co na silny ból przy anginie

Co na silny ból przy anginie jest najlepsze?

,

co na silny ból przy anginie

Przy anginie o podłożu wirusowym powinny pomóc nam popularne środki dostępne bez recepty – leki i wyroby medyczne oraz suplementy diety:

  • pastylki do ssania o działaniu przeciwzapalnym
  • spraye nawilżające i działające przeciwwirusowo oraz przeciwbakteryjnie
  • pastylki miękkie oraz syropy z prawoślazem lub porostem islandzkim, które nawilżają gardło.

Powinniśmy również pamiętać o unikaniu ostrych przypraw i o wypijaniu dużej ilości wody. W zależności od charakteru dodatkowych objawów możemy również stosować środki przeciwgorączkowe oraz przeciwkaszlowe, pilnując przy tym, aby nie doszło między nimi do interakcji.

W przypadku anginy ropnej, a więc wywołanej przez paciorkowca, konieczne jest zastosowanie antybiotyku. Kuracja trwa najczęściej 10 dni i nie należy jej pod żadnym pozorem przerywać, nawet po ustąpieniu objawów. W pierwszych dniach wspomagamy się również lekami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi z paracetamolem i ibuprofenem, wyrobami medycznymi nawilżającymi śluzówkę gardła. Również w infekcji bakteryjnej istotne jest picie dużej ilości wody, a gardło warto płukać specjalistycznymi płynami znieczulającymi, np. Glimbax.

W bardzo silnym bólu gardła, na który nie pomagają nam popularne i ogólnodostępne środki możemy otrzymać receptę na pastylki z dichlorowodorkiem oktenidyny. Lek ten bardzo dokładnie odkaża jamę ustną, działając przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.

W przypadku dzieci z anginą wirusową stosujemy leki i wyroby medyczne dopasowane do ich wieku i/lub masy ciała. Przed podaniem im pastylek czy syropów należy zawsze zapoznać się z treścią ulotki, aby sprawdzić, czy preparat jest odpowiedni dla dzieci. Na przykład Strepsils o smaku miodowo-cytrynowym jest odpowiedni dla dzieci od 6. roku życia, ale Strepsils Intensive podawać można młodzieży dopiero od 12. roku życia.