jakie produkty zatrzymują wodę w organizmie

Jakie produkty zatrzymują wodę w organizmie?

,

jakie produkty zatrzymują wodę w organizmie

Niewłaściwa dieta i siedzący tryb życia mogą być przyczyną gromadzenia się wody w organizmie, czego skutkiem są obrzęki, wahania wagi, uczucie sztywności wokół stawów. Opuchlizna najczęściej pojawia się w okolicy twarzy, dłoni, kostek lub stóp.

Do produktów, które zatrzymują wodę w organizmie należy zaliczyć przede wszystkim żywność zawierającą duże ilości soli. Są to zarówno słone przekąski, jak również produkty wysokoprzetworzone, do których sól dodawana jest na etapie produkcji, np. wędliny, mięsa, dania gotowe. Nadmiar soli w diecie prowadzi do zaburzenia równowagi potasowo-sodowej w organizmie i trudności w prawidłowym odprowadzaniu płynów ustrojowych. Aby ograniczyć spożycie soli, warto przygotowywać posiłki samodzielnie, a do ich przyprawiania używać świeżych ziół. W walce z obrzękami pomóc może także uzupełnienie codziennego menu o produkty bogate w potas, m.in. banany, pomidory, kasza gryczana, suszone owoce, orzechy, kakao. Oprócz zmian w jadłospisie dobrym pomysłem będzie wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Ruch pobudza krążenie i ułatwia odprowadzenie nadmiaru płynów.

Zatrzymywaniu wody w organizmie sprzyjają napoje o działaniu odwadniającym, w tym alkohol, kawa, mocno parzona herbata. Organizm, który nie otrzymuje wody w odpowiedniej ilości, zaczyna ją magazynować. Dlatego chcąc pozbyć się nadmiaru wody, jednocześnie należy dużo pić. W nawadnianiu organizmu pomogą zupy, warzywa i owoce składające się w dużej mierze z wody takie jak arbuzy, truskawki, ogórki, pomidory, cukinie oraz napary ziołowe. Więcej informacji w artykule: Jak usunąć nadmiar wody z organizmu.

Warto również wiedzieć, że problem z gromadzeniem się wody w organizmie może być konsekwencją zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego, w okresie ciąży lub menopauzy. Przyczyną zatrzymywania się wody w organizmie mogą być ponadto zaburzenia w pracy tarczycy, układu sercowo-naczyniowego, nerek lub wątroby. Jeśli domowe sposoby nie przynoszą efektów, należy skonsultować się ze specjalistą.