ból wątroby po jedzeniu

Ból wątroby po jedzeniu – co zrobić, aby nie przeszkodził w wielkanocnym biesiadowaniu?

,

Święta wielkanocne obfitują w smakołyki na stole, którym często trudno nam się oprzeć. Cierpi na tym sylwetka, a przede wszystkim wątroba. Wielkanocne śniadanie nie musi jednak skończyć się niestrawnością i kłuciem w prawym boku, które nie chce przejść. Jak wspomóc funkcjonowanie wątroby podczas świąt? Co zrobić, kiedy ból wątroby po jedzeniu mimo wszystko się pojawi?

Ból w okolicy wątroby po jedzeniu – skąd się bierze?

Każdemu człowiekowi zdarzy się czasem zjeść trochę za dużo. Ale podczas świąt, jemy znacznie więcej niż na co dzień. W dodatku, robimy to w zasadzie przez cały dzień, dorzucając tylko kolejne porcje na talerz lub chwytając w biegu jeszcze jeden kawałek ciasta. Wątroba jest przeciążona i nie radzi sobie z przetworzeniem takiej ilości pokarmów. Co więcej, podczas świąt nie mówimy wyłącznie o jednym dietetycznym grzeszku jakim jak np. zjedzenie tłustego obiadu. Tutaj tłuste mięsa czy majonezowe sałatki przeplatają się ze słodkimi wypiekami. Na domiar złego na stołach często gości również alkohol, który dodatkowo niszczy komórki wątroby. To wszystko sprawia, że wstając od stołu czujemy się pełni, a nawet ociężali. Pojawiają się wzdęcia, mdłości, a także ból w okolicy wątroby po jedzeniu. To oznaki, że wątroba nie radzi sobie z nadmiarem toksyn obecnych w organizmie, a także nie nadąża z produkcją żółci w porównaniu do ilości spożytego tłuszczu, który musi zostać strawiony. Sama wątroba nie boli, ale kiedy jest przeciążona może zwiększyć swoją objętość, co powoduje ucisk na otaczającą ją błonę. Jak jej pomóc, jednocześnie łagodząc objawy świadczące o zaburzeniach trawienia?

Fit Wielkanoc – pomyśl o wątrobie, jeszcze przed świętami

  • Już na etapie zakupów staraj się wybierać chude mięsa w miejsce tłustych. Mięso z kurczaka i wędliny drobiowe będą lepszym wyborem niż boczek czy wieprzowina. Nie podawaj mięsa smażonego lub w panierce, dla wątroby korzystniej będzie je np. upiec.
  • Podczas przyrządzania potraw wykorzystaj moc ziół wspomagających trawienie. Należą do nich m.in. majeranek, kminek, koper włoski, kurkuma, mięta, oregano.
  • Fit Wielkanoc wymaga, aby nieco odchudzić tradycyjne potrawy. Dodawaj mniej wysokokalorycznych składników niż w przepisie. Gdy tylko to możliwe, śmietanę zamień na jogurt lub mleko. W przypadku makaronów czy pieczywa wybieraj produkty pełnoziarniste.
  • Majonez zawiera aż 75 g tłuszczu w 100 g i około 680 kalorii. A podczas świąt wielkanocnych dodaje się go zarówno do jajek jak i sałatek. Ogranicz jego ilość łącząc majonez z jogurtem naturalnym. Jajka możesz podać też z farszem przygotowanym na bazie awokado i serka koziego, łososia, serka białego czy tuńczyka (Przeczytaj na blogu: czy jajka są zdrowe?).
  • Ciasta potrafią być prawdziwą bombą kaloryczną, szczególnie jeśli znajduje się w nich kajmak, mak, czekolada, duża ilość masła orzechowego. Spróbuj przygotować fit Wielkanoc wykorzystując zdrowsze świąteczne desery, jak np. dietetyczną szarlotkę czy sernik na zimno z półtłustego twarogu z galaretką i owocami.
  • Postaw na świeże warzywa bogate w błonnik, witaminy i składniki mineralne, a przy tym niskokaloryczne. Rzeżucha nie musi być tylko wielkanocną ozdobą. Z jej wykorzystaniem możesz przygotować np. lekką sałatkę z mozzarellą, pomidorkami i innymi świeżymi warzywami. Na pracę wątroby pozytywnie wpłynie także sałatka z czerwonych buraków. Bogate w betainę regulują pracę komórek wątroby i wspomagają jej oczyszczanie.
  • Zrezygnuj z kolorowych napojów bogatych w cukier i konserwanty. Zamiast nich wybierz niegazowana wodę mineralną z dodatkiem cytryny, która wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn oraz działa bakteriobójczo. Z pewnością zjesz mniej, jeśli wypijesz szklankę wody z cytryną przed posiłkiem.
  • Siedząc przy suto zastawionym stole warto popijać herbatę ziołową. Na wątrobę dobry wpływ wykazuje np. herbata miętowa lub rumiankowa, do której można dodać odrobinę imbiru o właściwościach rozkurczających.
  • Pamiętaj, aby jeść powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Nie podjadaj przez cały dzień, ale rozdziel sobie posiłki na około 4-5 porcji w trakcie dnia.

Jak odciążyć wątrobę?

Podczas świątecznego biesiadowania dietetycy i lekarze doradzają zachowanie umiaru. Kiedy jednak jest już po fakcie i zaczynasz odczuwać ból w okolicy wątroby po jedzeniu, nadal możesz sobie pomóc. Jak odciążyć wątrobę?

