witamina c na skórę

Witamina C na skórę działa niezwykle skutecznie, przynosząc pożądane korzyści. Sprawdza się w ramach kuracji przeciwstarzeniowej i rozjaśniającej przebarwienia. Posiadaczki cery naczynkowej doceniają jej zdolność do uszczelniania naczyń krwionośnych, z kolei w przypadku problemów z trądzikiem znajdują zastosowanie jej właściwości przeciwzapalne. Stosowanie witaminy C na twarz staje się coraz popularniejsze, a wiele kobiet sięga już nie tylko po serum do twarzy, ale także krople z witaminą C zalecane do stosowania doustnego w stanach niedoboru.

Witamina C na twarz – efekty

Witamina C to przede wszystkim jeden z najlepszych składników o właściwościach przeciwutleniających. Jej stosowanie neutralizuje działanie wolnych rodników, które prowadzi do degradacji komórek, uszkadza włókna kolagenowe i przyspiesza procesy starzenia. Źródłem nadmiaru wolnych rodników, który szkodzi kondycji skóry są czynniki takie jak m.in.: częste opalanie się bez odpowiedniego zabezpieczenia, palenie papierosów, niezdrowa dieta uboga w witaminy i minerały, stres. Witamina C, dzięki swoim właściwościom nazywana jest zmiataczem wolnych rodników, ponieważ redukuje ich szkodliwy wpływ na organizm. W ten sposób chroni skórę przed przesuszeniem i opóźnia procesy starzenia. Ponadto stosowana na buzi stymuluje wytwarzanie kolagenu i elastyny, co zapobiega wiotczeniu skóry i sprawia, że staje się bardziej jędrna. To jednak nadal nie wszystkie jej zalety.

Witamina C na twarz – efekty:

– wygładza zmarszczki
– rozjaśnia przebarwienia
– wspomaga procesy regeneracyjne
– łagodzi stany zapalne
– uszczelnia naczynia krwionośne
– przyspiesza gojenie się ran
– chroni komórki skóry przed uszkodzeniami.

Nie wystarczy jednak samo stosowanie kosmetyków z witaminą C na twarz. Efekty zależą od wyboru odpowiednich preparatów. Uznaje się, że minimalne stężenie witaminy C jakie powinny zawierać kosmetyki to 8-10%. Od takiego stężenia warto rozpocząć kurację, aby przekonać się, jak skóra reaguje na witaminę C. Stopniowo, można korzystać z mocniejszych preparatów – maksymalnie do 20%.

Witamina C na przebarwienia

Ciemniejsze plamy na skórze i jej nierówny koloryt to dość powszechny problem. Przebarwienia mogą pojawiać się m.in. pod wpływem promieniowania słonecznego, ale także zaburzeń hormonalnych, uwarunkowań genetycznych czy problemów z trądzikiem. Witamina C na przebarwienia działa rozjaśniająco, hamuje wydzielanie melaniny i redukuje skutki nierównej pigmentacji skóry. W przypadku kosmetyków i preparatów z witaminą C na przebarwienia konieczne jest jej szczelne przechowywanie. Kontakt z powietrzem może sprawić, że się utleni i straci swoje właściwości. Witamina C jest także wrażliwa na światło. Aby zachowała stabilność i nie uległa rozpadowi należy wybierać kosmetyki w nieprzezroczystych opakowaniach i trzymać je w zaciemnionym miejscu. Co jeszcze należy wiedzieć o tym, jak stosować witaminę C na twarz, aby uzyskać pożądane rezultaty?

Jak stosować witaminę C na twarz?

Witamina C na skórę najczęściej nakładana jest pod postacią serum. Aby jej działanie mogło przynieść jak najlepsze rezultaty, kosmetyki tego typu należy stosować regularnie, aplikując na skórę po jej dokładnym oczyszczeniu. Demakijaż warto zakończyć tonizowaniem, które przywróci skórze naturalne pH i podniesie skuteczność naturalnej ochrony. Po nałożeniu serum konieczne jest również zastosowanie kremu, który zadba o potrzeby cery i jej prawidłowe nawilżenie. Aby zintensyfikować właściwości przeciwutleniające witaminy C, łączy się ją z witaminą E. Takiego duetu warto poszukiwać np. w kremach przeciwzmarszczkowych. Zastanawiając się jak stosować witaminę C na twarz, warto też zwrócić uwagę na substancje, które nie powinny być używane jednocześnie, ponieważ mogą osłabiać jej działanie. Należy do nich przede wszystkim tlenek benzoilu często stosowany w pielęgnacji cery ze skłonnościami do trądziku. Również kosmetyki z retinolem o właściwościach wspierających odnowę komórkową należy nakładać na twarz o innych porach lub zastąpić je alternatywnymi preparatami na czas kuracji witaminą C.

Juvit C na twarz

W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się stosowanie preparatów doustnych takich jak Juvit C na twarz. Przemawia za tym stosunkowo wysokie stężenie witaminy C – na poziomie 10% i niska cena w porównaniu do serum – mniej niż 20 zł za opakowanie. W jego składzie poza witaminą C znajdziemy glicerol, stąd należy liczyć się z dość ciężką i tłustą formułą produktu. Z tego względu zwolennicy tej metody częściej nakładają Juvit C na twarz wieczorem niż rano. Krople z witaminą C umożliwiają precyzyjne dozowanie produktu. Bywają stosowane również jako dodatek do kremu wzbogacając jego działanie antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe i wyrównujące koloryt. Alternatywnym preparatem z witaminą C zawartą w takim samym stężeniu jest też np. Cebion.

Krople z witaminą C – czy stosowanie ich na twarz jest bezpieczne?

Zarówno Juvit C jak i Cebion to preparaty do przyjmowania doustnego przeznaczone do stosowania w stanach niedoboru witaminy C. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt i dzieci, u których brak witaminy C może doprowadzić do poważnych chorób. Stosując więc Cebion lub Juvit C na twarz należy mieć na uwadze, że żaden z tych suplementów diety nie został w tym kierunku przebadany. Analiza składu obu produktów nie wskazuje jednak, aby mógł on być szkodliwy. Warto jednak pamiętać, że przeciwskazaniem do stosowania jakiegokolwiek preparatu, w tym również witaminy C na skórę, jest nadwrażliwość na zawarte w nim substancje.