akcesoria do ćwiczeń w domu

Sprzęt fitness do domu – jaki wybrać? Nie rezygnuj z treningów podczas pandemii!

,

Siłownie i kluby fitness zamknięte z powodu pandemii koronawirusa, a także zwykły strach przed zakażeniem skłania coraz więcej osób do trenowania w domu. Urządzenie własnej siłowni kojarzy nam się z wysokimi kosztami i potrzebą wygospodarowania dużej ilości wolnej przestrzeni. Wcale nie musi tak być. Sprzęt fitness do domu można zakupić już za kilkaset, a nawet kilkadziesiąt złotych, wykorzystując go do ogólnorozwojowego treningu całego ciała lub ćwiczenia poszczególnych partii mięśniowych. Sprawdźcie nasze propozycje.

 

Zamknięcie siłowni i klubów fitness to duże utrudnienie w wykonywaniu regularnych treningów. Szczególnie dla osób, które cenią sobie zajęcia grupowe lub w swoim planie treningowym uwzględniają wykorzystanie różnorodnych maszyn i urządzeń. Nie warto jednak z tego powodu całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej, tym bardziej w dobie pandemii. Regularne ćwiczenia po pierwsze wzmacniają odporność organizmu. Po drugie pozwalają rozładować napięcia i stresy, które również mogą wiązać się z rosnącą liczbą zakażeń. Sprzęt fitness do domu ułatwia także dbanie o sylwetkę. Nie musisz rezygnować ze swoich planów zrzucenia nadprogramowych kilogramów do świąt czy sylwestra, wystarczy spróbować zrealizować je dzięki domowym treningom.

Urządzenia do ćwiczeń w domu: sztangielki

Urządzenia do ćwiczeń w domu powinny być jak najbardziej uniwersalne. W to kryterium doskonale wpisują się hantle. Można wykorzystać je do ćwiczeń górnych partii mięśniowych: biceps, triceps, mięśnie klatki piersiowej. Świetnie sprawdzą się także w treningu nóg (wykroki, przysiady), a nawet talii. Jeśli planujemy wykonywanie treningu siłowego praktycznym wyborem są hantle regulowane. Dokładając lub odejmując obciążenie możemy samodzielnie regulować ciężar. To niezbędne w przypadku wykonywania ćwiczeń na różne partie mięśniowe. Początkujące panie do ćwiczenia ramion kupują zwykle hantle o wadze około 1,5 kg, do wykroków lepsze będą jednak te ważące minimum 5 kg. Wybierając hantle regulowane nie musimy nabywać kilku kompletów hantli o różnej wadze. Warto również pamiętać, że podczas regularnego wykonywania treningu siłowego ciało przyzwyczaja się do konkretnego wysiłku. Dlatego co pewien czas należy podkręcić jego intensywność zwiększając obciążenie. Najbardziej trwałe są hantle żeliwne i co się z tym wiąże również najdroższe. Regulowane hantle bitumiczne są tańsze, jednak przy takiej samej wadze będą większe od żeliwnych, a przez to mniej poręczne. Rozważając zakup sztangielek ze stałym obciążeniem (np. do treningu aerobowego) warto rozważyć te gumowe, które przy upadku nie zniszczą podłogi, a także neoprenowe, które dobrze leżą w dłoni.

Domowy sprzęt fitness: odważniki kettlebells

Dla wielu osób kettlebells traktowane są na równi z hantlami. Warto jednak mieć na uwadze, że te urządzenia do ćwiczeń w domu dzieli zasadnicza różnica. Sztangielki o wiele lepiej sprawdzają się do ćwiczenia małych grup mięśniowych. Z kolei odważniki kettlebells angażują do ruchu większe grupy mięśniowe, w tym mięśnie głębokie. Podrzuty, wymachy, swingi fantastycznie nadają się do ogólnorozwojowego treningu całego ciała. Zakup sprzętu fitness do domu wymaga podejmowania racjonalnych decyzji. Jaką wagę kettlebells wybrać na początek? Najlepiej zakupić kilka odważników. Waga najlżejszego zależy oczywiście od indywidualnych predyspozycji, jednak najczęściej u kobiet wynosi około 8-10 kg, a u mężczyzn dwa razy tyle. Zanim zaczniemy dokładać sobie obciążenie wykorzystując swoje siły do maksimum, warto najpierw wypracować odpowiednia technikę. Tym bardziej, że w przypadku ćwiczeń z ketllebellsami jest ona dość trudna. Podczas wyboru odważników należy również zwrócić uwagę na szerokość i grubość uchwytu, który ma być dopasowany do wielkości naszych dłoni. Ketlle trzyma się zarówno jedną ręką jak i oburącz. Powierzchnia odważników i uchwytu powinna być idealnie gładka.

