problemy z tarczycą

Tycie przy tarczycy. Jak pozbyć się nadprogramowych kilogramów?

,

problemy z tarczycą

Niedoczynność tarczycy powoduje szereg dolegliwości, które potrafią znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i obniżyć komfort życia. Jednym z jej symptomów jest nagły przyrost kilogramów. Tycie przy tarczycy odbywa się niezależnie od prowadzonego stylu życiu. Nawet jeśli stosowana dotąd dieta pozwalała utrzymać wagę w normie, w związku z zaburzeniami hormonalnymi jej kaloryczność może okazać się zbyt wysoka. Jak zadbać o sylwetkę mimo niedoczynności tarczycy?

Objawy problemów z tarczycą

Tarczyca to narząd umiejscowiony w dolnej części szyi, którego działanie ma wpływ na szereg procesów zachodzących w całym organizmie. Wytwarza kilka rodzajów hormonów: trójjodotyroninę (T3) oraz tetrajodotyroninę (T4), a także kalcytoninę. Hormony tarczycy regulują metabolizm, gospodarkę wapniowo-fosforanową oraz przemiany energetyczne zachodzące w ciele człowieka. W przypadku niedoczynności tarczycy dochodzi do zaburzeń w pracy gruczołu, a tarczyca zaczyna wydzielać zbyt małą ilość hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. W rezultacie dochodzi do spowolnienia pracy poszczególnych układów. Skutkiem niedoczynności tarczycy może być bradykardia i związany z wolniejszym biciem serca wzrost ciśnienia krwi. Mniej sprawne funkcjonowanie układu pokarmowego prowadzi często do zaparć. Tycie przy tarczycy to z kolei wynik spowolnionych procesów metabolicznych. Ich wynikiem może być również ciągłe odczuwanie zimna, co często zdarza się u osób cierpiących na niedoczynność tarczycy.

Powiązane produkty

–>

Objawy problemów z tarczycą – niedoczynność tarczycy:

 • uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją
 • spadek temperatury ciała, uczucie zimna
 • przyrost wagi
 • powiększona tarczyca, tworzące się wole
 • zaparcia
 • wypadanie włosów, przesuszenie włosów
 • nadmierna suchość skóry
 • zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia płodności (kobiety)
 • spadek libido (mężczyźni).

Wiele z wymienionych symptomów łatwo przegapić lub pomylić z chwilowym spadkiem kondycji organizmu. Kiedy jednak zaczynamy czuć się gorzej i pojawiają się wymienione powyżej symptomy, warto zgłosić się do lekarza, który zleci podstawowe badania. Na niedoczynność tarczycy może wskazywać wzrost stężenia TSH – hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową, aby regulować pracę tarczycy. Warto wykonać również badania określające poziom trójjodotyroniny (FT3) i tyroksyny (FT4). Jedną z najczęstszych przyczyn występowania niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, któremu towarzyszy podwyższone stężenie przeciwciał anty-TG i anty-TPO.

Niedoczynność tarczycy a waga

Jednym z najszerzej komentowanych objawów problemów z tarczycą są wahania wagi. Tycie przy tarczycy jest związane z niedoczynnością tego gruczołu i budzi wiele obaw. Działanie hormonów tarczycy wpływa na zdolność organizmu do rozkładu tłuszczy, a także przetwarzania dostarczanych z pożywieniem kalorii w energię. Pod wpływem zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy dochodzi do obniżenia wskaźnika tzw. podstawowej przemiany materii (BMR). Maleje ilość energii wydatkowana przez organizm w stanie spoczynku, niezbędna do pełnienia podstawowych funkcji życiowych. W uproszczeniu oznacza to, że organizm zaczyna spalać mniej kalorii niż wcześniej i magazynować tkankę tłuszczową.

W konsekwencji, nawet bez jakichkolwiek zmian w sposobie żywienia może utrzymywać się dodatni bilans kaloryczny prowadzący do przyrostu nadprogramowych kilogramów. Sprzyjają mu też inne czynniki charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy takie jak: wzrost stężenia kortyzolu związany ze stresem czy zatrzymywanie się wody w organizmie i powstawanie obrzęków.

niedoczynność tarczycy a waga

Dieta przy chorobach tarczycy. Jak zapobiec przybieraniu na wadze?

Mniejsza ilość energii wydatkowanej przez organizm, oznacza konieczność zredukowania kaloryczności codziennej diety. Przy chorobach tarczycy nie należy jednak robić tego w sposób zbyt gwałtowny, ponieważ istnieje duże ryzyko efektu jo-jo i stracone kilogramy mogą wrócić z nawiązką. Dieta o obniżonej kaloryczności może mieć na celu utrzymanie obecnej wagi mimo zaawansowanej niedoczynności tarczycy lub utratę przybranych kilogramów. W wypracowaniu korzystnego bilansu energetycznego pomaga regularna aktywność fizyczna. Osoby z niedoczynnością tarczycy często odczuwają zmęczenie, co nie sprzyja chęci do uprawiania sportu. Niemniej jednak warto zadbać o odpowiednią dawkę ruchu.

