czego nie jeść przy braniu antybiotyku

Czy Apap jest lekiem przeciwzapalnym?

,

czy apap jest lekiem przeciwzapalnym

APAP to nazwa handlowa leku zawierającego paracetamol (acetaminofen). Substancja ta działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. APAP w swojej podstawowej wersji oraz skojarzonej z innymi substancjami nie jest lekiem przeciwzapalnym.

Paracetamol jest często stosowany wymiennie w bólach o nasileniu od lekkiego do silnego, w zależności od dawki. Zmniejsza on intensywność sygnałów bólowych wysyłanych do mózgu z poszczególnych obszarów ciała. Wykazuje zdolność do przenikania bariery krew-mózg i hamuje aktywność cyklooksygenazy 1 (COX 1). Nie działa on przeciwzapalnie lub to działanie jest minimalne. Wynika to z faktu, że nie blokuje on cyklooksygenazy w tkankach obwodowych.

Stosowany zgodnie z zaleceniami, lek z paracetamolem, w tym APAP, jest dobrze tolerowany i uznany za bezpieczny. Jest to lek pierwszego wyboru u nawet bardzo małych dzieci (w tym noworodków), podczas gdy przeciwzapalny ibuprofen zalecany jest dopiero od 3. miesiąca życia. Nie jest zalecane stosowanie go przez dłuższy czas i samodzielne zwiększanie dawki. Nie powinno się go łączyć z alkoholem.

APAP dostępny jest w różnych dawkach, poszczególne jego wersje są skierowane do różnych odbiorców.

Sprawdź, czy można łączyć lek zawierający paracetamol z ibuprofenem.

Produkty z serii APAP