jakie leki na gorączkę u dziecka

Jakie leki na gorączkę u dziecka znajdziemy w aptece?

,

jakie leki na gorączkę u dziecka

Gorączka jest jednym z pierwszych objawów wielu chorób wieku dziecięcego, szczególnie o etiologii wirusowej czy bakteryjnej. Powoduje ona znaczne pogorszenie samopoczucia, utratę energii do zabawy, jedzenia i picia. Chcąc ulżyć pociesze, warto wiedzieć, co podać dziecku na gorączkę w chorobie, oraz jakie objawy okołogorączkowe powinny skłonić nas do wizyty u lekarza.

Substancje czynne o działaniu przeciwgorączkowym

Jakie leki na gorączkę dla dziecka warto mieć w swojej domowej apteczce? Preparaty te zazwyczaj posiadają jedną z dwóch substancji czynnych, które są uznane jako stosunkowo bezpieczne do stosowania u najmłodszych. Za każdym razem jednak, szczególnie przed pierwszym zastosowaniem leku, należy zasięgnąć opinii lekarza.

Paracetamol

Paracetamol jest bardzo często stosowanym lekiem na gorączkę dla niemowląt i małych dzieci – jest głównym składnikiem znanego i cenionego Pedicetamolu. Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe poprzez oddziaływanie na ośrodek nerwowy w mózgu. Może być podawany już od urodzenia, po konsultacji z lekarzem. Nie działa przeciwzapalnie, ale uśmierza ból i działa hamująco na receptory cykliiksigenazy kwasu arachodonowego. Innymi słowy blokuje proces powstawania prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym. Paracetamol jest najczęściej pierwszym wyborem w przypadku gorączki u dziecka. Wspomniany wcześniej Pedicetamol zawiera skoncentrowaną dawkę w stosunkowo niewielkiej ilości zawiesiny, zatem w efekcie samego leku nie trzeba podawać zbyt wiele, by osiągnąć pożądany efekt.

Ibuprofen

Drugą substancją podawaną dzieciom na gorączkę jest ibuprofen należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, który działa w tkankach. Wspiera też syntezę serotoniny, poprawiając ogólne samopoczucie. Ibuprofen dozwolony jest od 3.miesiąca życia dziecka, ponownie po konsultacji z lekarzem. Łagodzi bóle, obrzęki i podwyższoną temperaturę. Pomimo swojego bezpiecznego profilu stosowania, nie jest zalecany w łagodzeniu tego typu objawów w ospie wietrznej.

Paracetamol czy ibuprofen – co jest skuteczniejsze?

Badania pokazują, że efekt działania obu substancji jest niemal identyczny, a jedynie w szóstej godzinie po przyjęciu ibuprofen jest nieco efektywniejszy. Jednakże po wielokrotnym podaniu różnica ta zaciera się. Leki na gorączkę dla niemowląt z tym składnikiem powinny być podawane dopiero po ukończeniu 3. miesiąca życia. Ostateczny wybór zależy więc od indywidualnych predyspozycji dziecka i ewentualnych nadwrażliwości.

Co podać dziecku na gorączkę – postacie leków

Najczęściej stosowaną formą leków przeciwgorączkowych podawanych niemowlętom i małym dzieciom są zawiesiny. Charakteryzują się pysznym smakiem, jak w przypadku Ibum Forte o malinowym aromacie lubianym przez najmłodszych. Na rynku dostępne są także czopki, które sprawdzają się szczególnie w przypadku:

  • bardzo małych dzieci i niemowląt,
  • objawów towarzyszących ze strony układu pokarmowego,
  • schorzeń błon śluzowych przełyku czy żołądka,
  • dzieci z zaburzeniami przełykania.

Takim preparatem jest Eferalgan – czopki doodbytnicze z paracetamolem, które są wygodne w stosowaniu przez rodziców.

