naturalny czynnik nawilżający

Naturalny czynnik nawilżający (NMF). Jak chronić skórę przed przesuszeniem?

,

naturalny czynnik nawilżający

Naturalny czynnik nawilżający (NMF) odpowiada za utrzymywanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry. W ten sposób pomaga zachować jej elastyczność oraz młody i zdrowy wygląd. Czym jest NMF – naturalny czynnik nawilżający? Jak dbać o cerę i skórę całego ciała, aby uniknąć jej przesuszenia?

Składniki NMF

Produkcja naturalnego czynnika nawilżającego odbywa się w skórze, a konkretnie w jego najbardziej zewnętrznej warstwie, czyli naskórku. Tworzą go rozpuszczalne w wodzie substancje o właściwościach higroskopijnych. Absorbują cząsteczki wody, a następnie magazynują wilgoć w naskórku, aby chronić go przed odwodnieniem. Należą do nich: aminokwasy, kwas piroglutaminowy (PCA) i jego sole, mocznik, mleczany, cukry, jony pierwiastków, amoniak, glukozamina, kreatynina. Składniki NMF wytwarzane są w trakcie zachodzących naturalnie procesów takich jak rogowacenie skóry, pocenie się oraz wydzielanie sebum za co odpowiedzialne są gruczoły łojowe.

Naturalnie wytwarzane w skórze humektanty przyciągają cząsteczki wody i wiążą je w naskórku. Utrzymują prawidłowe nawilżenie skóry oraz wspomagają działanie jej naturalnej bariery ochronnej, przynosząc szereg korzyści:

  • utrzymują elastyczność skóry,
  • chronią przed nadmiernym łuszczeniem się, pękaniem i uszkodzeniami
  • zapobiegają oznakom przedwczesnego starzenia się
  • wzmacniają naturalną odporność skóry
  • zabezpieczają przed przesuszeniem i podrażnieniami.

Niski poziom NMF w skórze ma bezpośredni wpływ na jej kondycję. Skóra, której brakuje nawilżenia staje się sucha, szorstka i matowa. Traci elastyczność, a na jej powierzchni bardziej widoczne są drobne linie i zmarszczki. Aby zachować zdrowy i świeży wygląd skóry, warto zadbać o jej odpowiednią pielęgnację.

Co sprzyja przesuszeniu skóry?

  • Naturalna produkcja NMF w skórze maleje z wiekiem. W rezultacie skóra staje się przesuszona, traci jędrność i elastyczność. Składniki NMF dostarczane skórze w kosmetykach powinny więc być nieodłącznym elementem pielęgnacji przeciwzmarszczkowej, zapobiegającej oznakom przedwczesnego starzenia się.
  • Zbyt niska zawartość składników NMF może być efektem stosowania w trakcie oczyszczania środków, których składniki powierzchniowo-czynne działają na skórę drażniąco i wysuszająco. Utrzymaniu prawidłowego nawilżenia skóry nie sprzyjają też długotrwałe ciepłe kąpiele czy np. częste mycie rąk.
  • Na obecność składników nawilżających w kosmetykach warto zwrócić uwagę zimą. Niskie temperatury oraz suche powietrze obecne w ogrzewanych pomieszczeniach utrudniają zachowanie prawidłowej wilgotności naskórka.
  • Również ekspozycja ciała na działanie promieni słonecznych obniża poziom NMF, to dlatego skóra po lecie często jest przesuszona. Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna pomoże utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry. Warto pamiętać, że promieniowanie UVA może przyczyniać się do utraty włókien kolagenowych oraz fotostarzenia skóry nawet w pochmurne dni. Stąd kremy do twarzy z filtrem UV zaleca się stosować przez cały rok.
  • Składniki NMF wykorzystuje się także w środkach łagodzących nadmierną suchość skóry, świąd, łuszczenie się. Obniżony poziom NMF występuje m.in. w przypadku atopowego zapalenia skóry oraz łuszczycy.

Pielęgnacja suchej skóry

Poziom NMF jaki naturalnie występuje w skórze zależy zarówno od czynników klimatycznych, jak i uwarunkowań genetycznych. Z tego powodu skóra u niektórych ludzi jest bardziej skłonna do przesuszenia niż u innych. Niezależnie od posiadanego rodzaju skóry, warto jednak stosować pielęgnację, która wspomaga naturalny mechanizm nawilżania skóry.

Kremy, balsamy, żele pod prysznic oraz inne kosmetyki do ciała o działaniu nawilżającym pozwalają uzupełnić składniki NMF w skórze. Ich formuła może zawierać zarówno substancje wchodzące w skład naturalnego czynnika nawilżającego, jaki i ich odpowiedniki wspierające proces gromadzenia wilgoci w naskórku.

Oprócz składników wiążących wilgoć w naskórku, w kosmetykach nawilżających warto poszukiwać również substancji hydrofobowych, jak np. naturalne oleje czy woski. Dzięki działaniu okluzyjnemu ograniczają proces odparowywania wilgoci przez naskórek, a tym samym chronią przed jej zwiększoną utratą. Dla optymalnego nawilżenia skóry ważne są ponadto lipidy, które współtworzą warstwę ochronną i zabezpieczają skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.