połóg

Czym jest połóg i czego można się po nim spodziewać?

,

Najpierw dziewięć miesięcy ciąży, kilka do kilkudziesięciu godzin porodu, a w końcu połóg. Może trwać do sześciu tygodni po wydaniu dziecka na świat i wiąże się z kilkoma niedogodnościami fizycznymi i psychicznymi. Jak wygląda połóg i czego powinna się spodziewać młoda mama i jej partner?

Co to jest połóg?

Połóg przez wielu specjalistów rozpatrywany jest jako dalsza część porodu. Może to być nieco mylące, bo prawie wszystkie mamy już od dawna przebywają w domu i opiekują się swoim dzieckiem. Tymczasem, połóg to kilkutygodniowy proces wydalania tkanek i krwi nagromadzonej podczas ciąży. Dopiero gdy krwawienie w połogu ustanie, rany się zagoją, a macica wróci do pierwotnych rozmiarów, można mówić, że poród się zakończył. Dobra wiadomość jest taka, że cały proces jest tymczasowy i kiedyś się (szczęśliwie) kończy.

Połóg a poporodowy brzuch

Wiele kobiet jest zaskoczonych, że po porodzie ich brzuch nie wraca do pierwotnych rozmiarów tak szybko, jak się spodziewały. Owszem, podczas porodu młoda mama pozbywa się wód płodowych, łożyska i wydaje się na świat dziecko, jednak macica, mięśnie brzucha i skóra są bardzo rozciągnięte. To wszystko może powodować, że brzuch po porodzie wciąż jest duży lub bardzo obwisły.

Nadmiar płynów w połogu

W czasie i po porodzie traci się nawet do 7 kilogramów, w tym wagę dziecka, łożyska i wód płodowych. Już w trakcie pierwszego tygodnia organizm zacznie powoli pozbywać się nadmiaru płynów spowodowanego obrzękami. Między innymi dlatego kobiety po porodzie obficie się pocą i często chodzą do toalety, szczególnie w nocy. Może również zdarzyć się gorączka w połogu. Niezwykle ważne jest wtedy, aby nie doprowadzać do odwodnienia, a wręcz pić dużo wody mineralnej. Odwodnienie może powodować problemy z karmieniem, nadmierne zmęczenie i problemy z wypróżnianiem.

Połóg i obfite krwawienie

Jest to element połogu, który najgorzej kojarzy się wielu kobietom. Wiąże się z bardzo obfitą wydzieliną, odchodami połogowymi, które składają się z krwi, śluzu i tkanki z wewnętrznej ściany macicy. Największe krwawienie w połogu występuje w ciągu pierwszych 10 dni  i z czasem się uspokaja. Można również spotkać się z występowaniem niewielkich skrzepów, jednak jeśli są one bardzo duże lub bardzo liczne, należy zasięgnąć porady lekarza.

Bolesne skurcze w połogu

Wiele świeżo upieczonych mam źle wspomina skurcze porodowe i może być zaskoczonych faktem, że w okresie połogu nadal je odczuwają. Nie są one co prawda aż tak dotkliwe, jednak macica wciąż się zaciska, aby wrócić do rozmiaru sprzed ciąży. Co więcej, karmienie może wzmagać te objawy, gdyż skurcze wywoływane są przez oksytocynę, hormon wydzielany podczas karmienia naturalnego. Bóle powinny ustąpić po 1-2 tygodniach i są całkowicie normalnym zjawiskiem. 

Ból w kroczu

Po porodzie naturalnym mama może odczuwać silny ból w okolicy krocza. Nic dziwnego, skóra i mięśnie musiały bardzo się rozciągnąć podczas porodu. Często też pękają naczynka i dochodzi do rozerwania krocza. To sprawia, że cały lub część tego obszaru jest popuchnięta i posiniaczona. Jeśli krocze musiało być szyte w wyniku nacięcia lub pęknięcia, objawy bólowe mogą być nasilone.

Połóg po cesarskim cięciu

W większości przypadków, „połóg po cesarce” wygląda tak samo lub bardzo podobnie do połogu po porodzie siłami natury. Różnice mogą polegać na obrzękach w okolicy brzucha, szczególnie blizny oraz na macicy. Podczas cesarskiego cięcia mięśnie brzucha są rozcinane, więc ich proces gojenia wygląda inaczej. Ponadto, w tym przypadku raczej nie zdarzają się przypadki bólu krocza, gdyż poród naturalny nie wystąpił. Wyjątkiem jest sytuacja, w której akcja porodowa siłami natury została przerwana w jej trakcie na rzecz cesarskiego cięcia.

Gorszy nastrój

Zmiany hormonalne zachodzące w połogu mogą wpływać na nastrój. W pierwszych tygodniach wiele mam odczuwa tak zwany baby blues, czyli smutek poporodowy. Wśród przyczyn wymienia się między innymi zmęczenie, brak właściwego odpoczynku i czasu dla siebie. Jest to trudny emocjonalnie czas, jednak z czasem, kiedy hormony wracają do prawidłowego poziomu, mija. Jeśli tak się nie dzieje, warto rozważyć zasięgnięcie diagnozy lekarskiej w kierunku depresji poporodowej.

Jak dbać o siebie w czasie połogu? Sprawdź nasz poradnik dotyczący tych kilku pierwszych tygodni po porodzie.

herbata dla matek karmiących piersiąakcesoria do karmienia piersiąelevit witaminywkładki laktacyjnemedela purelan 100