Strona główna > Rodzina i dziecko > Czym jest monitor płodności?

Czym jest monitor płodności?

Monitor płodności - alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

persona logo

Persona stanowi specjalistyczną metodę naturalnej antykoncepcji, która działa w pełnej harmonii z kobiecym ciałem. Nowoczesna antykoncepcja z Persona nie powoduje żadnych skutków ubocznych, ponieważ jest wolna od jakichkolwiek interwencji chemicznych czy mechanicznych w Twój organizm – nie opiera swojego działania na hormonach czy lekach.
Działanie Persony opiera się na zachodzących w kobiecym organizmie zmianach hormonalnych podczas każdego cyklu menstruacyjnego. Monitorując zmiany stężenia dwóch czołowych hormonów podczas trwania cyklu (LH i Estradiolu lub E3G) określa najbardziej płodnie dni podczas których istnieje wysokie prawdopodobieństwo zajścia w ciąże („dni czerwone”) oraz dni niepłodne, w których możesz odbyć stosunek płciowy bez dodatkowej antykoncepcji („dni zielone”). Kolory te odnoszą się bezpośrednio do kolorów wyświetlanych przez Monitor Persona po wykonaniu pomiaru.

Jak działa Persona?

Monitor Persona odczytuje, przechowuje i wykorzystuje informacje uzyskane z testów owulacyjnych Persona. Testery Persona gromadzą hormony z pierwszej porcji oddanego w danym dniu moczu i przetwarzają w informacje, które może odczytać monitor Persona. Dzięki interpretacji stężenia hormonów monitor Monitor określa czy istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę ("Czerwony" Dzień, sygnalizowany czerwonym światełkiem) lub czy możesz współżyć, nie stosując środków antykoncepcyjnych ("Zielony" Dzień, sygnalizowany zielonym światełkiem).

czerwone i zielone dni

 • "dni zielone" - dni w trakcie trwania cyklu, w których możesz współżyć bez stosowania dodatkowej antykoncepcji. W tym czasie monitor może wyświetlać dodatkowe informację, np. datę kiedy należy wykonać kolejny test.
 • "dni czerwone" - dni w trakcie trwania cyklu, w których istnieje wysokie ryzyko zajścia w ciąże. W tym czasie trwa bowiem owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej z jajnika. Jeżeli urządzenie pokazuje "dni czerwone", należy zrezygnować ze współżycia lub stosować dodatkową antykoncepcję. Dodatkowo monitor może wyświetlać również dodatkowe informację, np. datę kiedy należy wykonać kolejny test.
 • ikona „O” – dzień owulacji, Monitor może w czasie cyklu wyświetlać informację o dniu Twojej owulacji, czyli dzień najwyższego prawdopodobieństwa zajścia w ciąże. Nie martw się, jeżeli ikona nie zostanie wyświetlona przez urządzenie podczas trzech pierwszych cyklów

Monitor Persona każdego dnia wyświetla informację w jakim dniu cyklu jesteś oraz wyznacza datę wykonania kolejnego testu owulacyjnego. Zazwyczaj Monitor wyświetla od 6 do 12 dni płodnych („czerwonych”). Należy jednak pamiętać, iż cykl menstruacyjny każdej kobiety jest inny, więc liczba dni „czerwonych” może być różna. Rozpoczynając stosowanie Monitora Persona ilość „dni czerwonych” może wahać się nawet między 10-15 w trakcie cyklu. Zdarza się, że Monitor będzie pokazywał w pierwszych cyklach nawet do 22 dni płodnych. Jednakże nie jest to powód do zmartwień - Monitor musi poznać i dopasować się do Twojego organizmu. Monitor będzie wzywał swojego użytkownika do wykonania testu „Dzień testu”- początkowo zawsze będziesz wzywana do wykonania pierwszego testu w 6 dniu cyklu

