ból gardła od klimatyzacji

Ból gardła od klimatyzacji. Zadbaj o swoje gardło latem

,

ból gardła od klimatyzacji

Uczucie suchości, chrypka, a w końcu ból. Jak poradzić sobie z odczuwanym dyskomfortem? Ból gardła od klimatyzacji to jedna z najczęściej występujących dolegliwości latem, która z czasem może prowadzić również do nasilania się kolejnych objawów przeziębienia.

Suche powietrze – jak klimatyzacja wpływa na zdrowie?

Klimatyzacja w biurze umożliwia swobodne wykonywanie swojej pracy mimo wysokich temperatura panujących na zewnątrz. Wiele osób narzeka jednak, że powoduje u nich negatywne dolegliwości takie jak ból gardła czy przeziębienie.

Suche powietrze zwiększa podatność na infekcje i powoduje dyskomfort. Jego przyczyną może być właśnie pracująca latem w biurze klimatyzacja. O tym, że powietrze jest zbyt suche świadczą takie objawy jak swędzenie i drapanie w gardle, kaszel, chrypka. Przesuszona błona śluzowa gardła i nosa nie może w pełni skutecznie chronić przed szkodliwymi drobnoustrojami, w związku z czym łatwiej dochodzi do zakażenia i rozwoju choroby.

Wahania temperatury

Naszemu zdrowiu nie sprzyjają też gwałtowne wahania temperatur. Wiele osób zmierza do pracy w pośpiechu, tym bardziej łatwo się przegrzać, gdy dodatkowo temperatura na zewnątrz jest wysoka. Tymczasem w biurze potrafi być naprawdę chłodno, co sprawia, że tuż za jego progiem organizm może doświadczyć szoku termicznego. Podobna sytuacja ma miejsce podczas sięgania po lody czy bardzo zimne napoje. Kiedy organizm jest rozgrzany naczynia krwionośne rozszerzają się, z kolei zimno powoduje ich gwałtowne kurczenie się. Z tego powodu podczas upałów czy np. po intensywnym treningu lepiej sięgnąć po napój w temperaturze pokojowej niż od razu napić się np. mrożonej herbaty.

Niesprawne urządzenie

Niezależnie od pory roku przyczyną bólu gardła i przeziębienia są wirusy i bakterie. Niesprawne urządzenie do klimatyzacji może zwiększać ilość szkodliwych drobnoustrojów krążących w powietrzu. W klimatyzacji szczególnie dobrze rozwijają się grzyby, powodując powstawanie pleśni. Prawidłowo funkcjonująca i regularnie czyszczona oraz konserwowana klimatyzacja nie powinna być zagrożeniem dla astmatyków czy alergików.

Powiązane produkty

Ból gardła latem – jak się przed nim ustrzec?

Dbanie o prawidłowe nawilżenie gardła to skuteczna profilaktyka przed objawami bólu i dyskomfortu w obrębie gardła, jaki powoduje suche powietrze. W okresie letnim szczególnie ważne jest także prawidłowe korzystanie z urządzeń klimatyzacyjnych, a także sięganie po lody i zimne napoje z rozsądkiem.

