminokwasy, kwas piroglutaminowy, sole kwasu mlekowego, składniki mineralne. Ilość mocznika w skórze maleje wraz z wiekiem, co zwiększa jej skłonność do przesuszania się. Preparaty, które dostarczają go od zewnątrz pomagają przeciwdziałać temu procesowi. Mocznik w kosmetyce stosowany jest w formie syntetycznej, ma postać białego i bezwonnego proszku, którego działanie zwiększa zawartość wody w skórze, ale nie tylko. Kosmetyki z mocznikiem przynoszą wiele różnych korzyści:

  • działają nawilżająco – mocznik wiąże cząsteczki wody, a następnie pomaga zatrzymać wilgoć w skórze
  • posiadają właściwości keratolityczne, złuszczają martwy naskórek i przyspieszają procesy tworzenia się nowych komórek oraz regeneracji skóry
  • wzmacniają ochronę skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, odbudowują i wspierają jej naturalną warstwę ochronną
  • zwiększają przyswajanie przez skórę substancji aktywnych obecnych w kosmetykach, co sprawia, że efekty ich stosowania są bardziej intensywne
  • łagodzą podrażnienia i przyspieszają gojenie się ran, dzięki właściwościom antyseptycznym ograniczają również ryzyko infekcji.

Na rynku można znaleźć bardzo wiele preparatów, które zawierają mocznik. Zastosowanie tego składnika jest szerokie. Można go znaleźć w kremach i balsamach, peelingach, kosmetykach do mycia ciała, a także środkach przeznaczonych do łagodzenia podrażnień po opalaniu.

kosmetyki z mocznikiem

Kosmetyki z mocznikiem do pielęgnacji ciała i twarzy

Skóra, której brakuje nawilżenia nie prezentuje się najlepiej. Traci elastyczność, staje się szorstka, może się nawet łuszczyć. Przesuszona cera wygląda na zmęczoną, zaczyna być matowa, a znacznie bardziej widoczne bruzdy i zagłębienia dodają jej lat. Osłabiona bariera ochronna nie chroni tak dobrze przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych w związku z czym sucha skóra łatwiej ulega podrażnieniom powodowanym wiatrem, niskimi temperaturami czy promieniowaniem słonecznym. Mocznik pomaga gromadzić i utrzymywać wilgoć w skórze, dzięki czemu tak dobrze sprawdza się w pielęgnacji suchej skóry (np. balsam nawilżający z mocznikiem La Roche Posay). Jego aplikowanie na skórę jest stosunkowo bezpieczne i niesie niskie ryzyko występowania skutków ubocznych, stąd stosowany jest także w przypadku skóry wrażliwej i skłonnej do atopii.

Wśród kosmetyków z mocznikiem przeznaczonych do walki ze zrogowaciałym naskórkiem dużą popularnością cieszy się np. krem mocznikowy Pilarix. Preparat silnie nawilża i przyspiesza regenerację skóry. Działa zmiękczająco i zwiększa przepuszczalność skóry, dzięki czemu pozostałe składniki takie jak masło shea, alantoina, pantenol czy kwas salicylowy mogą lepiej spełniać swoje zadanie, działając łagodząco, natłuszczająco i przeciwzapalnie. W trakcie wyboru kosmetyków z mocznikiem warto zwrócić uwagę nie tylko na jego obecność w składzie preparatu, ale przede wszystkim stężenie, w jakim występuje. To właśnie od niego zależy sposób, w jaki mocznik oddziałuje na skórę:

  • 2-10% – nawilża i zmiękcza, gromadzi wilgoć w warstwie rogowej naskórka i wspomaga procesy regeneracyjne skóry
  • 10% – ma działanie przeciwzapalne i antyseptyczne wykorzystywane m.in. w pielęgnacji cery trądzikowej czy łagodzeniu podrażnień po depilacji
  • 30-40 % – wykazuje właściwości keratolityczne czyli złuszczające, pomaga radzić sobie z nadmiernym rogowaceniem skóry (np. Cerkoderm 30).