Akcesoria do ćwiczeń w domu: gumy oporowe

Mają tak kompaktowe rozmiary, że w zasadzie można je nawet nosić w torebce. Doskonale nadają się do rozgrzewki, rozciągania, ćwiczeń siłowych na konkretne partie mięśniowe lub przeprowadzenia kompleksowego treningu całego ciała. Często stanowią dodatkowe obciążenie w trakcie zwykle wykonywanych ćwiczeń, dzięki czemu maksymalizują efekty. Wyróżniamy kilka rodzajów gum oporowych. Ze względu na budowę akcesoria do ćwiczeń w domu można podzielić na:

  • Taśmy z metra, taśmy ftness – rodzaj gum, które można złapać za oba końce, świetnie sprawdzają się np. przy rozciąganiu.
  • Opaski oporowe – gumy w kształcie zamkniętej pętli. Można je podzielić na te o dłuższym obwodzie i dużej rozciągliwości power bands oraz idealne do ćwiczeń fitnessowych w domu mini bands – o krótszym obwodzie i mniejszej rozciągliwości.

Idealna taśma to taka, która stawia opór, ale jednocześnie jesteśmy w stanie ja rozciągnąć. Wybierając akcesoria do ćwiczeń w domu warto rozważyć zakup zestawu taśm, dzięki czemu będzie można dopasować je do różnego rodzaju ćwiczeń, a wraz z poprawą kondycji zwiększyć siłę stawianego oporu. Stopnie oporu zazwyczaj przyporządkowane są konkretnym kolorom taśm, ustalonym przez producenta.

Sprzęty do ćwiczeń w domu: Taśmy TRX

Taśmy Total-body Resistance Exercise (w skrócie TRX) to doskonałe rozwiązanie dla osób borykających się z kontuzjami lub poszukujących ćwiczeń, które wymodelują ciało jednocześnie nie obciążając kręgosłupa ani stawów. Podczas ćwiczeń z taśmami TRX do pracy angażowanych jest wiele grup mięśniowych. W trakcie ich wykonywania należy pamiętać, aby taśmy przez cały czas pozostawały napięte. Sprzęty do ćwiczeń w domu takie jak taśmy TRX to świetny rodzaj treningu zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Może pomóc w redukcji wagi, ujędrnieniu ciała, ale także np. budowaniu masy mięśniowej czy zwiększeniu siły i wytrzymałości.

Z taśmami TRX nie sposób się nudzić, ponieważ mnogość ćwiczeń jakie oferują to gwarancja ciekawego i urozmaiconego treningu. Należy jednak pamiętać, że taśmy trzeba na czymś zawiesić. Najlepiej, aby był to dobrze przytwierdzony i wytrzymały hak. Taśmy wiesza się także np. na drążku treningowym.

Sprzęt do ćwiczeń brzucha w domu

Kołyska do ćwiczeń brzucha

Tradycyjne brzuszki, mimo że są jednym z najpopularniejszych ćwiczeń na mięśnie brzucha mogą przynieść sporo negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Nieprawidłowa technika, odrywanie lędźwi od maty, szarpanie szyi do przodu – to wszystko sprawia, że wraz z wykonywaniem ćwiczeń może pojawić się ból pleców, karku, a nawet głowy. Sprzęt do ćwiczeń brzucha w domu taki jak kołyska odciąża kręgosłup, dzięki czemu podczas treningu pracuje wyłącznie brzuch.

