sab simplex dla niemowląt

Sab Simplex: czy i jak można go zastąpić w kolkach niemowlęcych?

,

Kolki niemowlęce czy wzdęcia u dzieci to dolegliwości, które trapią wielu rodziców. Nie wiedząc, jak sobie z nimi poradzić, sięgają oni po różne, sprawdzone przez innych sposoby. Jednym z takich produktów, który polecało wielu młodych rodziców był Sab Simplex. Nie jest on jednak sprzedawany w Polsce. Czy jest dla niego jakaś alternatywa?

Kolki niemowlęce: skąd się biorą?

Do tej pory nie wiadomo dokładnie, dlaczego kolki niemowlęce w ogóle występują. Według dostępnych danych i jako że pojawiają się w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia dziecka, wnioskuje się, że mogą być wywoływane przez niedojrzałość układu pokarmowego. Prawidłowa, dojrzała flora bakteryjna jelit jest w stanie poradzić sobie z gazami, które występują u starszego dziecka. U maluszka jeszcze nie została ona wytworzona, dlatego bolesne kolki niemowlęce mogą się pojawiać. 

Inną potencjalną przyczyną kolek może być nieprawidłowa technika karmienia. Dziecko źle przystawiane lub niechętne do jedzenia może połykać zbyt duże ilości powietrza, przez co kumuluje się ono w układzie pokarmowym. Wielu rodziców w tym trudnym do zniesienia czasie polecało sobie niemieckie krople na kolkę Sab Simplex. Nie są one jednak dopuszczone do sprzedaży w Polsce. Czy można zastosować coś innego?

Lefax i Sab Simplex: różnice i podobieństwa

Głównym składnikiem kropli Sab Simplex jest simetykon. Same krople są lekiem, a jego skład wzbogacony substancjami pomocniczymi i smakowymi. Simetykon to składnik wielu farmaceutyków przeznaczonych na wzdęcia i problemy ze strony układu pokarmowego. Usprawnia proces pękania pęcherzyków gazowych, dzięki czemu są one łatwiej wchłaniane przez śluzówkę jelit lub wydalane. 

Inne niemieckie krople na kolkę, Lefax, zawierają te same składniki aktywne: simetykon, a więc dimetikon i dwutlenek krzemu. Co więcej, Lefax również jest lekiem, przez co jego skład jest gwarantowany, a produkt posiada sprecyzowane wskazania medyczne. W ulotce produktu można przeczytać, że obejmują one:

– przygotowanie układu pokarmowego przed badaniami diagnostycznymi lub zabiegami w obrębie jamy brzusznej, 

– natychmiastowe stosowanie w przypadku połknięcia i zatrudnia środkami powierzchniowo czynnymi, 

– nagromadzenie gazów w przewodzie pokarmowym z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak wzdęcia, uczucie pełności i napięcia w górnej części brzucha, a także 

– leczenie objawowe kolki niemowlęcej. 

Lefax na kolki i wzdęcia

Inne sposoby na radzenie sobie z kolkami niemowlęcymi

Kolki niemowlęce, co zrozumiałe, są niezwykle trudnym przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Maluch cierpi, bo boli go brzuszek pomimo braku wyraźnych przyczyn chorobowych, a rodzice często nie wiedzą, jak mu pomóc. Ciągły płacz, który trudno ukoić, problemy z karmieniem i wypróżnianiem nie ułatwiają sytuacji. Co, poza podawaniem niektórych farmaceutyków, można jeszcze zrobić?

Domowe sposoby stosowane od wielu lat mogą również okazać się skuteczne. Należą do nich delikatne masaże brzuszka (koniecznie w kierunku zgodnie z ruchami jelit), ciepłe okłady, a także tulenie w pozycji pionowej. Kontakt „skóra do skóry” przynosi poczucie spokoju dziecku, dzięki czemu jego mięśnie się rozluźniają.

lefaxdelicol kropleespumisan kroplepreparaty na kolkimaść na kolki