magnez a stres

Magnez na stres – kiedy warto sięgnąć po dodatkową porcję magnezu?

,

Natłok obowiązków, kłótnie z mężem, problemy finansowe – na co dzień mierzymy się z wieloma sytuacjami, które mogą wywoływać stres. Sposób, w jaki sobie z nim radzimy zależy od naszych umiejętności, ale też kondycji zdrowotnej. Kiedy organizmowi brakuje magnezu staje się nadpobudliwy i mniej odporny na stresujące sytuacje. Magnez na stres może pomóc radzić sobie z codziennymi problemami, opanować zdenerwowanie i zapewnić spokojny sen.

Skutki niedoboru magnezu

Drżenie powiek czy skurcze mięśni to powszechnie znane i łatwe do rozpoznania symptomy świadczące o niedoborze magnezu. Nie każdy łączy go jednak z takimi objawami jak bezsenność, zwiększona podatność na stres, niepokój czy rozdrażnienie. Tymczasem to właśnie na układ nerwowy ogromny wpływ ma brak magnezu. Skutki niedoboru magnezu utrudniają codzienne funkcjonowanie powodując zaburzenia koncentracji, zawroty głowy czy uczucie zmęczenia, przez co trudniej podołać codziennym obowiązkom. Objawy niedoboru magnezu w niekorzystny sposób wpływają także na układ krążenia. Mogą powodować przyspieszone bicie serca, a także obkurczanie się naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Zaburzenia prawidłowego rytmu serca to jeden z czynników, które nierzadko prowadzą do rozwoju chorób układu krążenia, a nawet zawału serca. Większa podatność na infekcje, złamania kości czy rozwój próchnicy to kolejne skutki niedoboru magnezu, niezbędnego dla utrzymania w zdrowiu układu mięśniowo-szkieletowego oraz zębów. Jego brak możemy zaobserwować również poprzez nadmierne wypadanie włosów czy łamiące się paznokcie.

Przyczyny niedoboru magnezu

Około 300-400 mg magnezu – tyle orientacyjnie powinna dostarczyć organizmowi osoba dorosła. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na ten pierwiastek zmienia się, a jego wzrost może być jedną z przyczyn niedoboru magnezu. Magnez reguluje pracę mięśni, dostarcza im energii i pomaga ją utrzymać do końca treningu. Co więcej intensywna praca fizyczna lub wysiłek sportowy nasilają wydzielanie potu. W ten sposób ciało traci nie tylko wodę, ale też elektrolity lub magnez. Podobnie praca umysłowa i nauka powodują, że organizm potrzebuje więcej magnezu, aby utrzymać koncentrację, sprawnie myśleć i zapamiętywać. Również zmiany hormonalne zachodzące w okresie ciąży i karmienia przekładają się na wzrost zapotrzebowania na ten pierwiastek. Przyczyny niedoboru magnezu mogą być związane nie tylko z faktem, że organizm wykorzystuje więcej magnezu niż otrzymuje, ale też znaczne jego ilości traci. Kiedy mierzymy się z natłokiem obowiązków często pijemy kawę za kawą, a w weekendy dla uspokojenia nerwów sięgamy po kilka drinków. Kofeina i alkohol sprzyjają wypłukiwaniu magnezu. Jego zawartość w ciele spada również pod wpływem przyjmowania niektórych leków. Są to  m.in.  substancje o działaniu moczopędnym, niektóre antybiotyki czy antykoncepcja hormonalna. Magnez wchłaniany jest w jelitach w związku z czym jego utratę nasilają częste biegunki oraz stosowanie substancji przeczyszczających. W istotny sposób na poziom magnezu wpływa także stres.

Magnez a stres

Każdy człowiek na stres reaguje nieco inaczej. Jedni ludzie są bardzo opanowani, inni szybko zaczynają się denerwować i odczuwać nieprzyjemne objawy. Zazwyczaj sytuacjom stresowym towarzyszą znajome reakcje fizjologiczne ze strony organizmu: spocone dłonie, przyspieszone bicie serca, drżenie głosu, wzmożone pocenie się rąk i całego ciała, ból brzucha, trudności w oddychaniu. Za ich występowanie odpowiadają hormony stresu, m.in. wydzielana przez organizm adrenalina. Właściwy poziom magnezu w organizmie reguluje ich ilość. Gdy go brakuje może dochodzić do nadpobudliwości i występowania silnych, trudnych do opanowania reakcji na stres. Magnez a stres to czynniki, które wzajemnie na siebie wpływają. Im mniej magnezu w organizmie, tym bardziej pogłębia się jego podatność na stres. Z kolei im więcej sytuacji stresowych w życiu tym bardziej rośnie zapotrzebowanie na magnez, a organizm staje się narażony na jego niedobór. W ten sposób powstaje błędne koło stresu, które niekorzystnie wpływa na stan zdrowia i samopoczucie.

Wiele czynników, w tym stres może zaburzać sen. Odpowiednia dawka snu jest niezbędna, aby organizm mógł się zregenerować. Magnez wspomaga regenerację organizmu podczas snu zarówno od strony fizycznej jak i psychicznej. Pozwala mięśniom się rozluźnić po zintensyfikowanej pracy w trakcie dnia. Przeciwdziała też zaburzeniom snu ograniczając m.in. wydzielanie kortyzolu.

Objawy niedoboru magnezu – jak je złagodzić?

Podstawowym źródłem magnezu podobnie ja w przypadku wszystkich innych pierwiastków jest pełnowartościowa dieta. W pierwszej kolejności warto więc zwiększyć spożycie kaszy gryczanej, jaglanej i otrębów. Dużo magnezu zawierają zdrowe przekąski takie jak gorzka czekolada, orzechy i nasiona. Wśród warzyw i owoców warto wymienić banany, szpinak, jarmuż i rośliny strączkowe. Magnez można dostarczyć do organizmu również w formie napojów, wybierając wodę o wysokim stężeniu składników mineralnych. W przypadku, kiedy jednak zapotrzebowanie na magnez jest zwiększone lub na skutek różnych czynników następuje jego utrata z organizmu konieczne staje się wprowadzenie dodatkowej suplementacji.

Magnez na stres bardzo często wybierany jest w połączeniu z witaminą B6, której działanie również wspiera funkcjonowanie układu nerwowego (np. Magne B6 tabletki, Slow Mag B6). Takie zestawienie jeszcze skuteczniej łagodzi objawy niedoboru magnezu. Witamina B6 bierze udział w produkcji hemoglobiny, a tym samym dba o prawidłowe dotlenienie komórek całego ciała. Jest niezbędna dla właściwej pracy serca i układu krążenia, a także redukuje uczucie chronicznego zmęczenia. Wpływa również korzystnie na wchłanianie magnezu. Oprócz witamin z grupy B w preparatach dedykowanych osobom pozostającym pod długotrwałym wpływem stresu znaleźć można także naturalne substancje o działaniu relaksującym i uspokajającym, które ułatwiają zasypianie (np. Doppelherz Aktiv na stres i przemęczenie z wyciągiem z liści melisy i olejkiem lawendowym). Na wchłanianie magnezu niekorzystnie wpływają z kolei wapń oraz kwas fitynowy. Preparaty z magnezem pomagają chronić osoby, które ze względu na styl życia są szczególnie narażone na jego niedobór. Warto wówczas zwracać uwagę na ilość jonów magnezu w preparacie oraz jego przyswajalność. Zalecane formy to m.in. cytrynian i mleczan magnezu. Dla pacjentów z potwierdzonym niedoborem tego składnika rekomenduje się leki z magnezem.

magvit b6magnesolaspargin tabletkineomag fortemaglek b6