Piłka gimnastyczna

Ćwiczenia na piłce oprócz tego, że przynoszą znakomite efekty, często stanowią również fantastyczna zabawę i są wykonywane z przyjemnością. Podczas zakupu piłki gimnastycznej najważniejszy jest jej rozmiar. Zakłada się, że dobrze dobrana piłka to taka, która umożliwia oparcie stóp na podłożu pod kątem 90 stopniu oraz zapewnia ciału stabilizację. Szacowane wielkości to m.in.:

  • 55 cm – średnica przy wzroście 151 -165 cm
  • 65 cm – średnica przy wzroście 166-175 cm
  • 75 cm – średnica przy wzroście 176-185 cm,

najlepiej jednak przetestować wybraną piłkę w praktyce. Ćwiczenia na piłce takie jak rolowanie czy spięcia wspaniale rzeźbią brzuch. Co więcej, piłkę wykorzystać można także do wzmacniania kręgosłupa oraz redukowania bólu związanego z nieprawidłową postawą ciała czy siedzącym trybem pracy.

Kółko rehabilitacyjne (ab wheel)

Sprzęt do ćwiczeń brzucha w domu nie musi byc skomplikowany i drogi. Kółko nazywane także ab wheel lub po prostu wałkiem treningowym to banalnie proste urządzenie, które nie zajmuje wiele miejsca. Wykonywanie ćwiczeń z jego udziałem wzmacnia nie tylko brzuch, ale też mięśnie głębokie i ułatwia zachowywanie prawidłowej postawy ciała. W sprzedaży dostępne są kółka rehabilitacyjne w różnych odmianach. Osobom, które mają w planach wprowadzenie tego rodzaju ćwiczeń do swojego treningu po raz pierwszy, zaleca się zakup modelu z dwoma kółkami lub jednym, ale szerszym. W ten sposób łatwiej zachować stabilność. Jedno z najpopularniejszych ćwiczeń przy użyciu wałka rozpoczyna się w pozycji klęczącej. Przetaczając kółko należy przesunąć ciało maksymalnie do przodu jednak tak, aby brzuch nie opadł na matę. Najtrudniejszy jest jednak powrót, kiedy siłą mięśni brzucha trzeba wrócić do pierwotnej pozycji.

Doskonały sprzęt do ćwiczeń brzucha w domu to także wspomniane wcześniej sztangielki czy odważniki kettlebells. Przy ich użyciu można wykonać m.in. takie ćwiczenia jak: russian twist, pompki z przyciąganiem hantli czy wyciskanie hantli z przysiadu.

Rowerek stacjonarny czy orbitrek do domu?

Bez wątpienia rower stacjonarny i orbitrek do domu to jedne z najchętniej wybieranych sprzętów do ćwiczeń. Nic w tym dziwnego bo oba mają wiele zalet. Poprawiają kondycję, wzmacniają serce, pomagają gubić kilogramy. Każde z nich nadaje się do wykonywania treningu cardio, a także może być wykorzystywane przy rozgrzewce. Rower stacjonarny to jedno z urządzeń do ćwiczeń w domu, z którego mogą korzystać niemal wszyscy – od dzieci po seniorów. Można na nim zarówno spokojnie pedałować oglądając serial, jak i wykonać intensywny trening. Jazda na rowerku stacjonarnym będzie ukierunkowana przede wszystkim na trenowanie nóg, łydek i pośladków. Orbitrek do domu pozwala z kolei kształtować również górne partie ciała, ponieważ ruchowi nóg przemieszczających się na platformach towarzyszą też pociągające za drążki ręce. Orbitrek do domu można potraktować jako alternatywę dla bieżni – tańszą i przeznaczoną dla osób, u których bieganie stanowi zbyt duże obciążenie dla stawów. Jeśli nie mamy innych priorytetów, kluczowym argumentem przemawiającym za zakupem konkretnego sprzętu fitness do domu mogą być osobiste preferencje. W końcu najważniejsze, aby ćwiczyć z przyjemnością!

Osoby, które szukają tańszego rozwiązania niż rowerek stacjonarny czy orbitrek do domu lub zwyczajnie nie mają miejsca na ich przechowywanie, mogą rozważyć także zakup steppera. Steppery proste symulują ruch podobny do wchodzenia po schodach. Z kolei ćwiczenia na stepperze skośnym przypominają raczej ślizganie się na łyżwach. Niskobudżetowym rozwiązaniem, które z pewnością podkręci tempo każdego treningu jest również skakanka. O tym dlaczego warto ćwiczyć na skakance, pisaliśmy tutaj: Ćwiczenia na poprawę kondycji i humoru: skakanka, fitball, trampoliny.

zajęcia fitnessmotywacja do treningówprodukty dietetycznekoktajle odchudzająceprodukty dla sportowców