Diety przy chorobach tarczycy nie powinno się jednak rozpatrywać wyłącznie z punktu widzenia jej kaloryczności. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zawartość składników odżywczych, które przy tego rodzaju zaburzeniach mogą być organizmowi szczególnie potrzebne.

 • Jod jest niezbędny do produkcji hormonów wytwarzanych przez tarczycę. Jego brak sprzyja występowaniu niedoczynności tarczycy, może prowadzić do przerostu tego gruczołu i tworzenia się woli. Jod jest obecny w takich produktach spożywczych jak: sól jodowana, ryby morskie (np. dorsz, makrela), orzechy laskowe, żurawina, ser żółty, płatki owsiane.
 • Selen – umożliwia prawidłową pracę tarczycy, bierze udział w procesie przemiany tyroksyny w trójjodotyroninę, chroni komórki całego ciała (w tym tarczycę) przed szkodliwym działem wolnych rodników. Źródła selenu w diecie to m.in. orzechy brazylijskie, ryby (np. łosoś, tuńczyk), jaja kurze, mięso z indyka, owoce morza, kasza gryczana, ryż.

Zarówno jod (np. Jodetten 100, Jodid 200) jak i selen (Cefasel 100, Selen Loges 200) w przebiegu choroby tarczycy bywają podawane w formie preparatów doustnych. Ich stosowanie należy jednak poprzedzić wykonaniem badań potwierdzających niedobór, a dawki preparatów oraz czas ich stosowania ustalić z endokrynologiem. Warto pamiętać, że nie tylko niedobór, ale również nadmiar składników odżywczych może być zagrożeniem dla zdrowia (np. selenoza).

 • Cynk – działa przeciwzapalnie, wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego i układu krążenia, korzystnie wpływa na płodność u mężczyzn. Reguluje pracę trzustki, łagodzi przebieg chorób autoimmunologicznych – jak np. Hashimoto. Cynku dostarczają m.in. podroby (wątróbka), pestki dyni, słonecznik, kasza gryczana, otręby pszenne, ser żółty, sezam, pomidory.
 • Błonnik – wpływa korzystnie na procesy trawienne, stymuluje perystaltykę jelit, utrzymuje uczucie sytości po posiłku. Ułatwia wypróżnianie się i zapobiega zaparciom, które mogą towarzyszyć niedoczynności tarczycy. Duże ilości błonnika zawierają produkty pełnoziarniste, siemię lniane, jabłka, śliwki suszone, otręby pszenne.

Posiłki powinny być spożywane regularnie, 4-5 razy dziennie i uzupełniane odpowiednią ilością niesłodzonych płynów. W diecie unikać należy produktów mocno przetworzonych i cukrów prostych obecnych w słodyczach. Osobom z niedoczynnością tarczycy zaleca się ograniczenie spożycia warzyw zawierających tzw. goitrogeny czyli substancje o działaniu wolotwórczym. Należą do nich m.in. rzepa, kalafior, brukselka, kapusta, brokuły szpinak. Ich działanie może utrudniać wchłanianie jodu i w ten sposób pogłębiać jego niedobór. Nie trzeba całkowicie rezygnować z wymienionych warzyw, a jedynie ograniczyć ich ilość w diecie. Warzywa można też jeść w postaci ugotowanej. Duże ilości goitrogenów zawiera ponadto soja.

dieta w chorobach tarczycy

Tycie a tarczyca – leczenie

Przy niedoczynności tarczycy terapia farmakologiczna polega na dostarczeniu brakującej ilości hormonu tarczycy w postaci syntetycznej. Zwykle pacjentom przepisywana jest lewotyroksyna. Unormowanie się poziomu hormonów w organizmie prowadzi do ustąpienia uciążliwych dolegliwości. Może powstrzymać tycie przy tarczycy czy zahamować wypadanie włosów, leczenie musi być jednak kontynuowane w sposób stały. Warto przy tym pamiętać, że aby przepisane przez endokrynologa preparaty przynosiły pożądane efekty, powinny być stosowane w odpowiedni sposób.

 • Leki przyjmuje się na czczo. Istnieje możliwość również stosowania na noc, ale wyłącznie 3-4 godziny po ostatnim posiłku.
 • Pierwszy posiłek zaleca się zjeść dopiero po około 60-90 minutach od zastosowania preparatu.
 • Preparaty z żelazem należy przyjmować nie wcześniej niż 3-4 godziny po zażyciu leków hormonalnych na choroby tarczycy.
 • Leki na tarczycę należy popijać wodą.
 • Jedzenie, soki, kawa wpływają na wchłanianie tabletek hormonalnych i mogą osłabić działanie przyjmowanych leków. Podobnie jak inne preparaty lecznicze, suplementy czy środki antykoncepcyjne. Ich stosowania warto omówić z lekarzem.

Dawki preparatów są indywidualnie ustalane przez lekarza endokrynologa i regulowane w oparciu o wyniki badań. Niewłaściwe stosowanie preparatów może skutkować brakiem efektów leczenia, utrzymującymi się objawami, a także niepotrzebnym zwiększaniem dawek leków, podczas gdy problem tkwi w zaburzeniach wchłaniania substancji aktywnej.

Przeczytaj także: „Wypadanie włosów a tarczyca – jak radzić sobie z problemem?