aloes na oparzenia słoneczne

Aloes czy kefir na oparzenia słoneczne? Fakty i mity dotyczące pielęgnacji skóry po opalaniu – co pomaga naprawdę?

, ,

aloes na oparzenia słoneczne

Bez odpowiedniej ochrony promieniowanie słoneczne szkodzi zarówno zdrowiu, jak i urodzie. Nadmierne opalanie niszczy włókna kolagenowe i elastynowe przyspieszając procesy starzenia. Może powadzić do rozwoju zmian nowotworowych i poparzeń skóry. Zaczerwienie, ból, łuszcząca się skóra – to bezpośrednie skutki zbyt długiego przebywania na słońcu. Jak im zaradzić? Dziś przyjrzymy się z bliska popularnym domowym sposobom na oparzenia słoneczne. Sprawdzimy czy środki takie jak panthenol, miód, aloes, kefir na oparzenia słoneczne działają naprawdę.

Aloes na oparzenia słoneczne

Aloes to roślina o wszechstronnym zastosowaniu, od lat wykorzystywana w kosmetyce, ale także wspomagająca zachowanie zdrowia. Dostarcza cennych składników odżywczych, przede wszystkim witamin A, C i E, kwasu foliowego, miedzi, cynku oraz selenu. Sok z aloesu korzystnie wpływa na odporność, obniżenie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, a ostatnio coraz więcej osób stosuje go na odchudzanie. Aloes aplikowany bezpośrednio na skórę zapobiega jej wiotczeniu, a dzięki właściwościom przeciwutleniającym hamuje proces tworzenia się zmarszczek. Działa ściągająco i zmniejsza pory, dzięki czemu poprawia wygląd cery trądzikowej. Aloes na oparzenia stosowany jest jednak przede wszystkim ze względu na swoje działanie nawilżające oraz regenerujące. Zawarte w nim polisacharydy posiadają silne właściwości higroskopijne, które pozwalają przynieść ulgę przesuszonej skórze. Żel z aloesem wzmacnia ponadto naturalną barierę ochronną naruszoną działaniem promieni słonecznych. Uczucie komfortu zapewnia ponadto łagodne działanie chłodzące.

Jak stosować aloes na oparzenie słoneczne?
Nałóż cienką warstwę żelu aloesowego na skórę, aby przyspieszyć jej gojenie się. Jeszcze lepiej, jeśli możesz skorzystać z naturalnego żelu pochodzącego bezpośrednio z liści aloesu.

Powiązane produkty

–>

Śmietana i kefir na oparzenia słoneczne

Wśród domowych sposobów na oparzenia słoneczne nie ma chyba bardziej popularnego niż kefir. Na oparzenia słoneczne stosuje się go od pokoleń, ale czy naprawdę działa? Zdecydowanie tak. Śmietana i kefir idealnie sprawdzą się w roli delikatnego opatrunku na poparzoną i rozgrzaną skórę. Co więcej, skuteczną alternatywą dla nich mogą być również: śmietana, jogurt lub zsiadłe mleko. Wymienione produkty nabiałowe dostarczają skórze składników, dzięki którym wspierają jej regenerację oraz działają łagodząco. Należą do nich przede wszystkim białko, witaminy A, D i E oraz wapń. W przypadku, kiedy jednak oparzenie jest dość silne, a produkty mleczne ścinają się po nałożeniu na skórę, warto sięgnąć po kosmetyki po opalaniu dedykowane do łagodzenia poparzeń słonecznych.

Zsiadłe mleko ma dość płynną konsystencję, dlatego do wykonania opatrunku warto zastosować gazę. Mając w domu śmietanę lub kefir na oparzenia słoneczne wystarczy nałożyć grubą warstwę produktu.

Produkty nabiałowe stosowane na oparzenia słoneczne musza być pozbawione cukru. W przeciwnym razie zadziałają na skórę drażniąco.

Panthenol na oparzenia słoneczne

Panthenol (dekspantenol, prowitamina B5) z dużą łatwością wnika w głąb skóry, zapewniając jej intensywne nawilżenie. Działa łagodząco na poszczególne skutki nadmiernego kontaktu ze słońcem takie jak łuszczący się naskórek, zaczerwienienie, świąd, podrażnienie. Panthenol na oparzenia słoneczne wpływa korzystnie na podziały komórkowe umożliwiając skórze sprawniejszą regenerację po uszkodzeniach spowodowanych promieniowaniem słonecznym. W rezultacie szybko przynosi ulgę i skraca czas gojenia się oparzeń (np. Panthenol spray).

panthenol na oparzenia słoneczne

Na bolesne oparzenia najlepiej sprawdzą się produkty z pathenolem w formie lekkiej pianki, której nałożenie nie spowoduje dodatkowych dolegliwości bólowych (np. Bepanthen spray pianka). Jej konsystencja stosunkowo łatwo spływa jednak ze skóry, dlatego często należy powtarzać aplikację. Stosowanie pianki z pathneolem na oparzenia słoneczne warto połączyć z przemywaniem skóry chłodną wodą, praktykując obie metody naprzemiennie.

