elektryzujące się włosy

Co na elektryzujące się włosy? Pozbądź się uciążliwego problemu

,

Zdjęcie czapki lub swetra może być kłopotliwe. Szczególnie jeśli chwilę później dostrzegasz uniesione i naelektryzowane włosy wokół twarzy. Jesienią i zimą elektryzujące się włosy stanowią jeden z częściej spotykanych problemów, który na szczęście można rozwiązać dzięki odpowiednim kosmetykom i zabiegom. Co na elektryzujące się włosy warto zastosować w codziennej pielęgnacji? Sprawdź sposoby, które skutecznie wykorzystasz w domu, ale także podczas niespodziewanych sytuacji.

Dlaczego włosy się elektryzują?

Elektryzowanie się włosów nie jest przypadłością wyłącznie jesienno-zimową, ale to właśnie w tym okresie problem ten występuje najczęściej. Uniesione włosy obserwujemy zwykle po zdjęciu czapki, ale także i ubraniu grubego swetra. Elektryzowaniu się włosów sprzyja również ogrzewanie pomieszczeń.

Dlaczego włosy się elektryzują? Za cały proces odpowiadają elektrycznie naładowane cząsteczki zwane jonami. Obecne na włosach mają zwykle ładunek dodatni, a gdy tylko napotkają w otoczeniu kolejne jony dodatnie nawzajem odpychają się od siebie. W rezultacie otrzymujemy właśnie efekt naelektryzowanej fryzury, którą ciężko ujarzmić.

Elektryzowanie włosów – przyczyny:

– noszenie czapek, swetrów, szalików
– ogrzewanie pomieszczeń
– przesuszone i zniszczone włosy
– niewłaściwa pielęgnacja
– brak dociążenia fryzury odpowiednimi kosmetykami.

Elektryzowanie się włosów – dodaj kropelkę oleju

Na elektryzowanie się najbardziej podatne są przesuszone włosy. W utrzymaniu ich prawidłowego nawilżenia pomogą oleje roślinne. Zacznij od poszukiwania odżywek z dodatkiem emolientów takich jak masła i oleje. Możesz również samodzielnie wzbogacić skład odżywki, którą posiadasz w domu. Jeśli jest za lekka wystarczy dodać do niej kilka kropel, a nawet całą płaską łyżeczkę ulubionego oleju. Oleje tworzą na włosach warstwę ochronną, która zabezpiecza przed odparowaniem wody. Pielęgnację warto uzupełnić też o olejowanie na sucho lub na mokro. Poszczególne oleje różnią się między sobą budową, a konkretnie wielkością cząsteczek. Zwykle wyboru oleju dokonuje się na podstawie stopnia porowatości włosów, choć warto przede wszystkim obserwować, jak włosy reagują na poszczególne rodzaje olejów i eksperymentować. Do włosów wysokoporowatych polecany jest np. olej z czarnuszki, do średnioporowatych – olej z awokado, do niskoporowatych – olej kokosowy.

Odpowiednia stylizacja – sposoby na elektryzujące się włosy

Jeśli wciąż zadajesz sobie pytanie: dlaczego włosy się elektryzują, mimo że odpowiednio je pielęgnujesz, być może problem tkwi w niepoprawnie wykonywanej stylizacji. Suszarka czy prostownica to urządzenia do stylizacji włosów, bez których nie potrafimy się obejść na co dzień. Aby ograniczyć elektryzowanie się włosów ich użytkowanie warto poprzedzić kosmetykiem termoochronnym, który zabezpieczy włosy przed działaniem wysokiej temperatury. Po umyciu najlepiej odsączyć włosy nie ręcznikiem a np. bawełnianą koszulką bez pocierania i dopiero po około 15-30 minutach rozpocząć suszenie. Dla włosów korzystniej będzie zrezygnować z najwyższej temperatury, a cały proces zakończyć chłodnym nawiewem. W przypadku prostownicy często popełnianym błędem jest kilkukrotne prostowanie tych samych pasm. Zdecydowanie lepiej dokładnie rozczesać włosy i podzielić je na mniejsze pasma, a następnie gładko przesuwać po nich prostownicę wyłącznie raz (przeczytaj więcej o ochronie włosów przed wysoką temperaturą tutaj). Istotny jest także wybór urządzeń z funkcją jonizacji, co neutralizuje jony dodatnie i sprawia, że fryzura jest bardziej wygładzona, a włosy stają się mniej podatne na elektryzowanie. Do czesania się polecane są szczotki z naturalnym włosiem. Plastikowy grzebień warto zamienić na przykład na drewniany.

