filtr dla dzieci

Filtr dla dzieci – po jaki warto sięgnąć na wakacjach?

,

filtr dla dzieci

Lato to czas odpoczynku, wakacyjnych wyjazdów i zabawy na świeżym powietrzu. Ciepłe dni zachęcają do spędzania czasu poza domem, należy jednak zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, co jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Jaki filtr dla dzieci zapewni im bezpieczeństwo? W jaki sposób korzystać ze słońca, aby uniknąć negatywnych skutków promieniowania UV?

Jaki krem z filtrem dla dzieci?

Skóra dzieci jest cieńsza i bardziej wrażliwa na obecność substancji chemicznych, barwników oraz konserwantów zawartych w kosmetykach. Produkuje również mniej melaniny, która w naturalny sposób zapewnia skórze ochronę przed działaniem promieni słonecznych. Oznacza to, że należy wybierać kosmetyki do opalania dla dzieci, które po pierwsze zapewnią wysoki poziom ochrony. Po drugie, nie będą zawierać w składzie substancji potencjalnie szkodliwych. W przypadku dzieci łatwiej o oparzenia słoneczne. Są one bardzo bolesne, a przy tym mogą generować w przyszłości większe ryzyko występowania czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry. Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczne jest zatem niezbędna. Przed wyborem kremu czy balsamu do opalania warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów.

Filtry UV dla dzieci: 30 i 50 SPF

Dla dzieci należy wybierać kosmetyki do opalania z wysokim faktorem ochronnym – od 30 do 50 SPF. Podczas gdy na co dzień wystarczy filtr o wartości 30 SPF, na wakacje w gorętszym klimacie warto spakować kosmetyk z wyższym faktorem. Krem dla dzieci z filtrem 50 SPF sprawdzi się także w przypadku szczególnie wrażliwej skóry, jasnej karnacji czy miejsc najbardziej narażonych na nadmierne promieniowanie – np. na twarzy.

Kosmetyki z filtrem zabezpieczają przed szkodliwym działaniem promieniowania UVB, które może prowadzić do oparzeń słonecznych. Chcąc zapewnić dziecku bezpieczeństwo, należy jednak poszukiwać preparatów o szerokim spektrum działania, które chronią także przed promieniowaniem UVA. Jego skutki często są niewidoczne, tymczasem promieniowanie UVA może uszkadzać komórki skóry, przyczyniać się do procesów fotostarzenia, a także do rozwoju chorób nowotworowych. Promieniowanie UVA jest obecne nawet w pochmurny dzień. Stąd zaleca się stosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym nie tylko w okresie letnim, ale także przez cały rok.

Filtry mineralne czy chemiczne?

Wysokość filtra dla dzieci to często podstawowe kryterium, jakim kierują się rodzice podczas wyboru preparatów do opalania. Tymczasem duże znaczenie ma także jego rodzaj. W składzie kremu dla dzieci z filtrem warto poszukiwać składników takich jak dwutlenek tytanu lub tlenek cynku. To tak zwane filtry mineralne (fizyczne), które są dobrze tolerowane przez wrażliwą dziecięcą skórę. Filtry fizyczne nie przenikają do głębszych warstw skóry, ale osadzają się na jej powierzchni i odbijają światło słoneczne. W zupełnie odmienny sposób działają filtry organiczne (chemiczne), które są wchłaniane przez skórę i dopiero tam neutralizują szkodliwe działanie promieni słonecznych. Ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, a także inne negatywne skutki wchłaniania substancji aktywnych w głąb skóry, do ukończenia 2 roku życia zalecane jest stosowanie wyłącznie filtrów mineralnych. U starszych dzieci najczęściej wykorzystuje się kosmetyki, których skład opiera się na kombinacji filtrów mineralnych i organicznych, które wspólnie zapewniają optymalna ochronę (np. Ladival mleczko ochronne na słońce dla dzieci spf 50+, Eucerin sun kids spray ochronny spf 50+).

jaki krem z filtrem dla niemowlaka

Jaki krem z filtrem dla niemowlaka?

U bardzo małych dzieci, poniżej 6 miesiąca życia ochrona przeciwsłoneczna polega przede wszystkim na unikaniu nasłonecznionych miejsc. Niemowlęta powinny przebywać w cieniu, a słońca należy unikać w szczególności w godzinach, kiedy promieniowanie jest najbardziej intensywne. Aby jak najlepiej chronić skórę niemowlęcia przed promieniowaniem słonecznym, najlepiej po prostu ją zasłonić. Koszulki z długim rękawem powinny mieć luźny krój i być wykonane z oddychającego materiału. Niezbędną częścią ubioru jest także nakrycie głowy z daszkiem, które pozwoli ochronić głowę. Przy tym zakryje też twarz i oczy, które również może uszkadzać promieniowanie UV. Większość kremów z filtrem dla dzieci przeznaczona jest do stosowanie dopiero od 6 miesiąca życia. Preparaty dedykowane młodszym dzieciom można zaaplikować na miejsca, których nieudało się osłonić przed światłem słonecznym. Stanowią wtedy dodatkowe zabezpieczenie np. dla twarzy, grzbietów dłoni, uszu).

Krem dla dzieci z filtrem to nie wszystko

Starsze dzieci trudniej utrzymać z dala od słońca. A to oznacza, że na około 20 minut przed każdym wyjściem z domu warto zabezpieczyć ich skórę kosmetykiem do opalania. Jego aplikacja powinna być regularnie powtarzana co około 2 godziny. Idąc na plażę lub odpoczywając przy basenie wielu rodziców używa wodoodpornych kosmetyków z filtrem UV dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że nawet w ich przypadku zaleca się ponowną aplikację produktu po wyjściu z wody. Dziecięce zabawy potrafią być bardzo angażujące. Dlatego warto zdecydować się na krem do opalania o konsystencji, która łatwo rozprowadza się na skórze. Przyda się także wygodny dozownik, aby preparat można było szybko i sprawnie nałożyć na skórę, zanim maluch się zdenerwuje.

 

filtry uv dla dzieci

rodzaje filtrów uvnajlepsze produkty do opalaniajaki spf do twarzyjaki filtr dla dzieckabezpieczne opalanie