tarczyca a włosy

Odczuwasz wahania wagi, a włosy wypadają garściami? To mogą być problemy z tarczycą. Wypadanie włosów a tarczyca to zagadnienie doskonale znane lekarzom, ponieważ to zwykle nadmierna utrata włosów prowadzi ludzi do ich gabinetu. Jak powstrzymać przerzedzanie się fryzury w przypadku chorób tarczycy?

Niedoczynność tarczycy a wypadanie włosów

Włosy muszą wypadać, aby cebulki odpowiedzialne za wzrost nowych kosmyków miały miejsce, żeby się rozwijać. Na tym polega naturalny cykl życia włosów, które płynnie przechodzą przez każdą z trzech faz: anagenową – etap wzrostu, katagenową – przejściową oraz telogenową, czyli tzw. fazę spoczynku, kiedy mieszki włosowe stają się coraz słabsze i włosy wypadają.

W naturalny sposób w fazie telogenowej znajduje się zwykle około 10-20% wszystkich włosów. Choroby tarczycy mogą jednak doprowadzić do zaburzenia tych proporcji i sytuacji, w której w etapie spoczynku będzie znacznie więcej włosów. Tarczyca odpowiada za produkcję hormonów: trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). W przypadku jej niedoczynności tych hormonów jest zbyt mało w stosunku do potrzeb organizmu, co niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie wielu jego obszarów, w tym prowadzi do spowolnienia metabolizmu. W kontekście wypadania włosów bardzo często mówi się też o Hashimoto. To zapalenie tarczycy o charakterze autoimmunologicznym, które często prowadzi do niedoczynności tarczycy.

W wyniku niedoczynności tarczycy dochodzi do:

 • zwiększenia liczby włosów znajdujących się w fazie telogenowej
 • słabszego odżywienia włosów, przez co brakuje im niezbędnych witamin i składników mineralnych
 • zmniejszenia ilości naturalnego łoju, a tym samym przesuszenia włosów
 • osłabienia włosów i utraty przyczepności cebulek.

W rezultacie wypadanie włosów zaczyna być dotkliwe i zauważalne. Często stanowi również bodziec skłaniający do wizyty u lekarza i pozwala wykryć właśnie problemy z tarczycą. Warto uważnie obserwować swój organizm. Inne objawy niedoczynności tarczycy to m.in.:

 • zmęczenie, senność
 • przyrost masy ciała nie spowodowany zmianami w odżywianiu
 • uczucie zimna, w szczególności marznięcie dłoni i stóp
 • skłonność do obrzęków
 • sucha skóra
 • zaparcia
 • kłopoty z koncentracją
 • chrypka.

Jak powstrzymać wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy?

Podstawowa odpowiedź na pytanie: jak powstrzymać wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy zawsze polega przede wszystkim na wyeliminowaniu źródła tego problemu. Największy wpływ na kondycję włosów będzie miało zatem wdrożone przez lekarza leczenie niedoczynności i przywrócenie równowagi hormonalnej w organizmie. Ponadto poprawie stanu zdrowia, a przy tym włosów służy odpowiednia dieta. Niedobór żelaza i cynku, który często towarzyszy niedoczynności tarczycy, również może skutkować wypadaniem włosów. Te składniki mineralne znajdziemy m.in. w wątróbce, mięsie, owocach morza, natce pietruszki, pestkach dyni, jajkach, pełnoziarnistym pieczywie i kaszy gryczanej. Warto zwrócić uwagę na obecność w jadłospisie witaminy C wspierającej produkcję kolagenu, biotyny stymulującej powstawanie nowych mieszków włosowych i niacyny, która ponadto dba o przywrócenie ich prawidłowego nawilżenia. Ponadto osobom z niedoczynnością tarczycy zaleca się zwiększone spożycie jodu oraz białka. Próbując rozwiązać problem z włosami dobrze nie tylko zadać sobie pytanie: jak powstrzymać wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy, ale też co zrobić, aby je wzmocnić. Warto pamiętać, że włosy przy niedoczynności tarczycy włosy nie tylko wypadają, ale stają się także suche, osłabione i tracą naturalny blask. Tu z pomocą przychodzi odpowiednia pielęgnacja. Jak wzmocnić włosy i przyspieszyć ich wzrost?

 • Zrezygnuj z narzędzi do stylizacji takich jak prostownica czy lokówka, które mogą przesuszać i niszczyć kosmyki. Używając suszarki nie ustawiaj jej na najwyższą temperaturę.
 • Wypróbuj domowe wcierki do włosów, które należy wetrzeć opuszkami palców w skórę głowy. Głowę należy następnie owinąć ręcznikiem lub czepkiem foliowym. Mieszankę warto pozostawić na włosach przez minimum kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Popularnym domowym sposobem na wypadanie włosów jest wcierka z kozieradki. Alternatywnie można skorzystać też z wcierek do włosów na bazie skrzypu polnego lub pokrzywy.
 • Olejowanie włosów pomaga zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i utrzymać prawidłowe nawilżenie kosmyków. Na problem z włosami skłonnymi do wypadania polecany jest olejek rycynowy tłoczony na zimno.
 • Pielęgnację warto uzupełnić o kosmetyki i preparaty na wypadanie włosów, które dostarczą im wymienionych wcześniej witamin oraz składników mineralnych od zewnątrz. Ponadto specjalistyczne formuły zawarte w szamponach i suplementach diety stymulują wzrost włosów, poprawiają zakotwiczenie cebulek i wzmacniają włosy na całej długości.

Nadczynność tarczycy a wypadanie włosów

Wzmożona utrata włosów towarzyszy także problemom z nadczynnością tarczycy. Jaka jest różnica? W związku z nadczynnością tarczycy zanim włosy zaczną wypadać, najpierw stają się cienkie i znacznie bardziej lśniące. W odróżnieniu od niedoczynności, włosy nie są jednak przesuszone, ale wręcz przeciwnie mogą się szybciej przetłuszczać, dochodzi bowiem do nadprodukcji łoju. Nadczynność tarczycy a wypadanie włosów to zagadnienie, które może dotyczyć całej skóry głowy lub mieć miejsce jedynie miejscowo. Zwiększona ilość produkowanych hormonów do jakiej dochodzi w związku z nadczynnością tarczycy powoduje objawy często przeciwstawne do niedoczynności tarczycy. Należą do nich m.in.: utrata wagi, uczucie gorąca czy biegunki. Pacjentom może towarzyszyć też przyspieszone bicie serca, niepokój, wzmożona potliwość, drżenie rąk. Wdrożone leczenie ma na celu uregulowanie zaburzeń hormonalnych i unormowanie ich ilości. Jeżeli okaże się skuteczne, problem z włosami powinien ustąpić po kilku miesiącach od jego rozpoczęcia.

Utrata włosów powodowana chorobami tarczycy potrafi napędzić stracha. Warto jednak zachować spokój. Wdrożenie leczenia w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją pozwala przywrócić pierwotny stan włosów i znów cieszyć się gęstą fryzurą.