metabolizm w zimie

Metabolizm: ćwiczenia dla początkujących

,

O metabolizmie częściej zaczyna się mówić w kontekście zimowej pory roku, świąt i przejedzenia. Są pewne sprawdzone sposoby na to, jak sobie z przejedzeniem poradzić i jak lekkostrawnie jeść w zimie, ale czy można jakoś swój metabolizm przyspieszyć za pomocą aktywności fizycznej? Jak ćwiczyć, aby wesprzeć układ pokarmowy w jego pracy? Oto kilka propozycji ćwiczeń na metabolizm dla osób mało aktywnych w zimie.

Ćwiczenia na metabolizm: wytrwałość

Niezależnie od tego, czy ćwiczenia mają doprowadzić do utraty wagi, czy poprawić przemianę materii, potrzebna jest wytrwałość. Jednorazowy wyskok na siłownię nie przyniesie dobrych rezultatów, a może zakończyć się zakwasami i nudnościami. Należy przede wszystkim postawić na regularne ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. Styczeń pełen jest okazji do zabaw karnawałowych, więc warto zacząć od razu.

Ponadto, nie trzeba czekać do ostatniej chwili, aby zacząć ćwiczyć. Każdy dzień doskonale się do tego nadaje. Przyspieszenie metabolizmu nie jest procesem nagłym, wymaga odrobiny czasu i nakładu energii.

metabolizm a wytrwałość

Ćwiczenia na przemianę materii: jak często?

To, jak często ćwiczyć, zależy od możliwości czasowych, rodzinnych i, przede wszystkim, zdrowotnych. Wybór odpowiedniego rodzaju aktywności fizycznej nie jest prosty, szczególnie jeśli wcześniej nie miało się z nią za wiele wspólnego. U osób ze spowolnionym metabolizmem, spacer może przynieść świetne efekty, podczas gdy u osób w miarę aktywnych, pozwala on utrzymać metabolizm na tym samym poziomie. Ludzie z dużą nadwagą lub w pewnym stopniu otyłości nie powinny wykonywać ćwiczeń, które obciążają stawy, na przykład biegać. Warto przy tym również skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym, który ma wgląd w pełną historię zdrowotną pacjenta.

Jak przyspieszyć metabolizm: basen

Na pływalnię na pewno nie powinno się iść po posiłku, bo może się to skończyć niebezpiecznymi konsekwencjami. Warto jednak włączyć pływanie do swojego cotygodniowego kalendarza, aby pobudzić mięśnie do pracy, spalić nieco tkanki tłuszczowej i podkręcić swój metabolizm. Można zacząć od jednego dnia w tygodniu, a z czasem zwiększyć częstotliwość wizyt na pływalni. Co niezwykle istotne, pływanie nie obciąża stawów, dzięki czemu jest to aktywność fizyczna polecana osobom starszym i otyłym, a także kobietom w ciąży. Co więcej, pływanie nie jest jedynym ćwiczeniem, które można wykonywać na basenie. Większość pływalni ma w swojej ofercie jogę wodną, aqua aerobic czy ćwiczenia wypornościowe. 

Ćwiczenia na metabolizm: spacer

Ludzie posiadający psy mają ze spacerami łatwiej: po prostu muszą wyjść z domu dwa razy dziennie, aby wyprowadzić pupila. Wiele osób uważa jednak, że na spacery nie mają czasu. Do tego komunikaty o jakości powietrza nie nastrajają optymistycznie i nie zachęcają do odbywania spacerów. Nie zmienia to jednak faktu, że przy braku czasu na jakąkolwiek inną aktywność fizyczną, spacer jest najlepszym sposobem na przyspieszenie metabolizmu. Spacery nie muszą być ani intensywne, ani bardzo długie. Dla początkujących wystarczające będzie odbycie części trasy do pracy na piechotę. Warto również wprowadzić nawyk spacerowania po sutym posiłku. 

Jak podkręcić metabolizm: rower

Pogoda umożliwia obecnie jazdę na rowerze nawet do grudnia. Chociaż warto przy tym zachować rozwagę i nie wyjeżdżać na dwóch kółkach na śnieżycę i mróz, można pojeździć na rowerze stacjonarnym na siłowni. Przynajmniej pół godziny spokojnej jazdy 3 razy w tygodniu pomoże znacznie poprawić metabolizm i przygotować układ pokarmowy na nadchodzące biesiady. 

metabolizm a rower

Ćwiczenia: dodatkowe korzyści

Aktywność fizyczna niesie za sobą szereg korzyści, które wiążą się z podkręconym metabolizmem. Przede wszystkim pozwala rozładować napięcie w mięśniach, które spowodowane może być na przykład stresem. Ciało rozluźnione lepiej radzi sobie z obciążeniami i jest bardziej sprężyste. 

Po drugie, ćwiczenia pozwalają oderwać się nieco od świata elektroniki. Pomaga to odpocząć jednemu z najważniejszych organów – mózgowi, a co za tym idzie, zmniejszyć skutki tak zwanego uzależnienia multimedialnego. Satysfakcję uzyskuje się z aktywności fizycznej, przez co ma się do niej większą motywację i bardziej regularnie się ją wykonuje.

W końcu, aktywność fizyczna wspomaga czerpanie energii z pożywienia, zamiast doprowadzać do jego odkładania. Wszystko, co się spożywa, jest lepiej wykorzystywane przez organizm: glukoza, tłuszcz, węglowodany złożone, witaminy i minerały. Umożliwia to sporządzanie i jedzenie bardziej regularnych, zdrowych posiłków, a także wyrobienie prawidłowych nawyków życiowych. 

Metabolizm w ciąży a ćwiczenia

W ciąży wiele kobiet obserwuje duże zmiany w metabolizmie. Pierwszy trymestr charakteryzuje się najczęściej silnymi zaparciami i wzdęciami. W drugim te objawy najczęściej ustępują, niosąc pewną ulgę po pierwszych miesiącach ciąży. W trzecim mogą one niestety powrócić, a przy ewentualnym zakażeniu bakteryjnym, skończyć się nadwrażliwością układu pokarmowego. 

Wszystkie rodzaje aktywności fizycznej w ciąży powinny być skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Wynika to z bardzo indywidualnego charakteru stanu błogosławionego u każdej kobiety. Podczas gdy jedna będzie mogła spacerować kilometrami, inna z trudem przejdzie kilka przystanków w drodze do pracy. Tym bardziej warto zadbać o lekkostrawną dietę, która nie obciąża układu pokarmowego nadmiernie.

kapsułki wspierające metabolizmkoktajle odchudzające w proszkumotywacja do treningówsprzęt fitness do domućwiczenia poprawiające kondycję