wypadanie włosów

Łysienie a naturalne wypadanie włosów: czym się różnią?

,

Łysienie a wypadanie włosów to pozornie te same pojęcia. Różnica między nimi jednakże jest znaczna i warto przyjrzeć się jej z bliższej perspektywy. Pozwoli to wdrożyć odpowiednie kroki, aby poprawić stan swoich włosów, a nawet zdrowia. Czym różni się wypadanie włosów od łysienia i jak zaradzić temu drugiemu?

Czym jest naturalne wypadanie włosów?

Każdego dnia, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, tracą włosy przy czesaniu, myciu i stylizacji. Chociaż może być to niepokojące, jest to całkowicie naturalny proces i jeżeli przebiega w umiarkowanym tempie, nie ma powodów do strachu. Ile wypadających włosów to norma? Około 50 do 100 nie powinno nikogo martwić. Włosy wypadają, gdyż mieszki włosowe się „przeterminowują”, tj. w swoim naturalnym cyklu życiowym, stają się coraz słabsze i nie mają siły utrzymać się w skórze. Włosy w stanie spoczynku wypadają, aby zrobić miejsce nowym. Co, jednak jeśli włosy wypadają garściami? Wtedy problemowi należy przyjrzeć się dokładniej, bo łysienie może mieć podłoże w złej diecie albo w schorzeniach organizmu.

naturalne wypadanie włosów

Prawidłowy cykl życia włosów – wypadanie

Cykl włosa trwa od czterech do sześciu lat. Zdrowy włos przechodzi z każdej fazy wzrostu płynnie do następnej, po czym naturalnie wypada ze skóry głowy. Jest to proces niezależny od diety i nawyków życiowych. Nawet u bardzo zdrowych ludzi włosy wypadać muszą, bo martwy nie jest się w stanie utrzymać, a nowa cebulka musi mieć miejsce do wzrostu.

Łysienie androgenowe

Występuje u kobiet i u mężczyzn najczęściej jest chorobą o podłożu genetycznym. Z tego względu, u mężczyzn, łysienie androgenowe może występować bardzo wcześnie w życiu, nawet w wieku nastoletnim. Jego typową cechą jest podnosząca się linia włosów i stopniowe zanikanie ich korony. Kobiety cierpiące na łysienie androgenowe zauważają pierwsze objawy około czterdziestego roku życia, przy czym w ich przypadku jest to raczej ogólne przerzedzenie włosów. 

Jakie są przyczyny wypadania włosów androgenowego? Najprawdopodobniej spowodowane to jest hormonem dihydrotestosteronem, który skraca cykl życia mieszka włosowego, podczas gdy nowy jeszcze nie wyrasta. Androgeny to hormony męskie, których nadmierna ilość prowadzi do łysienia tego właśnie typu.

Łysienie plackowate

Jest to drugi najczęściej występujący rodzaj nadmiernego wypadania włosów. Podobnie jak androgenowe, plackowate łysienie jest spowodowane stanem chorobowym, stanem zapalnym organizmu lub chorobą autoimmunologiczną. Dotyka kobiety i mężczyzn w równym stopniu i może pojawić się już pod koniec lat dwudziestych.

Jak rozpoznać plackowate wypadanie włosów? Na głowie widoczne są wyraźnie widoczne obszary, w których włosy wypadają partiami, tak zwane placki. W tym przypadku niezbędna jest wizyta u lekarza, który zleci odpowiednie badania. 

Łysienie telogenowe

W ostatniej fazie wzrostu  – telogenie, włos jest najbardziej podatny na wypadanie. Jest to ostatni etap cyklu życiowego włosa i to właśnie wtedy wypada on podczas pielęgnacji lub stylizacji. U zdrowych osób jest to proces równomierny i proporcjonalny w różnych partiach głowy. O łysieniu telogenowym można mówić, kiedy większość włosów znajduje się w tej fazie, a więc wszystkie one wypadają niemal w tym samym czasie. 

Ten rodzaj łysienia jest często spowodowany problemami hormonalnymi i psychologicznymi, np. długotrwałym stresem i przemęczeniem. Włosy są również bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, np. łamanie. 

Inne przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Zdarza się, że nadmiernemu wypadaniu włosów można zaradzić w domu. Jakie są domowe sposoby na wypadanie włosów? Należy zacząć od znalezienia przyczyny. Niektóre leki mogą wpływać na metabolizowanie witamin i minerałów. O ile na ten czynnik nie należy wpływać bez konsultacji z lekarzem, można swoją dietę uzupełniać o składniki odżywcze, np. witaminy z grupy B. Suplementy na włosy z witaminami mogą być dobrym sposobem na uzupełnienie diety. Należy również przyjrzeć się swoim kosmetykom pielęgnacyjnym, gdyż niektóre szampony i odzywki mogą nadmiernie obciążać włos i narażać go na łamanie. W końcu, jeśli to możliwe, warto zadbać o zdrowy sen. Organizm potrzebuje odpoczynku, a jego brak może odbić się na kondycji skóry i włosów.

 

ampułki na wypadanie włosówvichy dercos szamponpriorin kapsułkipreparaty na wypadanie włosówpłyn przeciw wypadaniu włosów