dni płodne i niepłodne

Jak określić dni płodne i niepłodne w domu?

,

Naturalna antykoncepcja polega na określaniu kiedy występują dni płodne, w których zapłodnienie jest wysoce prawdopodobne. U par, które nie akceptują lub ze względów zdrowotnych nie mogą stosować innej formy antykoncepcji, naturalne metody są dobrą alternatywą na przykład dla leków hormonalnych. Jak określić dni płodne za pomocą monitora Persona i jak odnieść się do wyników pomiaru?

Naturalna antykoncepcja – dni płodne i niepłodne

Monitor Persona stanowi naturalną metodę antykoncepcji, która działa w pełnej harmonii z kobiecym ciałem. Nie powoduje żadnych zdrowotnych skutków ubocznych, gdyż jest wolna od wszelkiego rodzaju interwencji chirurgicznej lub chemicznej. Działanie Persony opiera się na zachodzących w kobiecym organizmie zmianach hormonalnych podczas każdego cyklu menstruacyjnego. Monitorując zmiany dwóch hormonów podczas trwania cyklu – Lh i estradiolu, określa dni płodne, podczas których istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę oraz dni niepłodne. Komputer stosuje odpowiednio kolor czerwony dla dni płodnych i zielony dla dni niepłodnych.

Jak stosować monitor Persona?

Monitor Persona odczytuje, przechowuje i wykorzystuje informacje uzyskane z testerów płodności tej samej firmy. Testery gromadzą hormony z pierwszej porcji oddanego w danym dniu moczu (mocz poranny). Dzięki interpretacji stężenia hormonów monitor określa, czy istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Jak sprawdzić dni płodne i niepłodne? „Dni zielone” to te, w których występuje nikłe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Monitor wyświetla również inne informacje, np. kiedy należy wykonać kolejny test. „Dni czerwone” to te, w których istnieje wysokie ryzyko zajścia w ciążę. W tym czasie trwa owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej z jajnika. Jeżeli monitor je wyświetla, należy zrezygnować ze współżycia lub stosować dodatkowe zabezpieczenie. Ikona „O” oznacza dzień owulacji. W tym dniu istnieje największe prawdopodobieństwo zapłodnienia. Producent określa skuteczność monitora na 94% przy założeniu, że jest on stosowany zgodnie z instrukcją, a cykle menstruacyjne są regularne.

dzienniczek dni płodnych i niepłodnych

Czy monitor dni płodnych działa?

Monitor płodności, chociaż wiele par sobie go chwali i regularnie stosuje, nie jest odpowiedni dla wszystkich. Pomimo, że pomaga on określić dni płodne kobiety, nie nadaje się dla:

– pań, które mają cykl menstruacyjny krótszy niż 23 lub dłuższy niż 35 dni;

– pań, które przechodzą przekwitanie;

– matek karmiących piersią;

– przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej;

– przy stosowaniu jakichkolwiek leków mogących wpływać na cykl menstruacyjny;

– przyjmujących niektóre antybiotyki (te panie powinny zapoznać się z opinią lekarza);

– pań cierpiących na zaburzenia czynności wątroby, nerek oraz cierpiących na PCOS.

Jak obliczać dni płodne za pomocą monitora Persona?

Komputer cyklu i dni płodnych wymaga stosowania jednorazowych testerów. Korzysta się z nich w ten sam sposób jak z innych testów owulacyjnych lub ciążowych. Należy oddać na niego mocz ciągłym strumieniem, a następnie włożyć go do monitora. Ta czynność powinna być wykonywana we wskazane dni o tej samej porze. Jeśli dzień testu zostanie pominięty, wynik następnych dni może nie być miarodajny. Tylko przy regularnym stosowaniu monitor dni płodnych będzie w stanie porównać wahania hormonów. Należy jednak pamiętać, aby stosować do tego celu wyłącznie tester płodności Persony.

Podczas pierwszych kilku cykli, monitor Persona przystosowuje się do użytkowniczki i jej naturalnego mechanizmu hormonalnego. Dlatego też na początku stosowania może pojawiać się więcej „dni czerwonych”. Na początku użytkowania należy ustawić datę, godzinę oraz pierwszy dzień cyklu zgodnie z instrukcją zawartą w ulotce. Nie ma możliwości „pożyczenia” testera ani monitora innej kobiecie, gdyż ma ona inny cykl.

Przeciwwskazania do stosowania monitora

Należy pamiętać, że monitor dni płodnych nie chroni w żaden sposób przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego nie jest odpowiedni dla kobiet, które nie mają stałego partnera. Ponadto, żadna metoda antykoncepcji nigdy nie daje 100% pewności.

Naturalne metody antykoncepcji, takie jak monitor płodności Persona, są odpowiednie dla osób, które nie korzystają z mechanicznych lub hormonalnych metod zapobiegania ciąży. Okazuje się jednak, że jej działanie może być wykorzystane w odwrotnym celu. Wiele par uznaje za możliwe wyliczanie dni płodnych za pomocą Persony i w czasie „dni czerwonych” współżyje bez dodatkowego zabezpieczenia, dążąc do zapłodnienia.

monitor płodności personapersona paski testowetermometr owulacyjnytesty owulacyjnetest owulacyjny