Czy tomografia komputerowa jest bezpieczna?

, , ,

czy tomografia komputerowa jest bezpieczna

Tomografia komputerowa jest bezpieczna dla osób bez przeciwwskazań do jego wykonania i w uzasadnionych przypadkach. Nie jest jednak całkowicie obojętne, bo wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Ponadto, istnieją poważne wykluczenia uniemożliwiające poddanie się mu.

O ile zdjęcie rentgenowskie pokazuje obserwowane tkanki w obrazie płaskim, tomografia daje pełniejszy obraz. Aparat wykonuje zdjęcia z wielu stron, które łączy w jeden zintegrowane ujęcie. Jednakże przy tomografii dawka promieniowania jest większa niż standardowe zdjęcie, a ono może potencjalnie uszkadzać do pewnego stopnia DNA. Stopień ryzyka zależy od częstości wykonywania badania, badanego obszaru oraz od samej dawki. Ponadto, warto pamiętać, że badania TK są wykonywane również u osób chorych na nowotwory, więc kwestia ewentualnych uszkodzeń genetycznych komórek jest zawsze rozważana pod kątem bilansu korzyści do ryzyka. Pełniejsze ujęcie może po prostu być u wielu osób korzystniejsze.

farmaceutka w aptece

Pojedyncza dawka w uzasadnionych przypadkach nie powinna być zatem powodem do niepokoju.

Polecane produkty

Kontrast

Większość osób poddawanych badaniu TK dobrze toleruje kontrast czyli substancję podawaną dożylnie podczas badania. Poprawia ona widoczność tkanek oraz naczyń i pozwala na dużo lepszą ocenę ich stanu. Możliwe są reakcje nadwrażliwości i uczulenia na kontrast, dlatego przed jego podaniem zbierany jest dokładny wywiad. Pamiętajmy, że nawet jeśli na skierowaniu widnieje informacja o konieczności podania kontrastu, ostateczną decyzję podejmuje lekarz radiolog po ocenie czynności nerek oraz ewentualnych wcześniejszych reakcjach na ten środek.

Dzieci i ciąża

Ciąża najczęściej jest przeciwwskazaniem do badania tomografem komputerowym, aczkolwiek w uzasadnionych przypadkach może być ono zlecone. Zależne jest to od sytuacji (np. czy badanie jest planowe czy powypadkowe) oraz obszaru badania. Promieniowanie jonizujące jest teratogenem, a więc czynnikiem mogącym potencjalnie działać niekorzystnie na płód, ale zależne jest to również od stopnia jego rozwoju, od dawki promieniowania oraz badanego obszaru. W codziennej praktyce, tomografię komputerową wykonuje się u ciężarnych w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia oraz planowo, jeśli niewykonanie go mogłoby nieść istotne ryzyko (np. dalszego rozwoju choroby, niedokładnej diagnostyki oraz opóźnienia leczenia).

U dzieci sytuacja jest podobna przede wszystkim ze względu na dawkę promieniowania. Badanie wykonywane jest w określonych wskazaniach medycznych, np. na szpitalnych oddziałach ratunkowych lub oddziałach szpitalnych związanych z dłuższym leczeniem, np. przeciwnowotworowym. W niektórych przypadkach może ono być zalecone również w trybie ambulatoryjnym.

Z uwagi na fakt, że tomografia komputerowa emituje promieniowanie jonizujące, nawet na badanie prywatne każdorazowo jest potrzebne skierowanie lekarskie. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia badanie można wykonać jeśli skierowanie wystawione jest przez lekarza specjalistę mającego z nim kontrakt. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie mogą wystawiać skierowań na TK w ramach NFZ w większości przypadków, ale mogą je wystawić, by pacjent mógł je wykonać w prywatnej placówce. Możliwe jest wystawienie przez nich skierowania na badanie refundowane w przypadku badania płuc oraz tętnic wieńcowych w ramach opieki skoordynowanej.