depresja poporodowa u kobiet

Czym jest depresja poporodowa? Jak ją rozpoznać?

,

Depresja poporodowa to temat wciąż pomijany w ogólnej dyskusji zdrowotnej. Tymczasem, wcześnie zdiagnozowana i odpowiednio leczona, może w znacznym stopniu zwiększyć komfort życia kobiety po porodzie, jej partnera oraz innych członków rodziny. Co to jest depresja poporodowa, jak się objawia i co można zrobić, aby skutecznie pomóc kobiecie, która na nią cierpi?

Charakterystyka depresji poporodowej

Urodzenie pierwszego dziecka to wydarzenie, które dosłownie zmienia życie wszystkich domowników. Młoda mama, szczególnie przy pierwszym dziecku, stawia czoła wielu wyzwaniom, od podstawowej opieki po ograniczoną ilość snu. W pierwszych tygodniach może pojawić się tak zwany baby blues – uczucie zmęczenia i przerażenia nawałem nowych obowiązków. Ustępuje on jednak z czasem, kiedy mama przyzwyczaja się do nowego trybu życia i poznaje swoje dziecko. Jeżeli tak się nie dzieje, a wręcz się stan pogłębia wraz z występowaniem nowych niepokojących objawów, należy rozważyć wystąpienie depresji poporodowej.

Depresja poporodowa to ciężka forma depresji klinicznej, związana i wynikająca z ciąży i/lub porodu. Jest znacznie bardziej powszechna niż mówią statystyki i pojawia się zarówno u pierworódek, jak i kobiet, które już mają dzieci i nigdy wcześniej nie cierpiały na tę chorobę. Co ważne, depresja poporodowa może pojawić się w dowolnym momencie w ciągu pierwszego roku życia, niekoniecznie tuż po porodzie.

Objawy i diagnostyka depresji poporodowej

Objawy depresji poporodowej charakteryzują:

– uczucie smutku, beznadziejności i winy;
brak poczucia więzi z dzieckiem;
nadmierny lęk o zdrowie i dobrobyt dziecka, który ma nadrobić poczucie niedopasowania do roli matki;
ciągłe obwinianie się o wszystko związane z życiem domowym w nowych warunkach;
brak chęci do wykonywania typowych dla siebie i/lub rutynowych czynności;
nieustający nawał myśli na temat swojego niedopasowania do roli matki, który również ma wpływ na jakość odpoczynku i snu.

U każdej kobiety depresja poporodowa może przebiegać nieco inaczej. Bardzo często to najbliżsi zauważają zmiany w zachowaniu młodej mamy i wychodzą z inicjatywą podjęcia leczenia.

depresja poporodowa

Depresja poporodowa: przyczyny

Jedną z istotnych przyczyn depresji poporodowej są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety w ciąży. W ciągu dziewięciu miesięcy ich poziom znacznie wzrasta, podczas gdy po porodzie, drastycznie spada. Stąd u większości kobiet występuje baby blues, z którym najczęściej sobie radzą.

Jeżeli kobieta cierpiała wcześniej na jakąkolwiek odmianę depresji, w tym depresję poporodową, istnieje ryzyko, że wystąpi ona również po następnym porodzie. Z drugiej strony, kobiety, które nie są przygotowane do roli matki, bardzo młode, niemające systemu wsparcia w postaci rodziny również są bardziej narażone na zachorowanie na depresję poporodową.

Zmęczenie, stres i problemy w życiu rodzinnym mogą się znacznie przyczynić do wystąpienia choroby, jaką jest depresja poporodowa. Przyczyny pozornie nieistotne mogą znacznie nasilić objawy złego samopoczucia, tym samym wzmagając depresję poporodową.

Depresja poporodowa: leczenie i dalsza opieka

Depresja poporodowa jest wciąż tematem tabu w wielu społecznościach. Niestety, nie traktuje się jej jako pełnoprawnej choroby, wymagającej holistycznego leczenia. Dlatego tak istotne jest, aby jak najwcześniej wykryć jej pierwsze symptomy i zgłosić się do specjalisty po pomoc.

Terapeuta może chorą skierować do psychiatry, który oceni, czy warto włączyć leki antydepresyjne. W terapii poznawczo-behawioralnej stosuje się ćwiczenia mające na celu poznanie wzorców zachowań i odpowiedniego ich modelowania.

Leczenie depresji poporodowej polega również na prowadzeniu odpowiedniej diety. Lekarz może wskazać produkty spożywcze, które oddziałują pozytywnie na układ nerwowy i system hormonalny, a także odradzić te, które wzmagają negatywne nastroje.

Depresja poporodowa u mężczyzn

Szacuje się, że jeden na dziesięciu mężczyzn cierpi na ojcowską depresję poporodową. Co istotne, mają one najczęściej takie same lub bardzo podobne podłoże, co u młodych mam. Depresja poporodowa u mężczyzn może przybierać jednak inną formę niż u kobiet ze względu na niechęć ojców do szukania pomocy u specjalistów lub do podejmowania otwartej konwersacji z innymi członkami rodziny.

weleda neurodorontabletki z dziurawcanaturalne antydepresantydepresanum tabletki pascoe neurapas balance