Skuteczność naturalnej antykoncepcji

Stosowana zgodnie z instrukcją i bez dodatkowej antykoncepcji zapewnia 94% niezawodność. Zatem 6 kobiet stosujących Persone na 100 może zajść w ciąże, nawet jeżeli stosunek był odbyty w dniach „zielonych”, kiedy urządzenie wykazywało dni niepłodne kobiety i brak ryzyka zajścia w ciąże. Jedyną niedogodnością związaną z tą metodą antykoncepcji jest fakt, iż partnerzy rezygnują ze współżycia podczas „dni czerwonych”. Według seksuologów testów owulacyjnych nie poleca się parom o dużym popędzie, ponieważ nie jest to metoda stricte zabezpieczania przed ciążą, lecz raczej wyznaczania okresów wstrzemięźliwości. Z antykoncepcji Persona mogą także korzystać pary, które starają się o dziecko. Monitor będzie skuteczną pomocą w ustaleniu dni, w których jest największe prawdopodobieństwa zajścia w ciążę.

Czy Persona jest dla mnie?

monitor persona

Należy pamiętać, że metoda ta przeznaczona jest jedynie dla osób zdrowych, które nie przyjmują żadnych hormonów, nie cierpią na schorzenia nerek czy wątroby, a ich cykle nie przekraczają 35 dni.

Zatem naturalna antykoncepcja z Persona nie jest dla Ciebie, jeżeli:

 • Twój cykl jest krótszy niż 23 dni
 • Twój cykl jest dłuższy niż 35 dni
 • Masz objawy związane z przekwitaniem
 • Karmisz piersią
 • Stosujesz środki hormonalne, np.: antykoncepcję hormonalną, leki używane w leczeniu niepłodności, hormonalną terapię zastępczą
 • Stosujesz jakiekolwiek inne środki, które mogą mieć wpływ na Twój cykl
 • Przyjmujesz antybiotyki zawierające tetracykliny (w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy antybiotyki, które przyjmujesz zawierają tetracykliny, powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem)
 • Cierpisz na zaburzenia czynności wątroby, nerek lub masz zespół policystycznych jajników

Wszystkie te czynniki mogą wpłynąć i zaburzyć interpretację wyników przeprowadzanych testów.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące stosowanie Persona

Czy Persona może uchronić mnie przed infekcjami przekazywanymi drogą płciową i AIDS?

Nie. Persona nie zapewnia ochrony przed infekcjami przekazywanymi drogą płciową oraz HIV, wirusem, który powoduje AIDS.

Czy mogę stosować Persona, jeżeli przyjmuję lekarstwa lub choruję?

Przed zastosowaniem Persona zawsze dokładnie czytaj Podręcznik Użytkowniczki i ulotkę informacyjną. Znajdziesz tam informacje dotyczące wpływu przyjmowanych leków na działanie Persona. Większość (np. środki na przeziębienie i zwykłe przeciwbólowe) nie powinno oddziaływać negatywnie. Nie możesz stosować Persona podczas terapii hormonalnej (np. przy zażywaniu tabletki antykoncepcyjnej, leków używanych w leczeniu niepłodności lub hormonalnej terapii zastępczej), gdy stosujesz jakiekolwiek inne leczenie, które może mieć wpływ na Twój cykl, gdy przyjmujesz antybiotyki zawierające tetracykliny. Nie możesz stosować Persona, jeżeli cierpisz na zaburzenia funkcji wątroby, nerek lub na zespół policystycznych jajników. Jeśli masz pytania, wątpliwości skontaktuj się z serwisem telefonicznym Persona lub ze swoim lekarzem.

Czy istnieją skutki uboczne stosowania Persona?

Nie. Działanie Persony nie opiera się na zażywaniu leków czy hormonów. Urządzenie monitoruje zmiany hormonalne naturalnie zachodzące w organizmie kobiety podczas każdego cyklu. Ta metoda antykoncepcji nie wiąże się interwencji chemicznych czy mechanicznych .

