czy można przerwać branie antybiotyku

Czy można przerwać branie antybiotyku?

,

czy można przerwać branie antybiotyku

Nie jest zalecane przerwanie przyjmowania antybiotyku przed ustaloną datą zakończenia leczenia. Jeśli leczenie infekcji ma trwać dziesięć dni, tyle czasu powinniśmy ten lek stosować, nawet jeśli poczujemy się lepiej. Podobnie jest w przypadku boreliozy, kiedy leczenie trwa z reguły trzy tygodnie.

Nieprzerywanie terapii antybiotykowej nie powinno być przerywane z kilku powodów. Ukończenie całej terapii zapewnia skuteczność leczenia. Jeśli je przerwiemy, ryzykujemy, że nie wszystkie bakterie zostaną wybite, a wręcz mogą się uodpornić, co utrudni leczenie w przyszłości. Przy przerwaniu leczenia ryzykujemy ponadto, że infekcja powróci ze zdwojoną siłą, a do tego staniemy się bardziej narażeni na wirusowe zakażenia.

Jedyną sytuacją, w której odstawienie antybiotyku może być uzasadnione to reakcje nadwrażliwości i alergiczne na daną substancję czynną. W takim jednak przypadku powinniśmy niezwłocznie zgłosić to lekarzowi, który natychmiast dobierze inny lek. Dzięki temu terapia nie zostanie przerwana.

Warto pamiętać, by antybiotyki przyjmować o ustalonych porach i popijać je wyłącznie wodą. Niewskazane jest popijanie ich napojami nabiałowymi (jogurtem, kefirem, śmietaną czy mlekiem), kofeinowymi (kawą czy herbatą), sokami. Nie jest również wskazane spożywanie alkoholu w trakcie całej antybiotykoterapii, ponieważ alkohol może osłabiać działanie leku oraz powodować nudności, wymioty czy inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.