poparzona skóra od słońca

Sposoby na oparzenia słoneczne – co szybko przyniesie ulgę?

,

poparzona skóra od słońca

Zaczerwienienie, ból, rozgrzana i piekąca skóra – takie są skutki nadmiernego opalania. Skóra dzięki melaninie potrafi bronić się przed działaniem promieni słonecznych, ale kiedy opalamy się zbyt długo, jej naturalna ochrona nie wystarcza. Tym bardziej, jeśli przed opalaniem nie zastosujemy odpowiedniego kosmetyku z filtrem przeciwsłonecznym. Jak ukoić skórę podrażnioną od słońca? Sprawdzone sposoby na oparzenia słoneczne przyniosą ulgę i przyspieszą proces gojenia.

Objawy poparzenia słonecznego

Zdarzyło Ci się przesadzić z opalaniem, a po powrocie do domu skóra jest mocno zaogniona i boli? Co wtedy zrobić? Zacznij od oceny sytuacji. Objawy poparzenia słonecznego na skórze zazwyczaj nie są widoczne od razu, ale dopiero po upływie kilku godzin. Poparzenie od słońca najczęściej obejmuje jedynie zewnętrzną część skóry, czyli naskórek. Jest to tzw. oparzenie I stopnia. Dolegliwości, które mu towarzyszą to przede wszystkim zaczerwienienie i obrzęk. Skóra jest rozgrzana, może pojawić się ból. W przypadku oparzeń II stopnia objawy poparzenia słonecznego są bardziej dotkliwe. Na skórze pojawiają się pęcherze, wewnątrz których znajduje się płyn surowiczy. Łagodny stan zapalny można spróbować wyleczyć samodzielnie, jeśli jednak objawy poparzenia słonecznego nie mijają zalecany jest kontakt z lekarzem. Pomocy medycznej koniecznie powinny szukać osoby, u których wystąpiło nie tylko poparzenie skóry od słońca, ale także udar słoneczny. Pojawiają się wówczas takie dolegliwości jak: gorączka, ból i zawroty głowy, nudności, uczucie dezorientacji, przyspieszone bicie serca, trudności w oddychaniu, utrata sił.

Poparzona skóra od słońca – co robić?

 • Wyrównanie temperatury

Poparzona skóra od słońca jest mocno rozgrzana. Pierwsze działanie, jakie przyniesie ulgę, powinno zatem polegać na jej schłodzeniu. Jeśli jest taka możliwość warto wziąć prysznic. Jeśli nie, dobrze polewać skórę wodą przez przynajmniej 15 minut.

Do schłodzenia poparzonej skóry wystarczy zwykła woda. Jej temperatura nie może być jednak zbyt niska, aby nie doszło do szoku termicznego.

 • Nawilżanie

Poparzona skóra bardzo szybko traci wilgoć. Nawet kiedy dostarczamy jej nawilżenia, nie jest w stanie zatrzymać go na dłużej. Ważnym krokiem w pielęgnacji poparzonej skóry od słońca jest więc jej nawilżanie. Kosmetyki po opalaniu warto aplikować w obfitej ilości. Dobrze zwrócić uwagę na ich konsystencję, aby nie była zbyt gęsta i nie powodowała dyskomfortu w trakcie aplikacji. Na poparzenia słoneczne doskonale sprawdzają się kosmetyki z pantenolem (np. Panthenol spray, Bepanthen spray pianka). Łagodzą zaczerwienie i świąd skóry, dzięki czemu niemal od razu można poczuć ulgę. Ponadto wspierają regenerację skóry i działają przeciwzapalnie. Świetnym środkiem na poparzenia od słońca jest żel z aloesem. Niemal natychmiast po zastosowaniu redukuje ból, intensywnie nawilża i przyspiesza gojenie się ran. Łagodząco i chłodząco wpłynie na skórę też woda termalna w sprayu. Jej działanie dogłębnie nawilża, redukując świąd i nieprzyjemne uczucie ściągania skóry.

Na poparzoną skórę nie należy aplikować tłustych substancji takich jak np. oleje. Ich działanie sprzyja zatrzymywaniu ciepła i utrudnia schłodzenie ciała.

 • Łagodzenie bólu

Uszkodzenia skóry, do których dochodzi w wyniku poparzenia słonecznego potrafią być bardzo bolesne i nie mijają od razu. Aby złagodzić ból, można posiłkować się preparatami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Przeciwbólowo zadziałają np. środki z ibuprofenem.

