jak wyleczyć zapalenie zatok

Jak wyleczyć zapalenie zatok? Domowe sposoby i preparaty bez recepty

,

jak wyleczyć zapalenie zatok

Podczas gdy większość osób nie przejmuje się katarem, warto pamiętać, że nieleczony obrzęk błony śluzowej nosa może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego zatok. A to już wiąże się z wieloma uciążliwymi objawami i groźbą powikłań. Co robić, gdy uporczywy nieżyt nosa będzie się utrzymywał, a dodatkowo pojawi się ból i tkliwość w okolicy czoła, oczu lub policzków? Jak wyleczyć zapalenie zatok?

Zapalenie zatok – przyczyny

Zatoki pełnią ważne funkcje ochronne. Ogrzewają wdychane powietrze, a wytwarzana w nich wydzielina śluzowa nawilża je i oczyszcza z patogenów, minimalizując ryzyko rozwoju infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Stanowią także dodatkowe zabezpieczenie dla mózgoczaszki przed urazami mechanicznymi. Do rozwoju stanu zapalnego dochodzi na skutek zablokowania ujść, przez które wydzielina z zatok jest transportowana do nosa. Zaburzenia prawidłowej wentylacji zatok mogą mieć różne przyczyny.

Niedrożny nos najczęściej występuje na skutek przeziębienia, stąd ryzyko zachorowania na zapalenie zatok jest większe w sezonie infekcyjnym. Nadmierna ilość śluzu może być też wynikiem alergii, kiedy alergeny podobnie jak obecne w powietrzu wirusy powodują obrzęk błony śluzowej. Zapalenie zatok częściej rozwija się również u osób, u których niedrożność nosa jest powodowana budową anatomiczną (np. krzywa przegroda nosowa) lub występowaniem zmian i przerostów w obrębie błony śluzowej (np. polipy).

W okresie grzewczym powietrze w pomieszczeniach zwykle ma zbyt małą wilgotność, a nadmiernie przesuszona błona śluzowa jest bardziej podatna na infekcje. Latem przyczyną suchego powietrza w mieszkaniu lub biurze może być z kolei klimatyzacja. Prawidłowy poziom nawilżenia błony śluzowej pomaga zachować np. izotoniczny roztwór wody morskiej w sprayu stosowany profilaktycznie.

Powiązane produkty

Jak rozpoznać zapalenie zatok?

Uciążliwym objawem zapalenia zatok jest rozpierający ból zlokalizowany w miejscu występowania stanu zapalnego i gromadzenia się wydzieliny. Dolegliwości mogą obejmować powierzchnię czoła, okolice oczu, nasady nosa, kości policzkowych, a także występować z tyłu głowy w zależności od tego czy reakcja zapalna rozwija się w okolicy zatok czołowych, komórek sitowych, zatok szczękowych lub klinowych. Ból często nasila się w trakcie pochylania ciała do przodu. Nos pozostaje niedrożny, co powoduje duży dyskomfort i uniemożliwia swobodne oddychanie. Występuje wodnista lub ropna wydzielina, a w konsekwencji spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła może pojawić się także kaszel oraz nieprzyjemny zapach z ust. Rozwijający się stan zapalny i obrzęk błony śluzowej nosa w niektórych przypadkach są odpowiedzialne także za utratę powonienia podczas infekcji.

Warto obserwować swój organizm i zwrócić uwagę na pojawienie się objawów takich jak gorączka, ból nasilający się po jednej stronie czy zmiana koloru wydzieliny, które mogą świadczyć o rozwoju bakteryjnego zapalenia zatok.

Zapalenie zatok – leczenie domowe osób dorosłych

Naturalne sposoby pomagają złagodzić odczuwane objawy i ograniczyć namnażanie się wirusów odpowiedzialnych za występowanie zapalenia zatok. Leczenie domowe przynosi najlepsze efekty na początku infekcji, może też wspomagać działanie środków farmakologicznych.