  • W nawilżaniu błony śluzowej gardła doskonale sprawdzają się tabletki do ssania bogate w naturalne substancje śluzowe, takie jak prawoślaz lub porost islandzki (np. Fiorda do ssania, Isla Med). Powlekają błonę śluzową i chronią przed podrażnieniem. Działają ochronnie, jednocześnie wspierając regenerację śluzówki. Pożądanym składnikiem tego typu środków jest także kwas hialuronowy, który wiąże cząsteczki wody i intensywnie nawilża. Reakcją organizmu na przesuszone powietrze może być też np. suchy kaszel, w takim przypadku warto sięgnąć np. po syrop prawoślazowy.
  • Płukanie gardła naparami z ziół to kolejny sposób na utrzymanie jego prawidłowego nawilżenia. W tej roli doskonale sprawdzają się zioła takie jak tymianek, dziewanna, rumianek, szałwia lub lukrecja.
  • Naturalne oleje pomagają chronić śluzówkę przed przesuszeniem i dalszymi podrażnieniami. Aby nawilżyć gardło, wystarczy codziennie wypić jedną łyżeczkę oliwy z oliwek. Jeśli dodatkowo chcemy wesprzeć funkcjonowanie układu odpornościowego warto zdecydować się na olej lniany lub olej z wiesiołka.
  • Do oczyszczania i nawilżania błony śluzowej nosa sprawdzi się izotoniczny roztwór wody morskiej w sprayu. Płukanie nosa wodą morską pomaga go oczyścić np. u alergików, a także wspiera utrzymanie prawidłowego nawilżenia, aby utrudnić szkodliwym drobnoustrojom przenikanie do wewnątrz organizmu. Suche powietrze bardzo często prowadzi także do wysychania śluzówki oka. Krople z hialuronianem sodu będą chronić oczy przed podrażnieniem, zaczerwienieniem i przywrócą uczucie komfortu podczas pracy przed komputerem.
  • Picie odpowiedniej ilości wody każdego dnia zabezpiecza przed przesuszeniem błony śluzowej gardła. W okresie letnim o prawidłowe nawodnienie powinny w szczególności dbać osoby starsze i dzieci. Spadek poziomu wody i elektrolitów w organizmie może doprowadzić do poważnych konsekwencji, a jego pierwszymi objawami są osłabienie, bóle głowy i skurcze mięśni.
  • Przebywając w klimatyzowanym biurze należy dbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Nie powinna ona być niższa niż o około 6 stopni Celsjusza od temperatury na zewnątrz. Urządzenie powinno być regularnie konserwowane i czyszczone.
  • W pomieszczeniach biurowych, w których panuje suche powietrze, warto rozważyć umieszczenie nawilżaczy powietrza.
  • Klimatyzowane pomieszczenia warto wietrzyć. Klimatyzacja powinna działać przy zamkniętych oknach, można je jednak otworzyć zanim urządzenie zostanie włączone oraz na koniec dnia pracy.

Bolące gardło od klimatyzacji – co zrobić, gdy objawy się nasilają?

Wraz z rozwojem infekcji pojawia się przekrwienie błony śluzowej, obrzęk i ból. Na tym etapie potrzebne są leki na ból gardła o właściwościach przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych dostępne w formie tabletek do ssania, roztworów do płukania i sprayu (m.in. Cholinex, Neo-Angin, Hascosept Forte). Domowym sposobem na bolące gardło od klimatyzacji może być także płukanie gardła wodą z solą. W tym celu wystarczy rozpuścić jedną łyżeczkę soli w szklance wody i tak przygotowanym roztworem płukać gardło kilka razy dziennie.

Leczenie przeziębienia ma charakter objawowy, do jego pierwszych symptomów oprócz bólu gardła należy zaliczyć również katar i zatkany nos. Aby móc z powrotem swobodnie oddychać, trzeba go udrożnić w czym pomaga hipertoniczny roztwór wody morskiej. Stosowanymi środkami są też np. krople obkurczające naczynia krwionośne na bazie oksymetazoliny lub ksylometazoliny.

Przed rozpoczęciem leczenia kaszlu należy najpierw rozpoznać jego rodzaj. Leki na kaszel mokry działają wykrztuśnie i nie należy ich stosować później niż na około 4 godziny przed snem, z kolei środki na kaszel suchy łagodzą podrażnienia i hamują uciążliwy odruch kaszlu.

Walkę z objawami przeziębienia wspierają naturalne środki rozgrzewające takie jak napar z czarnego bzu i kwiatu lipy. W leczeniu dolegliwości ze strony układu oddechowego pomaga też m.in. pelargonia afrykańska, która posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz ułatwia usuwanie nadmiaru śluzu z dróg oddechowych. Niezbędny jest też odpoczynek, ponieważ organizm nie jest w stanie jednocześnie walczyć z objawami przeziębienia i funkcjonować na najwyższych obrotach.