czego nie jeść przy braniu antybiotyku

Czy leki na nadciśnienie trzeba brać codziennie?

,

czy leki na nadciśnienie trzeba brać codziennie

Nadciśnienie tętnicze krwi jest bardzo poważnym schorzeniem, które nieleczone prowadzi do zaburzeń pracy serca, zwiększa ryzyko wystąpienia zawału i udaru, a w konsekwencji – śmierci. Skuteczną metodą leczenia nadciśnienia jest stosowanie odpowiednio dobranych do przypadku pacjenta leków.

Leki te różnią się substancją czynną i schematem podawania. Tak, trzeba je brać codziennie. Nadciśnienia nie da się bowiem „wyleczyć” w pewnym stadium. Można jedynie, dzięki farmaceutykom przepisanym przez lekarza, doprowadzić układ sercowo-naczyniowy do normalizacji swojej pracy.

Leki na nadciśnienie można stosować pojedynczo lub w skojarzeniu z innymi substancjami. Coraz częściej lekarze przepisują medykamenty nowej generacji o mniejszej liczbie działań niepożądanych i działających w nowatorski sposób. Dobór terapii zależy jednak wyłącznie od lekarza, który dokładnie poznał przypadek swojego pacjenta. Niektóre z nich zażywa się rano, a inne – wieczorem. Bywa, że człowiek z nadciśnieniem musi brać je o tych dwóch porach dnia. Jeżeli wywołują one pożądany efekt i nie powodują skutków ubocznych niebezpiecznych dla zdrowia, zostaną z nami prawdopodobnie do końca życia.

Istotnym jest podkreślenie, że razem z lekami należy regularnie kontrolować swoje ciśnienie, szczególnie w chwilach kiepskiego samopoczucia. Jeśli ktoś przy swoim nadciśnieniu ma np. tendencję do nadmiernych spadków ciśnienia lub tętna, należy bezwzględnie skorzystać z porady lekarza, który sprawdzi, czy konieczna jest zmiana dawki. Nie wolno tego jednak robić na własną rękę.

Zaprzestanie stosowania leków przeciw nadciśnieniu może mieć realne i niebezpieczne dla życia konsekwencje. Nie należy samodzielnie rezygnować z terapii ani pomijać dawek np. ze względu na nadchodzące przyjęcie i możliwość spożycia alkoholu.

Kontroluj swoje ciśnienie krwi