propylene glycol w kosmetykach

Propylene Glycol – INCI

,

glikol propylenowy inci

Glikol propylenowy – INCI

Alkohol wielowodorotlenkowy, substancja humektantowa, hydrofilowa: wiąże cząsteczki wody, dzięki czemu nawilża. Na powierzchni skóry tworzy film zapobiegający utracie wody przez naskórek.

Tak zwany promotor przejścia, który przenika przez naskórek usprawniając przenikanie niektórych substancji w głąb skóry.

Jako substancja bazowa sprawia, że składniki w kosmetykach nie wysychają, pomaga utrzymać ich pożądaną konsystencję.

Uznany za bezpieczny do stosowania w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz spożywczym. Nie uczula, nie działa komedogennie, nie jest toksyczny.

Ma pochodzenie syntetyczne.

Na liście składników znaleźć można go pod nazwą Propylene Glycol (INCI), Propano-1,2-diol, Propylenglucolum oraz symbolem E1520.

Propylene Glycol w kosmetykach

W produktach kosmetycznych jest składnikiem bazowym oraz aktywnym. Pełni funkcję konserwującą w kosmetykach.

Działanie aktywne wykazuje poprzez swoje właściwości hydrofilowe. Wiązaniem wodorowym hamuje dyfuzję, czym wiąże cząsteczki wody ze sobą. Jest więc składnikiem aktywnie nawilżającym skórę. Jest też promotorem przejścia: wchodzi w interakcję z naskórkiem i umożliwia przejście składników odżywczych oraz nawilżających do skóry właściwej.

Propylene Glycol – szkodliwość

Wokół glikolu propylenowego narosło mnóstwo wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania i toksyczności. Być może jest to spowodowane faktem, że poza produktami korzystnymi dla zdrowia i skóry, stosowany jest również w przemyśle tytoniowym i chemicznym. Jest on składnikiem tytoniu fajkowego, w którym zapobiega wysuszaniu go oraz wielu produktów chemicznych toksycznych dla zdrowia. Rzecz w tym, że chemia stosowana zgodnie z zaleceniami zdrowiu nie szkodzi, a wyroby tytoniowe, jak papierosy, zawierają niemal wyłącznie szkodliwe substancje. Nie jest to więc kwestia glikolu propylenowego jako takiego. W papierosach elektronicznych spotkamy go jako rozpuszczalnik nikotyny.

Propylene glycol jest również często mylony z glikolem etylenowym, który jest uznany za substancję toksyczną dla zdrowia i potencjalnie niebezpieczną.

Propylen Glycol – zastosowanie w przemyśle spożywczym

Glikol propylenowy do zastosowania w przemyśle spożywczym otrzymał symbol E1520. Jest on często dodawany do żywności gotowej, przetworzonej i słodyczy. Pełni w nich funkcję utrzymującą wilgoć i niedopuszczającą do nadmiernego kruszenia. Jest również konserwantem, który umożliwia przetrwanie żywności na półce do daty przydatności, a po otwarciu – do czasu zalecanego przez producenta.

Glikol propylenowy – właściwości w produktach farmaceutycznych

Propylene glycol jest bezpieczny do stosowania w lekach, wyrobach medycznych oraz kosmetykach dermatologicznych. Pełni tam funkcję rozpuszczalnika substancji aktywnych, dzięki czemu są one efektywnie i prawidłowo rozprowadzone w całym preparacie. Znajdziemy go w różnorodnych produktach: maściach, kremach, balsamach, żelach, a nawet zastrzykach i płynach doustnych.

Glikol propylenowy znajdziemy w takich wyrobach jak: