skuteczne wybielanie zębów

Metody wybielania zębów. Którą wybrać dla siebie?

,

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób. Szczególnie tych, które na co dzień zmagają się z przebarwieniami lub naturalny kolor ich zębów nie należy do najjaśniejszych. O rodzaju metody wybielania zębów najczęściej decydują kwestie finansowe. Do wyboru mamy domowe sposoby lub metody stosowane w gabinecie stomatologicznym – znacznie bardziej skuteczne, ale i kosztowne. Co zrobić, aby cieszyć się bielszym uśmiechem?

Domowe sposoby wybielania zębów

Nie ma się co oszukiwać. Domowe sposoby wybielania zębów nie przyniosą tak spektakularnych efektów jak wizyta w gabinecie stomatologicznym. Nie oznacza to jednak, że nie warto ich stosować, ponieważ mogą rozjaśnić kolor zębów nawet o kilka tonów.

Naturalny kolor zębów zależy od uwarunkowań genetycznych, ale także sposobu w jaki o nie dbamy. Powstawanie przebarwień powodują m.in.:

  • dieta bogata w produkty takie jak: wiśnie, buraki, marchewki, borówki, czerwone wino
  • używki (kawa, papierosy)
  • niektóre leki (np. antybiotyki z grupy tetracyklin).

Biel pomagają natomiast zachować: odpowiednia higiena jamy ustnej (prawidłowe szczotkowanie, nitkowanie, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej), a także regularne usuwanie osadu i kamienia nazębnego u dentysty. Różnica pomiędzy profesjonalnym wybielaniem zębów w gabinecie stomatologicznym a domowymi metodami polega na tym, że bazując na substancjach chemicznych te pierwsze są w stanie rzeczywiście wybielić naturalny odcień zębów. Domowe sposoby wybielania zębów rozjaśniają kolor zębów wyłącznie poprzez usuwanie zewnętrznych przebarwień, które wcześniej zostały na nich wytworzone.

Pasty wybielające

Pasty wybielające usuwają osad i płytkę nazębną z powierzchni szkliwa. Mogą to robić na dwa sposoby: mechaniczny i chemiczny. Substancje aktywne zawarte w pastach do zębów rozpuszczają zanieczyszczenia. Mechaniczne oddzielanie osadu i płytki nazębnej jest możliwe z kolei dzięki ścierającym mikrocząsteczkom, o których zawartości mówi nam współczynnik ścieralności RDA. Bezpieczne wybielanie zębów przy użyciu past wybielających wymaga stosowania ich zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj wyłącznie przez określony czas lub co kilka dni. Zbyt częste korzystanie z past wybielających lub zbyt wysoki współczynnik ścieralności może doprowadzić do uszkodzeń szkliwa. Specjalną grupę past stanowią pasty z węglem aktywnym takie jak np. Curaprox Black is White, wyróżniające się charakterystycznym ciemnym kolorem. Węgiel aktywny przyciąga do siebie różnego rodzaju zanieczyszczenia utrzymujące się na powierzchni zębów. W ten sposób pasta zyskuje właściwości wybielające przy niższym współczynniku RDA.

Zalety: usuwają osad i płytkę nazębną, dają delikatne efekty

Wady: mogą pogłębiać nadwrażliwość zębów lub uszkodzić szkliwo (przy niewłaściwym stosowaniu), na efekty trzeba poczekać minimum kilka tygodni

Paski wybielające na zęby a nakładkowe wybielanie zębów u dentysty

W aptekach dostępne są specjalne paski nasączone substancją wybielającą, które nakleja się na łuki zębowe. Najczęściej są to paski wybielające na zęby z nadtlenkiem wodoru. Należy je precyzyjnie nakleić i trzymać dokładnie tyle, ile zaleca producent, aby nie uszkodzić szkliwa. Na podobnej zasadzie działania opiera się nakładkowe wybielanie zębów u dentysty. Z tą różnicą, że w gabinecie stomatologicznym otrzymujemy nakładki specjalnie dopasowane do indywidualnego kształtu łuków zębowych. Stosowana substancja wybielająca ma również wyższe stężenie składników aktywnych, przez co działa intensywniej. Paski wybielające na zęby nakładane samodzielnie kosztują kilkadziesiąt złotych, co sprawia, że są znacząco tańsze od metody nakładkowej, za którą zapłacimy kilkaset zł. Należy jednak mieć na uwadze ryzyko wystąpienia uszkodzeń (np. substancja wybielająca wypływająca spod niedopasowanych nakładek może podrażnić dziąsła) oraz mniejszą skuteczność. Niezależnie od wybranej metody wybielania zębów zaleca się kontakt ze stomatologiem, aby ocenić stan zębów i wykluczyć istnienie przeciwwskazań, które mogą prowadzić do uszkodzeń szkliwa. Zabieg wybielania powinno także poprzedzić usunięcie kamienia nazębnego.

Zalety:
paski wybielające na zęby zakupione w aptece: niska cena, zadowalający efekt w stosunku do ceny

metoda nakładkowa: skuteczne wybielenie zębów, minimalne ryzyko uszkodzeń

Wady:

paski wybielające na zęby zakupione w aptece: ryzyko uszkodzeń i podrażnień, ryzyko nierównomiernego wybielenia zębów, krótkotrwale i mniej widoczne efekty

metoda nakładkowa: koszt około kilkuset złotych, konieczność regularnego zakładania nakładek w domu.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona posiada właściwości wybielające – to fakt. Stosuje się ją jako dodatek do białego prania, wykorzystuje do czyszczenia butów, ale czy powinno się nią także szczotkować zęby? To rozwiązanie bardzo kontrowersyjne. Z jednej strony, przynosi efekty. Drobinki sody usuwają, a dokładnie ścierają zewnętrzne zanieczyszczenia sprawiając, że kolor zębów faktycznie nieco się rozjaśnia. Z drugiej jednak strony soda oczyszczona może poważnie uszkodzić szkliwo zębów. Zanim więc ją zastosujemy dobrze byłoby zastanowić się, czy możliwe do uzyskania efekty są warte takiego ryzyka.

Zalety: rozjaśnia przebarwienia, jest łatwo dostępna

Wady: niszczy szkliwo, zwiększa podatność zębów na nowe przebarwienia

Profesjonalne wybielanie zębów

Wybierając się do gabinetu stomatologa mamy szansę nie tylko usunąć przebarwienia, ale także rozjaśnić naturalny kolor zębów. To również jedyny sposób na w pełni bezpieczne wybielanie zębów. Chociaż dla pacjentów często największe znaczenie mają względy estetyczne, lekarz bywa głosem rozsądku, który doradzi, czy warto decydować się na profesjonalne wybielanie zębów i czy ich kondycja na to pozwala.

Wybielanie zębów metodą beyond

To jedna z nowocześniejszych i bardziej skutecznych metod wybielania zębów w stosunku do naświetlań klasyczna lampą LED. Wybielanie zębów metodą beyond polega na nałożeniu substancji wybielającej bezpośrednio na zęby, po wcześniejszym zabezpieczeniu ich preparatem ochronnym. Stężenie składników aktywnych jest zdecydowanie wyższe niż we wszystkich preparatach bez recepty, a także środkach stosowanych w trakcie nakładkowego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym. Działanie wybielacza dodatkowo aktywizuje zimne, niebieskie światło lampy beyond. Wybielanie zębów metodą beyond może być nawet dwa razy bardziej skuteczne niż w przypadku lampy LED, a efekty utrzymują się od kilku do kilkunastu miesięcy. Jest też droższe, a jego koszt plasuje się w okolicy 1000 zł

Zalety: efekty już po jednej wizycie, wyraźne rozjaśnienie koloru zębów, wygoda

Wady: cena około 1000 zł

Wybielanie zębów laserem

Analogicznie do wybielania zębów metodą beyond i innymi lampami przebiega wybielanie laserowe. Jego zaletą jest natomiast fakt, że laser emituje światło o większej długości fal. W ten sposób substancja wybielająca może wniknąć w strukturę zęba jeszcze głębiej, docierając aż do zębiny. Laser ma szansę poradzić sobie nawet ze starymi przebarwieniami, działa także znacznie szybciej niż lampa. Podczas wybielania przy użyciu lampy led naświetlanie należy trzykrotnie powtórzyć w trakcie wizyty, co nie ma miejsca w przypadku laseru.

Zalety: usuwa przebarwienia sięgające zębiny, długotrwałe efekty, wybielanie przebiega bardzo szybko

Wady: cena powyżej 2000 zł

Licówki – wybielanie zębów w stylu gwiazd

Jeśli marzą nam się spektakularne efekty, należy liczyć się również z dużymi wydatkami. Uzyskanie efektu hollywoodzkiego uśmiechu, który znamy z reklam umożliwiają przede wszystkim założone licówki. To specjalne płytki, które maskują zanieczyszczenia na powierzchni zębów. Sprawdzą się nawet w przypadku bardzo silnych przebarwień, które trudno równomiernie rozjaśnić innymi metodami. Licówki to metoda często wybierana przez aktorów czy dziennikarzy, którym zazdrościmy uśmiechu, kiedy pojawiają się na telewizyjnym ekranie. Koszt wykonania licówek wyróżnia się na tle innych metod wybielania zębów, ponieważ może nawet przekroczyć 1000 zł za jednego zęba w przypadku licówek porcelanowych, które wymienia się średnio co 5-10 lat. Tańsze są licówki kompozytowe, jednak powtórzenie zabiegu może okazać się konieczne już nawet po upływie 24 miesięcy.

Zalety: spektakularne i długotrwałe efekty, mogą zamaskować przebarwienia, a nawet poprawić kształt zębów

Wady: znacznie wyższa cena w porównaniu do innych metod

Co warto wiedzieć o profesjonalnym wybielaniu zębów?

  • Biała dieta oznacza eliminację produktów szkodzących bieli Twoich zębów takich jak buraki, kawa, czerwone wino, borówki. Po wybielaniu zęby są bardzo wrażliwe na działanie pigmentów zawartych w produktach żywnościowych. Niezależnie od wybranej metody wybielania zębów zaleca się pozostanie na białej diecie po zabiegu, a także w trakcie trwania nakładkowego wybielania zębów.
  • Metody wybielania zębów takie jak np. metoda nakładkowa nie działają na zęby martwe, koronki, plomby. Martwe zęby można rozjaśnić u stomatologa aplikując substancję wybielającą bezpośrednio do zęba, a koronki wymienić.
  • Skutkiem ubocznym wybielania zębów jest ich skłonność do nadwrażliwości. Jej objawy najczęściej jednak szybko ustępują już po kilku dniach.
  • Nie zawsze przeprowadzenie wybielania zębów jest możliwe i korzystne. Przeciwwskazaniem są m.in.: próchnica, stany zapalne, nadwrażliwość zębów, choroby dziąseł, noszenie aparatu ortodontycznego, alergia na składniki substancji wybielającej. Zabiegów nie wykonuje się także u dzieci i młodzieży poniżej 16 roku życia, a także u kobiet w ciąży.
  • Przed każdym wybielaniem zębów należy skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć uszkodzeń i podrażnień.

preparaty do wybielania zębówpasta do zębów dla palaczyzestaw do wybielania zębówstylizacja włosówbiała perła wybielająca pasta do zębów