Strona główna > Rodzina i dziecko > Kontrowersyjna tabletka dzień po

Kontrowersyjna tabletka dzień po. Jak działa?

Pigułka dzień po to środek zażywany doustnie, który zmniejsza szansę na zajście w ciąże po odbytym stosunku seksualnym. Jest wykorzystywana jako sposób przeciwdziałania ciąży w razie alarmującej sytuacji takiej jak przerwanie prezerwatywy. Wiele osób mówi o tym preparacie, ale czy rozumiemy, jak działa? Sama nazwa jest dosyć myląca. W rzeczywistości nie trzeba pigułki tej zażywać dzień po odbytym stosunku czy przerwaniu prezerwatywy. W założeniu ma ona zostać użyta natychmiast po takim incydencie. Im szybciej zostanie zażyta, tym większe szanse na to, że zadziała.

Nie wszystkie pigułki działają w ten sam sposób. Część z nich może być zażyta nawet trzy lub pięć dni po stosunku. To jeden ze środków, który w Polsce nazywany jest czasem antykoncepcją awaryjną. Na zachodzie nazywa się tę pigułkę środkiem kontroli narodzin po odbytym stosunku seksualnym. Część społeczeństwa sugeruje (i popiera swoje zdanie argumentami), że może to być forma aborcji. Jak widać to bardzo kontrowersyjna metoda zapobiegania ciąży. Nawet w polityce sprawa ta jest poruszana bardzo często. Każda ze stron ma bardzo silne i ważne argumenty popierające swoje stanowisko. Nikt nie chce ustąpić.

Jak działa pigułka dzień po?

Preparaty tego typu mają wyhamować owulację albo sprawić by wyściółka macicy nie mogła zatrzymać komórki jajowej. Środek ten nie powinien być mylony z tak zwaną tabletką aborcyjną. Działanie tego preparatu jest odmienne. Istnieją także inne środki przeciwdziałania ciąży i budzą, jak łatwo się domyślić bardzo duże emocje w społeczeństwie. W Polsce często zmieniają się legislacje regulujące to, jak pigułki dzień po mogą być kupowane. Przez ostatnie kilka lat był to środek dostępny bez recepty. Od ponad miesiąca trzeba udać się po receptę do dowolnego lekarza. Ogólnie na rynku dostępnych jest wiele produktów wpływających na gospodarkę hormonalną kobiety. I one mają zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży. Wiele z wyjątkiem pigułki dzień po.

Jeszcze przed współżyciem

Jak wiadomo wszystkie leki czy preparaty dają określone efekty i często odbywa się to kosztem innych aspektów zdrowotnych. Warto przed podjęciem współżycia z partnerem, udać się na rozmowę z wykwalifikowanym lekarzem, by poznać rozwiązanie najlepsze dla siebie. Co, jeżeli jesteśmy jedna z niewielu osób uczulonych na jakikolwiek ze składników preparatu? Tylko poważna rozmowa z ekspertem medycyny pozwoli nam uniknąć utraty zdrowia i wybrać dobrze pośród ogromu produktów dostępnych w aptekach. Warto też skonsultować się z osobami z naszego otoczenia, którym ufamy i stosowały środki tego typu. Taka rozmowa może nas bardzo wzbogacić i utwierdzić albo zniechęcić do zażycia pigułki dzień po. Tak naprawdę nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Warto przypomnieć, że pigułki dzień po nie działają, jeżeli kobieta zaszła już w ciążę. Skoro mowa już o efektach ubocznych zażycia środków tego typu, to można wymienić kilka najczęstszych. Oczywiście takie niepożądane objawy nie występują u każdej pani decydującej się na pigułkę dzień po. Są to:

 • bóle głowy
 • bóle podbrzusza
 • bóle pleców
 • bóle mięśni
 • wymioty
 • zawroty głowy
 • wyczerpanie
 • nadwrażliwość piersi na dotyk
 • rozregulowanie cyklu menstruacyjnego

Dotyczą one mniej więcej dziesięciu procent pań.

Nie ma pełnej gwarancji, że pigułka dzień po zadziała zawsze. To środek zmniejszający szanse na udane zapłodnienie, a nie eliminujący je. Nie ma też odpowiedzi na pytanie, czy spożycie jej uszkodzi płód, jeżeli kobieta zajdzie już w ciążę.

6 Wyniki |
Filtr
Sortuj według:  
Please wait Filtr został załadowany
BESTSELLER
zł 237,76*
zł 196,79*
PZN 09760161
 • Pozwala na określenie dni płodnych i niepłodnych w cyklu menstruacyjnym u kobiet
 • Bezpieczna i pewna metoda antykoncepcji
 • Pasuje również do starego typu monitora
dostępny
×
dostępny

Ten produkt zostanie wysłany w ciągu 24h.

Całkowity czas realizacji zamówienia zależy od produktu z najdłuższym czasem dostępności.

Wysyłka gratis
zł 601,44*
zł 406,39*
PZN 10131068
 • Pozwala określić 6 najbardziej płodnych dni w czasie jednego pełnego cyklu
 • Zwiększa szanse na zajście w ciąże
 • Wygodny i łatwy w użyciu
dostępny
×
dostępny

Ten produkt zostanie wysłany w ciągu 24h.

Całkowity czas realizacji zamówienia zależy od produktu z najdłuższym czasem dostępności.

Wysyłka gratis
zł 129,59*
zł 119,00*
PZN 09760155
 • Określenie dni płodnych i niepłodnych w cyklu menstruacyjnym u kobiet
 • Bezpieczna i pewna metoda antykoncepcji
 • Pasują zarówno do starej jak i nowej wersji monitora
dostępny
×
dostępny

Ten produkt zostanie wysłany w ciągu 24h.

Całkowity czas realizacji zamówienia zależy od produktu z najdłuższym czasem dostępności.

Wysyłka gratis od zł 179
zł 41,99*
PZN 04511358
 • Tampony bez sznurka.
 • Wygodne i dyskretne.
 • Godne zaufania.
dostępny
×
dostępny

Ten produkt zostanie wysłany w ciągu 24h.

Całkowity czas realizacji zamówienia zależy od produktu z najdłuższym czasem dostępności.

Wysyłka gratis od zł 179
Polub nas na Facebook-u
Instagram
Youtube
Bio?Logicznie!
0
W dniu 25.05.2018 weszło w życie nowe ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Dlatego zaktualizowaliśmy naszą politykę prywatności. W celu zapewnienia optymalnego komfortu użytkowania, korzystamy z plików cookie w naszym sklepie. Informacje na ten temat oraz sposób, w jaki można w każdej chwili sprzeciwić się wykorzystaniu plików cookie, można znaleźć w naszej polityce prywatności polityce prywatności