Miód na oparzenia słoneczne

Dla niektórych osób stosowanie miodu na oparzenia słoneczne może okazać się zaskoczeniem. Niemniej jednak miód należy do humektantów czyli substancji, które skutecznie wiążą wodę, a następnie magazynują ją w skórze. Jako naturalna substancja nawilżająca doskonale sprawdzi się więc w trakcie pielęgnacji oparzonej skóry. To nie wszystko. Pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi do stanu zapalnego. Miód posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a ponadto wykazuje łagodne działanie przeciwbólowe.

Aby nie pobrudzić ubrań lub pościeli, oparzenie posmarowane miodem można przykryć gazą, która jednocześnie pozwoli skórze swobodnie oddychać.

Olej kokosowy na oparzenia słoneczne

Stosowanie oleju kokosowego na oparzenia słoneczne budzi wiele wątpliwości. Z pewnością jego aplikowanie przynosi wiele korzyści dla skóry:

  • olej kokosowy posiada wysoką zawartość kwasów tłuszczowych, w tym kwasu linolowego i kwasu laurynowego
  • doskonale nawilża skórę i zmniejsza stan zapalny
  • działa zmiękczająco i przeciwbakteryjnie.

Czy jednak złagodzi skutki nadmiernego opalania?

Specjaliści nie zalecają stosowania oleju kokosowego na oparzenia słoneczne, kiedy skóra jest jeszcze zaogniona i gorąca. Tłuste substancje aplikowane na skórę zatrzymują wtedy ciepło i utrudniają wyrównanie temperatury. Właściwości oleju kokosowego mogą jednak pomóc w kolejnych etapach pielęgnacji poparzonej skóry. Dostarczyć jej nawilżenia, złagodzić świąd oraz wspomóc odbudowę warstwy ochronnej. Do pielęgnacji skóry po opalaniu należy wybrać olej kokosowy tłoczony na zimno.
olej kokosowy na oparzenia słoneczne

Fenistil na oparzenia słoneczne

Fenistil należy do preparatów, które warto zabrać ze sobą na wakacje co najmniej z kilku powodów. Na czym polega jego działanie? Substancją czynną preparatu jest maleinian dimetyndenu o działaniu przeciwhistaminowym. Blokuje wydzielanie histaminy, która powoduje wystąpienie w organizmie reakcji alergicznej. Fenistil przyniesie ukojenie po ugryzieniu owadów, może też złagodzić świąd skóry powodowany oparzeniem słonecznym. Fenistil na oparzenia słoneczne stosowany miejscowo ma również właściwości znieczulające i przyjemną konsystencję żelu przyjazną dla obolałej skóry.

Fenistil na oparzenia słoneczne nie powinien być jednak stosowany w przypadku silniejszych oparzeń – II i III stopnia.

Octenisept na oparzenia słoneczne

Octenisept wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i antywirusowe. Oczyszcza, dezynfekuje, wspiera proces gojenia. Może być aplikowany na rany, błony śluzowe i na skórę. Substancjami aktywnymi są: dichlorowodorek oktenidyny oraz fenoksyetanol. Produkt nie zawiera alkoholu, przez co nie powoduje pieczenia i dyskomfortu w trakcie dezynfekcji. Octanisept znajduje bardzo szerokie zastosowanie, m.in.

  • przy opracowywaniu czystych i płukaniu zakażonych ran chirurgicznych (m.in. ran w wyniku upadku, skaleczenia, oparzenia)
  • w leczeniu przewlekłych ran, np. owrzodzeń, odleżyn czy ran powstałych przy zespole cukrzycowym
  • przy wykonywaniu zabiegów chirurgicznych i kosmetycznych (np. peeling chemiczny, piercing)
  • do płukania jamy ustnej czy irygacji pochwy.

W jaki sposób może pomóc podczas oparzeń? W takim przypadku stosowany jest przede wszystkim profilaktycznie, aby uniknąć zakażenia. Warunki sprzyjające zakażeniu powstają np. na skutek pękających pęcherzy z płynem surowiczym, które mogą pojawić się na skórę w wyniku oparzenia. Takich pęcherzy nigdy nie należy celowo przebijać. Pęcherz stanowi barierę ochronną, która zabezpiecza poparzoną skórę przed kontaktem z różnego rodzaju drobnoustrojami występującymi w środowisku zewnętrznym.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne? O tym należy pamiętać

  • W przypadku oparzenia słonecznego przede wszystkim należy jak najszybciej zejść ze słońca.
  • W schłodzeniu skóry mogą pomóc: prysznic oraz zimne okłady. Woda powinna być jednak chłodna, ale nie bardzo zimna. Zbyt niska temperatura może doprowadzić do wystąpienia szoku termicznego.
  • Przez uszkodzoną warstwę ochronną skóry szybciej odparowuje woda. Niezależnie od stosowanych domowych sposobów na oparzenia słoneczne należy zawsze dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i zwiększyć spożycie płynów.
  • W przypadku dolegliwości bólowych, ulgę mogą przynieść środki należące do grupy NLPZ w tym np. preparaty na bazie ibuprofenu.
  • Jeśli na skórze pojawią się pęcherze, zaczną występować objawy takie jak nudności, bóle i zawroty głowy czy gorączka należy skontaktować się z lekarzem.

preparaty na oparzeniapanthenol protect piankasposoby na oparzenia słonecznewoda termalnaochrona przeciwsłoneczna