 • Regeneracja

Skutki nadmiernego opalania prowadzą do uszkodzenia naturalnej warstwy ochronnej skóry. Na początkowym etapie poparzenia sprawdzą się substancje o działaniu kojącym, które pomogą w łagodzeniu objawów poparzenia słonecznego. Tak działają kosmetyki ze wspomnianym wcześniej pantenolem, ale też witaminą E. Na gojenie się uszkodzeń skóry, a także odbudowę płaszcza hydro-lipidowego korzystnie wpływa alantoina. O ile tuż po poparzeniu jest to niewskazane, w kolejnych krokach zmierzających do regeneracji poparzonej skóry, sprawdzą się naturalne oleje. Dostarczają skórze cennych składników odżywczych, w tym kwasów tłuszczowych oraz wspomagają utrzymanie jej długotrwałego nawilżenia. Warto wypróbować np. olej kokosowy.

poparzenia od słońca

Oparzenia słoneczne – domowe sposoby

Jeśli nie mamy pod ręką środków aptecznych, a poparzona skóra woła o pomoc, można sięgnąć również po metody praktykowane od pokoleń. Wiele z popularnych domowych produktów sprawdzi się na oparzenia słoneczne. Domowe sposoby łagodzą podrażnienie i świąd, nawilżają skórą oraz wspierają jej naturalne procesy regeneracyjne. Co może pomóc?

 • Jogurt naturalny – jest bogaty w białko, witaminy A, D oraz wapń. Ukoi zaogniona skórę i korzystnie wpłynie na proces regeneracji naskórka. W składzie jogurtu nie powinno być cukru!
 • Ogórek – plastry ogórka ułożone na skórze przyjemnie chłodzą, a jednocześnie dostarczają cennych witamin i antyoksydantów. Wspierają regenerację uszkodzonej nadmiernym opalaniem skóry.
 • Miód – posiada właściwości przeciwzapalne, doskonale wiąże wodę i zatrzymuje ją wewnątrz skóry. Może również pomóc w łagodzeniu dolegliwości bólowych.
 • Płatki owsiane – zapobiegają utracie wody z naskórka, dostarczają cennych składników odżywczych i zapobiegają rozwojowi stanu zapalnego. Pomogą również zmniejszyć obrzęk skóry, który może towarzyszyć oparzeniom I stopnia.

Oparzenie słoneczne – ile trwa?

Kiedy jesteśmy na wakacjach, chcemy jak najwięcej korzystać ze słońca. Niestety, jeśli zdarzy nam się przesadzić, należy chronić od słońca miejsce, w którym wystąpiło oparzenie słoneczne. Ile trwa przymusowa przerwa od opalania? To zależy od stopnia nasilenia objawów. Łagodne zmiany I stopnia goją się zwykle już po kilku dniach. Pęcherze z płynem surowiczym mogą jednak oznaczać, że już do końca wyjazdu będziemy zmuszeni do unikania pełnej ekspozycji na słońce. Takie zmiany można leczyć nawet kilka tygodni. Aby zatem nie zepsuć sobie wyczekiwanego urlopu, warto postawić przede wszystkim na profilaktykę.

sposoby na oparzenia słoneczne

Jak chronić skórę przed słońcem?

Opalanie może i powinno być przyjemne. Aby było bezpieczne, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, jak chronić skórę przed słońcem.

 • Najlepiej unikać słońca w godzinach, w których promieniowanie jest najbardziej intensywne, czyli między godz. 11:00 a 15:00. Ta zasada dotyczy przede wszystkim najmłodszych. U dzieci melanina nie spełnia jeszcze funkcji ochronnych w pełnym zakresie, a co więcej ich skóra jest cienka i wyjątkowo wrażliwa.
 • W trakcie zażywania kąpieli słonecznych niezbędna jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Poziom ochrony najczęściej dobiera się ze względu na rodzaj karnacji skóry, choć obecnie specjaliści rekomendują u wszystkich stosowanie filtrów na poziomie co najmniej SPF 30. Przed wyborem kosmetyku na wakacje warto sprawdzić również czym różnią się filtry mineralne i chemiczne.
 • Jedna aplikacja kosmetyku do opalania na cały dzień nie wystarczy. Należy ją powtarzać co około 2 godziny. W szczególności preparaty z filtrami mineralnymi zaleca się nakładać ponownie na skórę po kąpieli lub np. meczu siatkówki plażowej, gdy intensywnie się spocimy.
 • Podczas opalania wskazane jest noszenie nakrycia głowy, a także okularów przeciwsłonecznych.
 • W słoneczne dni nie można zapominać o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Wodę należy popijać regularnie przez cały dzień, a w szczególności wtedy, gdy przebywamy na słońcu.

Co ważne, pytanie o to, jak chronić skórę przed słońcem, powinniśmy zadawać sobie nie tylko w okresie letnim. Promieniowanie słoneczne może uszkadzać włókna kolagenowe w zasadzie przez cały rok, nawet wtedy, gdy za oknem jest pochmurna pogoda. Skóra, która nie jest odpowiednio chroniona przed słońcem szybciej się starzeje, traci jędrność i wykazuje większą skłonność do przesuszenia oraz podrażnień. Aby przeciwdziałać fotostarzeniu się skóry, wskazane jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych niezależnie od pory roku. Na ich obecność warto zwrócić uwagę wybierając krem do twarzy na dzień.

preparaty na oparzeniajak przygotować skórę do opalanianajlepsze produkty do opalaniakosmetyki do opalaniafiltr dla dzieci