Inhalacje parowe

Proste do wykonania w domowym zaciszu. Do miski z gorącą wodą należy dodać wybrany olejek eteryczny (ok. 5-10 kropli), garść suszonych ziół lub przygotowany wcześniej napar ziołowy. Wdychając unoszącą się parę należy zbliżyć twarz blisko wody i okryć głowę ręcznikiem. Woda powinna być gorąca, ale nie wrząca, żeby uniknąć poparzenia. Aby udrożnić zatoki warto zastosować zioła takie jak rumianek, tymianek, szałwia, mięta pieprzowa, lipa.

Płukanie nosa solą fizjologiczną

Sól fizjologiczna jest roztworem izotonicznym, w którym stężenie chlorku sodu występuje na takim samym poziomie jak w płynach ustrojowych – 0,9%. Jej działanie doskonale nawilża błonę śluzowa dróg oddechowych przesuszoną na skutek niskiej wilgotności powietrza, oczyszcza z wirusów i alergenów. Do płukania nosa można wykorzystać też roztwór hipertoniczny chlorku sodu, który będzie działał udrażniająco i pomoże pozbyć się zalegającej wydzieliny.

W sprzedaży dostępne są gotowe zestawy do płukania zatok. Po wcześniejszym dokładnym wydmuchaniu nosa oraz przygotowaniu roztworu przy użyciu przegotowanej wody w temperaturze pokojowej można rozpocząć płukanie. Płyn wprowadzony do jednego otworu nosowego, powinien wypłynąć drugim oczyszczając drogi oddechowe. W trakcie zabiegu należy oddychać przez usta. Płukanie nosa solą fizjologiczną można powtarzać kilka razy dziennie.

Ciepłe okłady

Uporczywy ból zatok pomagają złagodzić ciepłe okłady przykładane w okolicy czoła i skroni. Gotowe kompresy żelowe wystarczy podgrzać w kuchence mikrofalowej. Dzięki bawełnianej ściereczce i soli podgrzanej na patelni taki okład można przygotować też w domu. Do leczenia bólu zatok warto wykorzystać sól jodowo-bromową o leczniczych właściwościach. Ciepłe okłady pomogą rozluźnić gęsty śluz i oczyścić drogi oddechowe.

Podobnie jak w przebiegu każdej infekcji wirusowej należy pamiętać o piciu dużej ilości płynów, co również pomoże rozrzedzić zalegająca wydzielinę.

Zapalenie zatok – leki bez recepty

Preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych oparte na substancjach aktywnych takich ja np. ibuprofen pomagają zahamować rozwój infekcji i złagodzić ból, który potrafi być bardzo uporczywy w przebiegu zapalenia zatok. Leki bez recepty stosowane, aby udrożnić drogi oddechowe to najczęściej spraye do nosa obkurczające błonę śluzową. Preparaty na katar i zatoki o miejscowym działaniu szybko redukują uczucie zatkanego nosa i przywracają możliwość swobodnego oddychania. Należy jednak pamiętać, że substancji aktywnych takich jak np. ksylometazolina nie należy używać dłużej niż przez 7 dni, ponieważ może to prowadzić do wystąpienia uzależnienia i polekowego nieżytu nosa (Przeczytaj także: „Uzależnienie od kropli do nosa – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?). Wspomagająco w przebiegu zapalenia zatok stosowane są także preparaty ziołowe jak np. Sinupret. Tabletki zawierają naturalne ekstrakty roślinne z korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka i czarnego bzu, ziela szczawiu i werbeny. Ich działanie rozrzedza zalegająca wydzielinę i łagodzi przekrwienie błony śluzowej.

Jeśli domowe sposoby leczenia nie przynoszą efektów lub po upływie 5 dni objawy nasilają się, należy zgłosić się do lekarza, który może zalecić stosowanie sterydów donosowych lub przyjmowanie antybiotyku – niezbędnego w przypadku infekcji bakteryjnej. Brak odpowiedniego leczenia prowadzi do rozwoju przewlekłego zapalenia zatok. Możliwe jest również wystąpienie powikłań wewnątrzczaszkowych jak np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także oczodołowych i kostnych.