Dawkowanie leków przeciwgorączkowych u dzieci

Przed rozpoczęciem dawkowania leków przeciwgorączkowych u dzieci niezwykle ważne jest przeczytanie ulotki dołączonej do opakowania i najlepiej konsultacja z pediatrą. W przypadku paracetamolu zalecaną dawką jednorazową jest 15 mg/kg masy ciała i 90 mg/kg masy ciała na dobę. Ibuprofen dozuje się w mniejszych dawkach – do 10 mg/kg masy ciała jednorazowo i do 30 mg/kg masy ciała dziennie. Przy dobieraniu dawki należy wziąć kilka czynników pod uwagę. Po pierwsze: wiek i waga podane na opakowaniu nie zawsze zgadzają się ze stanem faktycznym – często dzieci ważą nieco więcej. W takim przypadku najbezpieczniej byłoby zapoznać się z opinią lekarza lub farmaceuty, podając mu niezbędne dla ustalenia dawki dane. Po drugie, niektóre leki są bardziej skoncentrowane od innych, zatem w przypadku jednego preparatu dawką zalecaną może być 5 ml, a w przypadku innego – już 3,75 ml. Należy na to zwracać uwagę za każdym razem, gdy otwieramy nowe opakowanie leku na gorączkę.

Kiedy podać dziecku lek przeciwgorączkowy?

Lek przeciwgorączkowy należy podać od razu po pojawieniu się gorączki, czyli temperatury ciała wynoszącej minimum 38 st. Celsjusza. Przy niższych wartościach mówimy o stanie podgorączkowym i zazwyczaj podawanie produktów leczniczych nie jest wskazane, szczególnie jeśli nie występuje towarzyszący ból.

Wielu specjalistów uważa, że gorączka to objaw stanu zapalnego uruchomionego na skutek infekcji. Jest to reakcja obronna układu immunologicznego, który w tak młodym wieku musi „nauczyć się pracy”. Z tego powodu może sama minąć – gdy organizm sam infekcję pokona. Jednak czy należy odczekać i dać się dziecku wypocić, czy podać od razu, o tym powinien zdecydować specjalista. Małe dzieci powinny bowiem przy każdej gorączce być zbadane jako że niektóre poważne infekcje mogą dawać typowe i łagodne objawy. Podobnież coś, co wydaje nam się bardzo poważnym stanem chorobowym może być jedynie typowo sezonową wirusówka, którą trzeba po prostu „przeleżeć”.

Jak często podawać leki przeciwgorączkowe dziecku?

O czasie podawania leku przeciwgorączkowego przeczytamy każdorazowo w ulotce. Należy się tych zaleceń bezwzględnie trzymać, ponieważ częstsza aplikacja substancji czynnej może doprowadzić do przedawkowania i uszkodzenia poszczególnych organów (w przypadku paracetamolu może to być np. wątroba, a ibuprofenu – żołądek). Jeżeli gorączka wraca pomiędzy dawkami i gwałtownie skacze, dopuszczalne jest podawanie leków naprzemiennie, tj. paracetamolu, a następnie ibuprofenu. To są różne typy substancji czynnej, chociaż o podobnym działaniu, dlatego przedawkowanie (przy właściwej dozie) tutaj pacjentowi nie grozi. W jaki sposób dokładnie odmierzać czas pomiędzy dwiema opcjami powie nam farmaceuta.

Jak długo można podawać dziecku leki przeciwgorączkowe?

Preparaty przeciwgorączkowe takie jak Apap dla dzieci Forte należy podawać przez jak najkrótszy czas, gdyż jak każdy środek leczniczy może powodować działania niepożądane i wpływa negatywnie na ogólną kondycję organizmu. W przypadku nieustąpienia lub nasilenia gorączki po 3 dniach stosowania, należy zawsze zasięgnąć opinii lekarza, gdyż dolegliwość może sugerować poważniejszą przyczynę niż zwykłe przeziębienie u dziecka. Specjalista wykona niezbędne badania i wskaże zasadność kontynuowania terapii przeciwgorączkowej.

Gorączka jest powszechnym objawem, ale za każdym razem budzi niepokój wśród rodziców. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze należy skonsultować się z pediatrą, który wyjaśni, kiedy podać dziecku lek przeciwgorączkowy i na co zwrócić szczególną uwagę.