Jak myć elektryzujące się włosy?

Jeśli twoim problemem są elektryzujące się włosy odstaw wszelkie produkty na bazie alkoholu, który może dodatkowo je przesuszać, a także zrezygnuj z silnych detergentów z zawartością SLS i SLES. Delikatny, ziołowy szampon lub nawet szampon dla dzieci będzie najlepszym rozwiązaniem. Podstawowym sposobem na elektryzujące się włosy jest dbanie o to, aby ich łuski pozostawały domknięte. W tym celu pamiętaj, aby każde mycie włosów zakończyć chłodnym strumieniem wody. U wielu osób sprawdza się także zmiana metody mycia włosów na OMO. W ten sposób końcówki są dodatkowo zabezpieczone przed przesuszaniem, a włosy na całej długości traktowane bardzo łagodnie. OMO to w zasadzie mycie odżywką, którą nakładamy w pierwszej kolejności. Następnie mycie włosów szamponem odbywa się jedynie u nasady, a spływająca z włosów piana oczyszcza dodatkowo kosmyki. Na koniec, ponownie nakładamy odżywkę i spłukujemy. Tym razem warto zwrócić uwagę na jej skład i zawartość protein, humektantów oraz emolientów dopasowaną do potrzeb włosów.

Kosmetyki na elektryzujące się włosy

Lekkie, cienkie włosy łatwiej się elektryzują. Warto więc zaopatrzyć się w kosmetyki na elektryzujące się włosy takie jak olejek w sprayu czy serum silikonowe. Olejek należy dokładnie rozsmarować w dłoniach i następnie nanieść na włosy. Pokrywamy nim najpierw końcówki, a dopiero potem wyższe partie włosów. Również serum silikonowe dociąży i wygładzi fryzurę. W przypadku obu tych produktów należy jednak zachować umiar, aby włosy nie straciły objętości i nie stały się przyklapnięte. Mały olejek w sprayu można nosić przy sobie w torebce, by zawsze gdy po zdjęciu czapki nasze włosy staną się naelektryzowane, móc z niego skorzystać. W drogeriach dostępne są także specjalne kosmetyki na elektryzujące się włosy dedykowane do rozwiązania tego typu problemów. Co na elektryzujące się włosy? Dobrze sprawdzą się produkty łączące właściwości antystatyczne z ochroną termoaktywną, przeznaczone do używania przed suszeniem i prostowaniem lub kosmetyki w sprayu z substancjami antystatycznymi, które można stosować na wysuszonych włosach. Jeśli akurat nie masz przy sobie żadnego z kosmetyków na elektryzujące się włosy zwilż delikatnie dłonie lub posmaruj je kremem do rąk i delikatnie przesuń nimi po włosach. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ woda szybko odparuje a krem może je przetłuścić, ale sprawdzi się w nagłych sytuacjach.

Domowe sposoby na elektryzujące się włosy

Nawilżanie powietrza to ważny element pielęgnacji włosów. Jesienią i zimą zarówno w pracy jak i w domu przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, co sprzyja przesuszeniu włosów. Warto pamiętać, że suche powietrze pozbawia nawilżenia także drogi oddechowe, przez co stajemy się bardziej podatni na infekcje. Montując w mieszkaniu i/lub biurze nawilżacz powietrza dbasz jednocześnie o swoją urodę i zdrowie. Alternatywnym sposobem jest wieszanie mokrych ręczników na grzejniku, jednak trudno przy ich pomocy uzyskać właściwy poziom nawilżenia. Domowe sposoby na elektryzujące się włosy to także odpowiednia dbałość o poszczególne elementy garderoby. Prostym i tanim rozwiązaniem jest zakup płynu antystatycznego, którym wystarczy spryskać czapki, swetry czy szaliki. Najlepiej oczywiście wybierać tkaniny z naturalnych materiałów, ale nawet one mogą się naelektryzować podczas ocierania. Nie masz pod ręka płynu antystatycznego, a potrzebujesz szybkiego i sprawdzonego rozwiązania? Do znanych domowych sposobów na elektryzujące się włosy należy spryskanie włosów lakierem przed ubraniem czapki i wyjściem na zewnątrz. Jego działanie z pewnością pomoże Ci ujarzmić elektryzujące się włosy.

dobre szampony do włosówkosmetyki do włosówpielęgnacja włosównaturalne kosmetyki do włosów wcierki do włosów