Jeżeli mój cykl będzie krótszy niż 23 dni lub dłuższy niż 35 dni, co powinnam zrobić?

Persona jest zaprogramowana w taki sposób, by uwzględnić normalne wahania w długości cyklu, jeżeli mieści się on w granicy 23-35 dni. Gdy Twój cykl będzie krótszy niż 23 dni lub dłuższy niż 35 dni, skuteczność Persona może być zmniejszona.

Co się stanie, jeśli zachoruję w trakcie jakiegoś cyklu?

Jeśli to możliwe, nadal używaj monitora i wykonuj testy zgodnie z instrukcją. Jeżeli nie będziesz mogła wykonywać testów, monitor podejmuje decyzję na podstawie dostępnych informacji. Może to oznaczać, że w bieżącym cyklu, a także w kolejnych będziesz miała więcej „dni czerwonych”.

Czy w czasie „dni czerwonych” naprawdę nie mogę mieć stosunku płciowego?

Aby Persona chroniła przed ciążą z niezawodnością 94%, w „dniu czerwonym” nie powinnaś mieć stosunku płciowego. Jeśli zdecydujesz się w „dniu czerwonym” na stosunek płciowy, stosując inną metodę antykoncepcyjną, to niezawodność zależy od wybranej metody zapobiegania ciąży, a nie od Persony.

Czy mogę mieć stosunek płciowy w okresie testu, nie sprawdzając wcześniej monitora?

Zalecamy, abyś przed każdym stosunkiem płciowym sprawdziła na monitorze, czy jest to Twój „dzień czerwony”, czy „dzień zielony” lub też dzień testu. Jeśli jest to dzień testu, to liczy się wynik wykonanego testu.

Co się stanie, jeśli później wstanę lub zapomnę wykonać testu w okresie testu?

Jeśli nie wykonasz testu w czasie okresu testu, monitor wyświetli, że pominęłaś test. Przy określaniu, czy jest to dzień czerwony czy zielony, monitor wykorzystuje zapisane informacje. Jeśli pominiesz kilka testów, to prawdopodobnie w obecnym cyklu lub w następnych cyklach będziesz miała więcej „dni czerwonych”. Dlatego też ważne jest, abyś wykonywała testy, kiedy wzywa Cię do tego monitor.

Czy możliwa jest utrata informacji przechowywanych w monitorze?

Kiedy baterie monitora są prawie rozładowane, monitor w celu ochrony przechowywanych danych wyłącza się automatycznie. Należy wymienić stare baterie na nowe przed ponownym wykonaniem testu.

Czy mogę pożyczyć mój monitor?

Nie. Monitor dostosowuje się do Twojego cyklu i przechowuje wszystkie Twoje indywidualne informacje. Nie powinien być używany przez inną kobietę. Ponadto nie należy nikomu udostępniać swojego monitora również ze względów higienicznych.

Co zrobić, jeśli nie chcę już korzystać z Persony?

Można przerwać stosowanie Persony na czas jednego cyklu, powinnaś jednak ustawić nowy cykl stosowania. Następnie możesz zignorować żądania monitora do testowania w czasie tego cyklu. W czasie tego cyklu nie możesz polegać na Personie jako środku antykoncepcyjnym. Jeśli znowu zaczniesz regularnie korzystać z Persony, prawdopodobnie będziesz mieć więcej „dni czerwonych”.

3 Wyniki |
Filtr
Sortuj według:  
Please wait Filtr został załadowany
Polub nas na Facebook-u
Instagram
Youtube
Bio?Logicznie!
0
W dniu 25.05.2018 weszło w życie nowe ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Dlatego zaktualizowaliśmy naszą politykę prywatności. W celu zapewnienia optymalnego komfortu użytkowania, korzystamy z plików cookie w naszym sklepie. Informacje na ten temat oraz sposób, w jaki można w każdej chwili sprzeciwić się wykorzystaniu plików cookie, można znaleźć w naszej polityce prywatności polityce prywatności