disodium edta w kosmetykach

Disodium EDTA – INCI

,

disodium edta

EDTA

Disodium EDTA jest solą dwusodową kwasu wersenowego (etylenodiaminotetraoctowego).

Składnik bazowy, konserwant, wzmacniacz działania innych środków konserwujących. Działa poprzez kompleksowanie jonów metali, które mogą negatywnie wpływać na trwałość, formę i konsystencję produktu.

Ma pochodzenie syntetyczne. Może być stosowany przez wegan.

Nie wywołuje działania komedogennego, raczej nie uczula, jednak nie jest zalecane stosowanie go na podrażnioną skórę czy u osób ze skórą problematyczną.

Na liście składników INCI znajduje się pod nazwą Disodium EDTA lub Disodium edetate, Disodium Ethylenediaminetetraacetic acid czy EDTA Disodium Salt.

EDTA – zastosowanie

W przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz chemicznym stosuje się go w celu ochrony produktu przed utratą trwałości, zmianą barwy oraz jako środek wzmacniający działanie pozostałych konserwantów. Stabilizuje formułę preparatu i reguluje jego lepkość.

Wiążąc metale ciężkie stosuje się go również do zmiękczania wody. Dlatego często spotyka się go w produktach do mycia: szamponach, mydłach i żelach do kąpieli czy pod prysznic.

Sam w sobie absorbowany jest przez skórę w niewielkim stopniu, jednak ułatwia przejście bariery naskórka innym składnikom.

Disodium EDTA jako konserwant działa w pewien sposób antybakteryjnie, dlatego nadaje się doskonale do stosowania w produktach pielęgnacyjnych, w których przypadku może w prosty sposób dojść do zanieczyszczenia (np. tusze do rzęs, balsamy do ust, kremy nakładane palcem).

Wersenian disodu stosowany jest w przemyśle farmaceutycznym do produkcji kosmetyków dermatologicznych oraz niektórych leków i wyrobów medycznych.

EDTA – szkodliwość

Sól sodowa kwasu wersenowego może być szkodliwa, jeśli jej stężenie w produkcie jest za wysokie. Warto jednak przy tym wspomnieć, że jej ilość w produktach jest ściśle regulowana.

Disodium EDTA może wpływać drażniąco na błony śluzowe, dlatego odradza się stosowania go w produkcie w formie aerozolu. Nie zaleca się również spożywania go, ponieważ w badaniach na zwierzętach wykazał działanie drażniące na śluzówkę żołądka i jelita. Z tego względu przy wyborze środków do kąpieli dla dzieci, zaleca się te, które nie zawierają wersenianu disodu.

Ze względu na działanie promujące przejście innym substancjom, warto szukać produktów, które mogą co prawda zawierać EDTA, ale nie posiadają składników szkodliwych dla skóry.

Nie jest zalecane stosowanie produktów z zawartością EDTA przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Nie zaleca się również jednoczesnego stosowania go z lekami i suplementami zawierającymi takie minerały jak cynk, glin oraz ołów.

Disodium EDTA w kosmetykach

Disodium EDTA został użyty jako środek konserwujący w bezpiecznej ilości w takich produktach jak: