zioła na wzmocnienie serca

Zioła na wzmocnienie serca. Uzupełnij domową apteczkę

, ,

Poprawiają krążenie, wspierają pracę serca, regulują ciśnienie – rośliny występujące w przyrodzie mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Zioła na wzmocnienie serca dedykowane są nie tylko seniorom czy osobom zmagającym się z zaburzeniami pracy serca. To także doskonała profilaktyka, w szczególności dla osób żyjących w ciągłym stresie, unikających ruchu, czy lubiących tłustą dietę. Które z nich wybrać?

Głóg – działanie na serce

Zarówno kwiaty jak i owoce głogu cieszą się dużą popularnością wśród ziół na wzmocnienie serca. O ich skuteczności decyduje przede wszystkim zawartość procyjanidynów i flawanoidów. Te pierwsze stanowią naturalną ochronę przed zawałem i wzmacniają siłę skurczu serca, drugie rozszerzają naczynia krwionośne ułatwiając przepływ krwi. Bogaty w witaminy B, C i A, kwasy triterpenowe, garbniki oraz saponiny głóg niesie wiele korzyści zdrowotnych.

Głóg – działanie:

  • Poprawia ukrwienie mięśnia sercowego
  • Usprawnia pracę serca
  • Rozkurcza naczynia wieńcowe
  • Niweluje bóle w klatce piersiowej
  • Redukuje uczucie duszności.

Stosowanie głogu zalecane jest  m.in. osobom zmagającym się z chorobą wieńcową, dławicą piersiową, nadciśnieniem, zburzeniami układu krążenia, a także pacjentom po zawale. Po głóg sięgają także osoby, które przez problemy z sercem nie mogą w pełni cieszyć się aktywnością fizyczną. Jego stosowanie może poprawiać tolerancję wysiłku, czyli zdolność do wykonywania go np. bez uczucia duszności czy bólu w klatce piersiowej. Pozytywny wpływ na serce i układ krążenia to tylko niektóre z właściwości jakie posiada głóg. Działanie tej rośliny wpływa korzystnie również na funkcjonowanie systemu immunologicznego, układu trawiennego i nerwowego czy łagodzenie dolegliwości reumatycznych. Zwiększa poziom dotlenienia komórek oraz przeciwdziała ich uszkodzeniom. Wśród osób zmagających się z problemami sercowymi popularna jest nalewka z głogu. Można go jednak stosować na wiele różnych sposobów: w formie naparów, herbat czy suplementów.

Powiązane produkty

[show_products product=”167493, 190390, 178248,172273 „]

–>

Serdecznik – właściwości

Częstym problemem występującym wśród osób, które na co dzień funkcjonują pod wpływem stresu jest nerwica serca. To m.in. dlatego w kontekście profilaktyki chorób serca tak dużo mówi się o unikaniu stresu, a także podejmowaniu różnego rodzaju działań mających na celu rozładowanie napięcia takich jak np. aktywność fizyczna. Stres, z którym organizm nie potrafi sobie poradzić może doprowadzić do pewnego rodzaju nadwrażliwości. W rezultacie nawet drobne rzeczy są w stanie wywołać w nas lęk. Stają się też przyczyną odczuwania różnych dolegliwości ze strony serca. Wśród ziół na wzmocnienie serca serdecznik pospolity jest jednym z tych, które stosuje się w nerwicach sercowo-naczyniowych. Jego działanie m.in. obniża puls oraz redukuje kołatanie serca na tle nerwowym. Jak jeszcze w zaburzeniach funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego wykorzystywany może być serdecznik? Właściwości tej rośliny przeciwdziałają rozwojowi choroby wieńcowej i problemów z nadciśnieniem tętniczym. To dlatego stosowanie serecznika zaleca się pacjentom, którzy zaczynają mieć tego typu problemy ze zdrowiem. Napar z serdecznika, podobnie jak inne zioła na wzmocnienie serca, należy popijać systematycznie. Aby go przygotować wystarczy zalać 1 łyżeczkę szklanką wrzątku i parzyć przez około kwadrans.

