Strona główna > Rodzina i dziecko > Jak przebiega owulacja

Jak przebiega owulacja

Cykl miesiączkowy

Mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego dojrzała komórka jajowa uwalnia się ze znajdującego się w jajniku (Ovarium) pęcherzyka Graafa. Proces ten nazywany jest owulacją lub jajeczkowaniem. Komórka jajowa wędruje przez jajowody (łac. tuba uterina) do macicy (uterus). Wyściółka macicy jest przygotowana w wyniku działania hormonów i progesteronu (luteina) na przyjęcie komórki jajowej. Progesteron jest wydzielany tuż po owulacji. Jeżeli dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, wówczas zagnieżdża się ona w macicy. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, spada produkcja progesteronu. Jego brak prowadzi do złuszczania się wyściółki macicy połączonego z krwawieniem, czyli z miesiączką. Do owulacji dochodzi zwykle w połowie cyklu miesiączkowego, czyli około 14. dnia przy 28-dniowym cyklu. Przy długim, 35-dniowym cyklu, do owulacji dochodzi około 21. dnia. Do zapłodnienia może jednak dojść już kilka dni przed jajeczkowaniem. Dni płodne przypadają na 2 dni przed i 2 dni po jajeczkowaniu.

Poznaj swój cykl miesiączkowy!

Dni płodne można określić dzięki specjalnemu testowi owulacyjnemu. W tym celu należy dobrze znać swój cykl miesiączkowy i jego długość.
Tak określisz długość cyklu:
  • Policz dni swojej menstruacji. Pierwszy dzień krwawienia to pierwszy dzień cyklu.
  • Kontynuuj liczenie. Ostatni dzień cyklu to dzień przed rozpoczęciem następnej miesiączki.
Długość cyklu jest u każdej kobiety inny i może zmieniać się w różnych miesiącach. U większości kobiet, długość cyklu waha się od 23 do 35 dni.

3 Wyniki |
Filtr
Sortuj według:  
Please wait Filtr został załadowany
BESTSELLER
zł 237,76*
zł 196,79*
PZN 09760161
  • Pozwala na określenie dni płodnych i niepłodnych w cyklu menstruacyjnym u kobiet
  • Bezpieczna i pewna metoda antykoncepcji
  • Pasuje również do starego typu monitora
dostępny
×
dostępny

Ten produkt zostanie wysłany w ciągu 24h.

Całkowity czas realizacji zamówienia zależy od produktu z najdłuższym czasem dostępności.

Wysyłka gratis
zł 72,48*
zł 71,79*
PZN 01534235
  • Tylko oryginalne produkty
  • Dobra cena
dostępny
×
dostępny

Ten produkt zostanie wysłany w ciągu 24h.

Całkowity czas realizacji zamówienia zależy od produktu z najdłuższym czasem dostępności.

Wysyłka gratis od zł 179
Polub nas na Facebook-u
Instagram
Youtube
Bio?Logicznie!
0
W dniu 25.05.2018 weszło w życie nowe ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Dlatego zaktualizowaliśmy naszą politykę prywatności. W celu zapewnienia optymalnego komfortu użytkowania, korzystamy z plików cookie w naszym sklepie. Informacje na ten temat oraz sposób, w jaki można w każdej chwili sprzeciwić się wykorzystaniu plików cookie, można znaleźć w naszej polityce prywatności polityce prywatności