  • Pomiędzy posiłkami warto zadbać o ruch, aby pobudzić do pracy układ trawienny. Święta wielkanocne temu sprzyjają, szczególnie jeśli towarzyszy im wiosenna pogoda. Gdy jednak poczujesz kłucie w boku zamień ruch na chwilę odpoczynku. Przyłóż w okolice wątroby (pod prawym łukiem żebrowym) ciepły okład lub termofor, który zadziała rozkurczająco, a także ułatwi przepływ krwi i żółci.
  • Jeśli wątroba nadal dokucza warto sięgnąć po naturalne preparaty takie jak Colfarm Ostropest Plamisty. Tabletki z wyciągiem z ostropestu plamistego to jeden z najpopularniejszych sposobów wspomagania trawienia oraz regeneracji i ochrony wątroby. Za właściwości prozdrowotne tej rośliny odpowiada przede wszystkim sylimaryna – substancja której działanie:
    – ogranicza przenikanie szkodliwych substancji do wątroby poprzez uszczelnienie błon komórkowych
    – usprawnia pracę komórek wątroby, które szybciej regenerują się po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu czy jedzenia
    – stymuluje produkcję żółci, ułatwiając trawienie tłuszczy
    – sprawdza się w profilaktyce miażdżyczy i obniża stężenie cholesterolu we krwi.
  • Na zwiększenie ilości wytwarzanej żółci doskonale wpływa też wyciąg z karczocha. W połączeniu z ekstraktem z korzenia rzodkwi czarnej jest obecny z preparacie Raphacholin C. Tabletki działają żółciopędnie i żółciotwórczo, dzięki czemu ułatwiają trawienie i zapobiegają przeciążeniu wątroby.
  • Essentiale Forte to z kolei środek, w którego składzie główną rolę odgrywają flawonoidy sojowe. Po ciężkostrawnych wielkanocnych posiłkach preparat pomoże przywrócić komfort i pozbyć się nieprzyjemnego wrażenia ucisku i bólu w okolicy narządu. Łagodzi także dolegliwości powodowane przez działanie substancji toksycznych, w tym alkoholu.
  • Na zaburzenia w pracy wątroby pomagają preparaty na bazie choliny takie jak np. Hepatil. Tabletki wspomagają zarówno regenerację jak i detoksykację wątroby. Pomagają w walce ze skutkami niestrawności i przejedzenia oraz redukują ból wątroby po jedzeniu

Odchudzanie po świętach

Tuż po świętach wielkanocnych wskazówka wagi może nas niemiło zaskoczyć. Najgorsze, co w takie sytuacji można zrobić, to rozpocząć mocno restrykcyjne odchudzanie po świętach, które dodatkowo obciąży organizm. Zdecydowanie lepiej skupić się na produktach, które wspomogą pracę wątroby, żołądka i układu trawiennego, a przy tym pomogą szybko pożegnać zgromadzone kilogramy. Co robić?

  • Przynajmniej przez najbliższe 7 dni warto całkowicie zrezygnować z alkoholu i ograniczyć do minimum słodycze.
  • Na śniadanie dobrze wybrać owsiankę. Płatki owsiane są bogate w błonnik, witaminy i minerały. To posiłek, który na długo zapewni nam uczucie sytości i będzie chronił przed podjadaniem. Regularnie spożywana owsianka pomaga regulować ciśnienie, a także poziom cukru i cholesterolu. Aby obniżyć jej wartość kaloryczną, zamiast na mleku owsiankę ugotować można na wodzie.
  • Z wiosenną aurą świetnie komponują się koktajle. Ich doskonałym składnikiem będą jagody lub borówki będące prawdziwą skarbnicą polifenoli. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym chronią komórki przed uszkodzeniami i neutralizują wolne rodniki. Warto popijać także sok z marchwi lub buraków, który pomoże wątrobie się oczyścić i powrócić do prawidłowego funkcjonowania.
  • Detoksykację wątroby oraz trawienie wspierają także jabłka. Możesz dodać je do owsianki lub zjeść na drugie śniadanie.
  • Zielone warzywa doskonale wiedzą, jak odciążyć wątrobę. Stymulują jej pracę i wspomagają ochronę przed działaniem substancji toksycznych. Kalafior lub brokuły w połączeniu z pieczonym dorszem to doskonały przepis na pożywny obiad na diecie.
  • Odchudzanie po świętach nie może odbywać się bez zdrowych tłuszczy. Do sałatki możesz zastosować oliwę z oliwek, a w ramach przekąski zjeść kilka sztuk orzechów – uważaj jednak na ich wysoką kaloryczność!
  • Jeśli po świętach towarzyszą nam również zaparcia dobrze do swojego menu dodać suszone śliwki – około 5 sztuk w ciągu dnia. Śliwki można też zalać wieczorem szklanką wody, a następnie rano wypić płyn i zjeść owoce.
  • Na zaparcia doskonale sprawdzi się również siemię lniane, które ponadto dostarczy organizmowi zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3. Siemię lniane można zalać wodą lub np. zjeść w połączeniu z bogatym w żywe kultury bakterii jogurtem, co razem będzie stanowić zdrową i dietetyczną przekąskę.

preparaty na wątrobęproliver tabletkisylimarol 70 mghepaslimin tabletkiessentiale max