Czosnek na serce

Jak się okazuje czosnek to nie tylko naturalny antybiotyk pomocny w zapobieganiu przeziębieniu i grypie. Wprowadzenie go do diety pomaga również chronić serce. Ogromnym zagrożeniem dla jego kondycji jest zbyt wysoki poziom substancji tłuszczowych. Wzrost lipidów we krwi często związany jest z niezdrową dietą bogatą w tłuste i smażone potrawy oraz brakiem ruchu. Zbyt wysoki poziom złego cholesterolu LDL może prowadzić do odkładania się tłuszczu w tętnicach i narastania blaszek miażdżycowych. W konsekwencji utrudniony zostaje przepływ krwi, a serce nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, co może prowadzić nawet do zawału. Systematyczne przyjmowanie czosnku wpływa na obniżenie cholesterolu. Nie należy jednak przekraczać jego zalecanej ilości – około 0,5 g na każdy kilogram masy ciała. Czosnek nie tylko wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe. Jego systematyczne przyjmowanie w postaci naturalnej lub preparatów z czosnkiem rozrzedza także krew, działa przeciwzakrzepowo i obniża ciśnienie krwi.

Zioła wzmacniające serce – konwalia majowa

Konwalia majowa prezentuje się atrakcyjnie w wazonie, ale stanowi też cenny nabytek w domowej apteczce. Jej stosowanie redukuje dolegliwości, które często towarzyszom seniorom takie jak: duszności, kołatanie serca, kłucie w klatce piersiowej, a także usprawnia działanie układu krążenia. Pod wpływem silnych glikozydów nasercowych, które zawiera konwalia majowa wzrasta siła skurczy serca i wydajność jego pracy. W rezultacie narządy ciała, a wśród nich także mózg są lepiej dotlenione. Jej przyjmowanie zalecane jest m.in. przy problemach z niewydolnością krążenia (w początkowym okresie), w osłabieniu mięśnia sercowego u osób starszych, a także w związku z niektórymi wadami serca. W przypadku konwalii majowej należy jednak pamiętać, że jej stosowanie zaleca się wyłącznie pod kontrolą lekarza, ponieważ może okazać się szkodliwe, a w przypadku przedawkowania bądź połączenia z niewłaściwymi lekami nawet zagrażające życiu. Przeciwwskazaniem do stosowania konwalii są m.in. miażdżyca, bloki przedsionkowo-komorowe serca, problemy z nerkami lub wątrobą, braki potasu w organizmie. Konwalii majowej nie należy stosować razem z naparstnicą, która również zawiera glikozydy nasercowe jednak o słabszym działaniu.

Aronia na serce

Obniża ciśnienie, spowalnia pracę serca, poprawia wygląd profilu lipidowego – to tylko przykłady pozytywnego wpływu jaki wywiera aronia na serce. Wprowadzenie do diety soku ze świeżej z aronii to doskonały sposób, aby zmniejszyć ryzyko zawału, udaru, miażdżycy i innych chorób serca. W zdrowej diecie poszukujemy składników bogatych w przeciwutleniacze, których zadaniem jest m.in. ochrona komórek i neutralizacja szkodliwego działania wolnych rodników. Aronia zawiera ich całe mnóstwo, wyprzedzając pod tym względem inne owoce jagodowe. Bogata w polifenole, w tym m.in. antocyjany hamuje aktywność wolnych rodników mogących uszkadzać białka, lipidy, a także DNA komórek. W ten sposób aronia chroni m.in. przed chorobami cywilizacyjnymi powodowanymi aktywnością wolnych rodników, a także przyspieszanymi w wyniku ich działań procesami starzenia. Aronia na serce działa zarówno wzmacniająco, jak i ochronnie. Przeciwdziała zlepianiu płytek krwi oraz uszczelnia naczynia krwionośne. Sok z aronii to prawdziwa skarbnica zdrowia – wzmacnia odporność, wzrok, obniża poziom cukru. Sprawdzi się też w profilaktyce przeciwnowotworowej. Warto zatem sięgać po owoce aronii. Tym bardziej, że Polska przoduje w jej produkcji i eksporcie.

Na funkcjonowanie układu krążenie dobry wpływ ma również miłorząb japoński. Więcej o jego działaniu zarówno na serce, jak i cały organizm można przeczytać w artykule: Ginkgo Biloba: Roślina długowieczności.

Stosując zioła i preparaty na serce oparte na wyciągach roślinnych warto pamiętać, że ich działanie nie jest obojętne dla przyjmowanych leków – może je nasilać lub osłabiać. Naturalne metody leczenia w większości przypadków nie są również w stanie zastąpić terapii środkami farmakologicznymi. To dlatego przed zastosowanie każdego z nich zaleca się konsultację z lekarzem.

preparaty wzmacniające sercehomeopatia na sercetabletki na sercekrople na sercezioła na krążenie