czy alergia jest dziedziczna

Czy alergia jest dziedziczna?

, ,

czy alergia jest dziedziczna

Młodzi rodzice, zwłaszcza ci, którzy cierpią na alergię, zastanawiają się, czy ich dziecko też jest „skazane” na tę chorobę. Czy faktycznie alergia jest dziedziczna? A jeśli tak, to tylko po mamie i tacie? A co w sytuacji, gdy rodzice nie są alergikami, a ich dziecko tak?

Od kilkudziesięciu lat obserwuje się wyraźny wzrost zachorowalności na choroby alergiczne. Przypuszcza się, że stan ten jest wywołany między innymi przez spożywanie jedzenia, które zawiera dużo substancji chemicznych i konserwantów, zanieczyszczone powietrze, bierne palenie, nadużywanie antybiotyków i nadmierną higienę. Sądzi się, że czynniki środowiskowe mogą mieć większy wpływ na częstotliwość występowania alergii, niż do tej pory przypuszczano.

A co z naszymi genetycznymi predyspozycjami?

  • statystycznie dziecko rodziców, którzy nie zmagają się z alergią, ma 15% szans na wystąpienie u niego choroby alergicznej
  • w sytuacji, gdy jeden z rodziców jest alergikiem, ryzyko wystąpienia tej przypadłości u latorośli wynosi już od 30 do 40%
  • a w przypadku, gdy oboje rodzice cierpią na alergię, to prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie alergikiem, wynosi od 60 do 80%.

 

Czy alergia jest dziedziczona tylko po rodzicach?

Dziecko może dziedziczyć alergię nie tylko po rodzicach, ale również po dziadkach. A to, w jakim stopniu będzie zmagało się z alergią, zależy od ilości odziedziczonych genów odpowiedzialnych za alergię i ich siłę. Upraszczając, dziecko może otrzymać w genetycznym „w spadku” predyspozycje do alergii, ale to czy one się faktycznie u niego rozwiną, jest też uzależnione od czynników środowiskowych. Pierwsze objawy alergii mogą pojawić się w każdym wieku – najczęściej jest to nadwrażliwość pokarmowa, pokrzywka, astma, alergiczny nieżyt nosa, kichanie, łzawienie oczu i ich zaczerwienienie. Zapraszamy również do lektury naszego artykułu o alergiach wiosennych i sezonowych, który rozwija przedstawiony temat.

Polecane produkty

G. Durska, „Czy choroby alergiczne się dziedziczy?”, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/85670,czy-choroby-alergiczne-sie-dziedziczy, Dostęp dn. 10-06-2024 r.
K. Idzik, „Czynniki środowiskowe i genetyczne wpływające na rozwój alergii dróg oddechowych”, Medycyna Środowiskowa – Environmental Medicine 2012, Vol. 15, No. 4, 142-149, Dostęp dn. 10-06-2024 r.