ból pleców

Ból pleców: jakie rodzaje rozróżniamy?

,

Ból pleców wydaje się być prawdziwie cywilizacyjnym schorzeniem. Ponad 80% Polaków okresowo lub przewlekle cierpi na to schorzenie, przy czym w większości przypadków wynika to ze stylu życia. Zdarza się również, że bóle pleców są efektem różnych schorzeń lub zmian w budowie kręgosłupa. Jak odróżnić od siebie różne rodzaje bólu pleców?

Ból pleców: na czym polega wywiad?

Bóle pleców mogą być zarówno objawem jakiegoś schorzenia lub wynikiem ciągu innych. Rozpoznanie przyczyny bólu pleców jest kluczowym czynnikiem w walce z nim, dlatego należy zadać sobie następujące pytania: 

– Jak długo utrzymują się objawy? Czy jest to ostry, jednorazowy ból, czy ciągłe, powtarzające się od czasu do czasu?

– Kiedy pojawiają się objawy (np. podczas odpoczynku, poruszania się, stania w miejscu itd.)?

– Gdzie zlokalizowany jest ból? Rozróżnić należy tutaj część górną, środkową i dolną pleców.Podobnie, ból pleców po prawej stronie może mieć inny charakter niż ten po lewej.

– Jak silny jest ból? Do jego określenia można zastosować skalę od 1 do 10, która dla każdego jest indywidualna.

– Czy bólowi pleców towarzyszą inne objawy chorobowe, np. utrata masy ciała, zawroty głowy lub problemy z trawieniem, a może występuje ból pleców przy schylaniu się?

– Czy w ostatnim czasie wydarzyło się coś niecodziennego, np. upadek, inny niż zwykle wysiłek fizyczny, ruch?

– Jak można określić ogólny stan pacjenta obecnie? Czy jest zestresowany, zmęczony, apatyczny lub chory? Czy coraz częściej występuje ból pleców podczas snu?

Przed pierwszą wizytą u lekarza warto zebrać odpowiedzi na powyższe pytania, gdyż mogą one znacznie ułatwić postawienie właściwej diagnozy.

Badania diagnostyczne w bólu pleców

Przy nieswoistych objawach bólu pleców lekarz może zlecić nieinwazyjne badania diagnostyczne, na przykład tomografię komputerową (TK) lub obrazowanie rezonansem magnetycznym (MRI). Często w takich przypadkach zaleca się również wykonanie zdjęć rentgenowskich, a także ogólne badanie krwi. Są one niezbędne, jeżeli wywiad i objawy nie wskazują wyraźne na konkretną przyczynę bólu. Mogą one wskazać wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w budowie kości, mięśni i stawów.

Ból pleców: rodzaje

Najczęściej rozróżnia się następujące rodzaje bólu pleców: 

– ostry/dotkliwy;

– podostry;

– chroniczny/przewlekły.

Ostry ból pleców jest terminem używanym do opisywania objawów, które pojawiają się po raz pierwszy lub ponownie po upływie sześciu miesięcy od ostatniego. Nie trwają one dłużej niż sześć tygodni i są z reguły wyleczalne. Termin “ostry” oznacza, że ból pojawia się gwałtownie i szybko.

Podostre bóle pleców trwają przynajmniej sześć tygodni, ale nie dłużej niż trzy miesiące. Mogą być przy tym mniej dotkliwe niż bóle ostre. 

Jeżeli ból pleców pojawia się wielokrotnie lub trwa dłużej niż trzy miesiące, lekarz może zdiagnozować przewlekły ból pleców. Nasila się on wraz z wiekiem i mogą pojawiać się w okolicach mięśni i kręgosłupa. 

Nie zawsze można w prosty sposób zdiagnozować rodzaj bólu pleców wyłącznie na podstawie powyższej skali. Poza nimi lekarze rozróżniają również specyficzne i niespecyficzne bóle pleców. Na przykład ból, który nie jest spowodowany przez konkretną chorobę, sklasyfikowany jest jako niespecyficzny. Jeżeli wynika on jasno z innych schorzeń, określa się go mianem specyficznego. 

Lokalizacja bólu pleców

Ból w dolnej części pleców jest jednym z najczęściej diagnozowanych. Jest on często powodowany przez napięcie mięśni i przepuklinę kręgosłupa. Ból pleców w odcinku szyjnym może być wynikiem nieprawidłowej postawy i, tym samym, napięciem mięśni. Deformacje szkieletu mogą być odpowiedzialne za ból pleców w odcinku piersiowym. Prawidłowe umiejscowienie bólu jest istotnym czynnikiem skutecznego leczenia.

Poza leczeniem farmakologicznym lub chirurgicznym, łatwym sposobem na ulżenie sobie w bólu są ćwiczenia na bóle kręgosłupa. Wykonywane po konsultacji z lekarzem, mogą ulżyć w dolegliwościach i są proste w wykonaniu.

thermacare plastryniemiecka maść przeciwbólowaleki przeciwbóloweleki na bóle plecówvoltaren forte żel