W stężeniach powyżej 40% mocznik wykorzystywany jest przede wszystkim w terapiach leczniczych, wspomagając m.in. leczenie atopowego zapalenia skóry.

kosmetyki z mocznikiem

Mocznik na pięty

Kosmetyki z mocznikiem pomagają w przygotowaniu stóp do lata. Idealnie sprawdzają się jako sposób na wygładzenie skóry stóp, pozbycie się nieestetycznych zgrubień, a nawet odcisków. Tak działają np. Silcatil skarpetki złuszczające, które mogą stanowić alternatywę dla mechanicznych sposobów usuwania martwego naskórka przy użyciu pumeksu czy tarki do stóp. Skarpetki z zawartością mocznika, ale także kwasu mlekowego i salicylowego zmiękczają skórę stóp i przyspieszają jej regenerację. Mocznik działa także antybakteryjnie.

Szczególnym rodzajem problemu, z jakim można się zetknąć w pielęgnacji stóp są pękające pięty. To duży kłopot, ponieważ uszkodzona bariera ochronna umożliwia przedostawanie się do organizmu szkodliwych wirusów, bakterii oraz grzybów. Szorstkim i pękającym piętom towarzyszy też dyskomfort, a nawet ból. Do przyczyn pękania skóry na piętach można zaliczyć:

  • błędy w pielęgnacji
  • rezygnacja z wykonywania peelingów i złuszczania martwego naskórka
  • brak odpowiedniej ilości witamin oraz płynów w diecie
  • praca w pozycji stojącej
  • źle dopasowane obuwie
  • nadprogramowe kilogramy
  • uwarunkowania genetyczne niezwiązane z prowadzonym stylem życia
  • choroby, np. cukrzyca.

Mocznik na pięty warto stosować profilaktycznie. Należy wówczas wybierać preparaty o wysokim stężeniu mocznika, które wykorzystują nie tylko jego właściwości nawilżające i zmiękczające, ale także złuszczające. Przykładem takiego kosmetyku jest Regenerum serum regeneracyjne do pięt z mocznikiem o stężeniu 30%. Lanolina i nienasycone kwasy tłuszczowe dodatkowo chronią skórę pięt przed uszkodzeniami, a witaminy A i E wspierają jej regenerację.

mocznik na pięty

Kremy do rąk z mocznikiem

Zimne powietrze, wiatr, długotrwałe przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach to czynniki sprzyjające przesuszeniu skóry rąk w okresie zimowym. Ale szorstkie i pękające dłonie mogą także wynikać z konieczności częstego mycia i dezynfekowania rąk czy stosowania detergentów. Niektórzy ludzie mają również wrodzoną skłonność do przesuszania się skóry na dłoniach. Kremy do rąk z mocznikiem przywrócą skórze miękkość i zapewnią jej niezbędną ochronę przed podrażnieniami. Takie działanie zapewnia m.in. preparat marki Gehwol – krem do rąk z mocznikiem, olejkiem jojoba i aloesem, który intensywnie nawilża i pielęgnuje skórę dłoni. Zawarty w składzie bisabolol i pantenol dodatkowo łagodzą podrażnienia i działają przeciwzapalnie. Kremy do rąk z mocznikiem warto nakładać na całą noc. W tym celu grubą warstwę kosmetyku dobrze zabezpieczyć przed ścieraniem się zakładając bawełniane rękawiczki. Jeśli suche dłonie pękają, pielęgnację odpowiednimi kosmetykami można uzupełnić też m.in. o kąpiele na bazie siemienia lnianego. Jego właściwości nawilżające i powlekające łagodzą uszkodzenia skóry i pomagają ranom szybciej się zagoić. Dwie łyżki siemienia lnianego wystarczy rozpuścić w około 1 litrze wody, a następnie w takiej mieszance moczyć dłonie przez co najmniej 15 minut. Po takiej kąpieli warto dodatkowo zastosować krem z zawartością mocznika.

maść z mocznikiemcremobazageheol med lipidro kremnawilżający krem do stópnawilżający krem do twarzy