stany zapalne jamy ustnej

Stany zapalne jamy ustnej – skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić?

,

stany zapalne jamy ustnej

Wirusy, bakterie i grzyby, urazy mechaniczne, niewłaściwa higiena jamy ustnej – różne przyczyny mogą spowodować wystąpienie bolesnych zmian w jamie ustnej. Dolegliwości są nieprzyjemne i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Stany zapalne jamy ustnej należy leczyć jak najszybciej, eliminując ich przyczynę, a także korzystając ze sprawdzonych domowych sposobów i preparatów aptecznych.

Zapalenie jamy ustnej – objawy

Tworzący się stan zapalny powoduje duży dyskomfort odczuwany w obrębie jamy ustnej. Zaczerwienienie, obrzęk, świąd – to objawy, które zdecydowanie powinny nas zaniepokoić. Wraz z rozwojem stanu zapalnego nasila się ból, który bywa na tyle dotkliwy, że utrudnia mówienie czy swobodne połykanie pokarmów. Również nieprzyjemny zapach z ust może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z zapaleniem jamy ustnej. Objawy mają także postać zmian o charakterze pęcherzy, nadżerek czy owrzodzeń. Jeśli w obrębie jamy ustnej zauważymy dość niewielkie, czerwone zmiany, możemy podejrzewać, że to afty. Po około dwóch dniach na ich powierzchni pojawia się biały lub żółty nalot. Afty są bardzo bolesne, a ich leczenie trwa nawet do 10 dni. Oprócz symptomów zauważalnych bezpośrednio w obrębie jamy ustnej, stan zapalny może spowodować także wystąpienie gorączki.
Częstą przyczyną zapalenia jamy ustnej są zakażenia o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym. Bez odpowiedniego leczenia patogeny będą się namnażać powodując nasilanie się objawów i rozwój stanu zapalnego. Warto więc reagować od razu.

Domowe sposoby na zapalenie jamy ustnej

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na zapalenie jamy ustnej jest przygotowywanie płukanek na bazie ziół o działaniu przeciwzapalnym i antyseptycznym. Pomogą na łagodne objawy stanu zapalnego lub mogą być stosowane wspomagająco.

Stan zapalny jamy ustnej – czym płukać?

  • Kora dębu ma działanie ściągające i odkażające. Przyspiesza procesy gojenia w obrębie błon śluzowych.
  • Rumianek łagodzi stan zapalny jamy ustnej. Objawy takie jak ból czy podrażnienie stopniowo ustępują.
  • Tymianek – dzięki zawartości tymolu wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne. Działa także osłaniająco i przeciwzapalnie na wyścielającą jamę ustną błonę śluzową.
  • Nagietek – ogranicza namnażanie się wirusów i bakterii, dzięki czemu wspiera leczenie stanów zapalnych.
  • Szałwia – zawiera w składzie liczne olejki eteryczne, flawonoidy, witaminy A, C, PP i B1. Leczenie wspierają jej właściwości przeciwzapalne oraz antyseptyczne.
Powiązane produkty

–>

Substancje pochodzenia naturalnego są również składnikami ziołowych preparatów aptecznych i leków na zapalenie jamy ustnej. Przy aftach i nadmiernym ucisku przez protezę sprawdzi się np. Dentosept A. Preparat zawiera korę dębu, rumianek oraz miętę, która przyjemnie chłodzi i znieczula. Propolis spray do jamy ustnej i gardła łagodzi podrażnienia, obrzęki i zaczerwienienie, a także wspomaga regenerację błony śluzowej.

Stany zapalne jamy ustnej często powodują bardzo silne dolegliwości bólowe. Utrudniają, a nawet uniemożliwiają swobodne jedzenie i picie. W leczeniu stanów zapalnych stosowane są więc również środki o działaniu miejscowo znieczulającym i przeciwbólowym. Takie właściwości posiadają m.in. preparaty zawierające lidokainę, jak np. Dynexan żel czy Kamistad żel do jamy ustnej. Konsystencja żelu sprawia, że oba środki z dużą łatwością i precyzją można nanieść na zmiany występujące miejscowo. W ciężkich przypadkach konieczne może okazać się podanie antybiotyku.

Zapalenie jamy ustnej – przyczyny

Nieprzyjemne dolegliwości i stany zapalne jamy ustnej pojawiają się w wyniku infekcji o charakterze wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym, jak np. opryszczkowe zapalenie jamy ustnej. Przyczyny mogą być również związane ze stanami chorobowymi. Nieprzyjemne zmiany w obrębie jamy ustnej z większą częstotliwością występują u diabetyków, osób cierpiących na niedobory witaminowe, pacjentów onkologicznych – w trakcie chemio- lub radioterapii. Stany zapalne jamy ustnej częściej zdarzają się też u kobiet w ciąży i młodzieży w okresie dojrzewania.

Co jeszcze wywołuje zapalenie jamy ustnej? Przyczyny mogą tkwić w uczuleniu na składniki zawarte w preparatach wykorzystywanych do higieny jamy ustnej lub być skutkiem ubocznym przyjmowanych leków. W takim przypadku rozwijający się stan zapalny jest powodowany reakcja alergiczną, a stosowane środki należy jak najszybciej wyeliminować.

W jaki sposób można chronić się przed zapaleniem jamy ustnej? Przyczyny nawracającego problemu w wielu przypadkach bywają związane z niewłaściwą higieną oraz stylem życia. Płytka nazębna, nazywana także osadem to nic innego jak warstwa składająca się przede wszystkim z bakterii. Jeśli nie będzie na bieżąco usuwana podczas codziennych zabiegów higienicznych może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Należy zatem pamiętać o regularnym, ale także prawidłowym myciu zębów. Resztki pokarmowe powinny być usuwane również z przestrzeni międzyzębowych przy użyciu specjalnych szczoteczek lub nici dentystycznych. Codzienną pielęgnację warto uzupełnić o stosowanie płynów do płukania jamy ustnej o działaniu antybakteryjnym. Tworzeniu się stanów zapalnych może sprzyjać również zbyt intensywne czyszczenie jamy ustnej, co prowadzi do powstawania ran i podrażnień tkanki. Tego typu uszkodzenia powstają ponadto w wyniku noszenia protez zębowych i świadczą o ich nieodpowiednim dopasowaniu. Czynnikiem, który w przypadku nawracających zapaleń w obrębie jamy ustnej należy wyeliminować jest też z pewnością palenie papierosów.

azulanszałwia fixfiorda spraytincture salviaenalewka z propolisu