niebieskie światło

Niebieskie światło – jak wpływa na sen, wzrok i skórę?

,

niebieskie światło

Ekran komputera, smartfona, e-booka to źródła światła niebieskiego, z którymi często nie rozstajemy się na krok, nawet w sypialni. Korzystanie z nich w późnych godzinach wieczornych może zakłócać naturalny cykl dobowy i utrudniać zasypianie. W jaki sposób niebieskie światło wpływa na organizm i co pomoże zneutralizować jego szkodliwy wpływ?

Niebieskie światło a sen

Światło reguluje cykl dobowy organizmu. Pod jego wpływem rano i wieczorem organizm wytwarza hormony odpowiedzialne za procesy sprzyjające nocnemu odpoczynkowi i regeneracji lub wręcz przeciwnie umożliwiające rozpoczęcie z energią nowego dnia. Po zmroku przez szyszynkę produkowana jest melatonina – hormon odpowiedzialny za uczucie senności. W wyniku jej działania wieczorem obniża się poziom kortyzolu i ciśnienie krwi, a organizm może spokojnie zapaść w sen. Większa ilość światła, która do siatkówki oka dociera o poranku to znak, że organizm ma się wybudzać.

Nadmierna ekspozycja na światło niebieskie wieczorem może prowadzić do zakłóceń w naturalnym rytmie dobowym. Światło niebieskie hamuje wytwarzanie melatoniny, co może wywołać trudności z zasypianiem i powodować zmęczenie, rozdrażnienie, osłabienie funkcji poznawczych następnego dnia. Warto pamiętać także o tym, że długotrwały niedobór snu niesie ze sobą jeszcze bardziej poważne konsekwencje dla zdrowia. Zwiększa ryzyko występowania schorzeń układu sercowo-naczyniowego, chorób nowotworowych, otyłości, depresji i chorób neurodegeneracyjnych jak np. choroba Alzheimera. Zdrowy sen jest jednym z czynników wspierających budowanie naturalnej odporności, z kolei jego brak może zwiększać podatność na występowanie infekcji o podłożu wirusowym i bakteryjnym.

Osoby, które miewają problemy ze snem powinny całkowicie wyłączyć urządzenia elektroniczne na około 2-3 godziny przed pójściem do łóżka. To zdecydowanie najskuteczniejszy sposób na ograniczenie szkodliwego wpływu światła niebieskiego na sen. Niestety plan dnia rzadko na to pozwala. Bardzo często praca czy nauka przed komputerem przeciąga się do późnych godzin nocnych. Często też dopiero wieczorem mamy czas, aby obejrzeć ulubiony serial, przejrzeć media społecznościowe czy zrobić zakupy on-line. Warto wtedy skorzystać z aplikacji przeznaczonych do redukcji niebieskiego światła oraz funkcji umożliwiających dostosowanie temperatury barwowej oraz poziomu jasności obrazu do pory dnia. Ciepły, przyciemniony obraz emitowany z urządzeń elektronicznych po zmroku bardziej sprzyja naturalnemu procesowi produkcji melaniny, w mniejszym stopniu wpływając na zaburzenia rytmu snu i czuwania.

Powiązane produkty

Niebieskie światło a wzrok

Nie ma jednoznacznych badań, które stwierdzają szkodliwy wpływ niebieskiego światła na wzrok. Zagrożeniem jest jednak rosnąca ilość źródeł światła niebieskiego obecnych w codziennym życiu. Światło niebieskie jest częścią światła widzialnego, co oznacza, że zawiera je m.in. światło słoneczne. Do jego sztucznych źródeł należą m.in. światła fluorescencyjne i ledowe, a także różne urządzenia elektroniczne: komputery, laptopy, smartfony, telewizory. Gry dostępne na konsoli czy seriale oglądane na platformach internetowych to rozrywki uwielbiane przez wielu ludzi. Coraz więcej osób korzysta więc z urządzeń elektronicznych przez większą część doby – zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym.

Światło niebieskie posiada krótką długość fal i jest wysokoenergetyczne. Łatwo się rozprasza i w trakcie długotrwałej ekspozycji na jego działanie może szkodliwie wpływać na wzrok. Częste korzystanie z urządzeń elektronicznych może powodować zmęczenie oczu – łzawienie, podrażnienie, pogorszenie widzenia. Stale aktywne podczas patrzenia na ekran nerwy wzrokowe potrzebują odpoczynku, dlatego m.in. podczas pracy przy komputerze należy robić regularne przerwy. W trakcie korzystania z urządzeń elektronicznych również rzadziej mrugamy, przez co mogą pojawić się objawy suchego oka, które pomogą złagodzić krople nawilżające np. z kwasem hialuronowym. Nadmiar światła niebieskiego stopniowo sprzyja zaburzeniom procesów metabolicznych zachodzących w siatkówce, nasila ryzyko wystąpienia uszkodzeń komórek siatkówki oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Przy intensywnym korzystaniu z urządzeń elektronicznych warto rozważyć zakup okularów z filtrem światła niebieskiego. Zdrowie oczu w naturalny sposób wspiera luteina, która wpływa m.in. na prawidłową akomodację oka, wspomaga wytwarzanie filmu łzowego o działaniu nawilżającym, zapobiega występowaniu zwyrodnienia plamki żółtej i przeciwdziała skutkom stresu oksydacyjnego. W przypadku niedoboru warto sięgnąć po warzywa takie jak: szpinak, sałata, jarmuż, zielony groszek, brokuły lub preparaty z luteiną w tabletkach.

Czy światło niebieskie jest szkodliwe dla skóry?

Coraz częściej mówi się o szkodliwym wpływie światła niebieskiego na cerę, które podobnie jak światło słoneczne może wnikać w głąb skóry i nasilać produkcję wolnych rodników. Brakująca ilość elektronów w ich zewnętrznej powłoce powoduje, że z łatwością wchodzą w reakcje utleniania, powodując uszkodzenia zdrowych komórek. Dla skóry nadmiar wolnych rodników oznacza przede wszystkim szybsze starzenie się. Nasilona degeneracja włókien kolagenowych oraz lipidów powoduje utratę jędrności i elastyczności. Cera staje się matowa, napięta, a zmarszczki coraz bardziej widoczne. Tradycyjnym sposobem walki z wolnymi rodnikami są antyoksydanty. Ze względu na fakt, że światło niebieskie może powodować również zmiany hiperpigmentacyjne warto postawić np. na kosmetyki z witaminą C lub kwasem azelainowym, choć nie tylko. Sprawdzą się również kremy z resweratrolem, kwasem felurowym, koenzymem q10, beta-karotenem. Składników o właściwościach przeciwutleniających takich jak witaminy C, E, A, cynk warto poszukiwać zarówno w kosmetykach, jak i produktach spożywczych, co zapewni kompleksową ochronę. Coraz więcej firm pracuje również nad wdrożeniem linii kosmetyków dedykowanych ochronie przed różnymi rodzajami promieniowania, w tym działaniem światła niebieskiego (HEV).