Jak poprawić krążenie krwi? Domowe sposoby

,

jak poprawić krążenie krwi w nogach

Układ krążenia dostarcza tkankom tlenu i składników odżywczych zapewniając sprawne funkcjonowanie całego organizmu. Podczas gdy tętnice transportują nasyconą tlenem krew do wszystkich komórek w ciele, żyły są odpowiedzialne za jej odprowadzenie z powrotem do serca. Prawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego nie sprzyjają jednak: siedzący tryb życia, długie przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej czy wysoki poziom cholesterolu. Jak poprawić krążenie krwi i zadbać o swoje zdrowie?

Słabe krążenie krwi występuje najczęściej w kończynach górnych i dolnych. Układ krwionośny pomaga utrzymywać stałą temperaturę ciała, a kiedy nie pracuje prawidłowo słabo ukrwione stopy czy dłonie będą pozostawać zimne. Inne charakterystyczne objawy to skurcze mięśni i drętwienie kończyn, ból oraz obrzęki. Trudności z dostarczeniem odpowiedniej ilości składników odżywczych do komórek i mięśni mogą powodować osłabienie, przesuszenie skóry, wypadanie włosów czy łamanie się paznokci. W przypadku podejrzenia problemów z układem krążenia należy skontaktować się z lekarzem, który zleci wykonanie badań i w razie potrzeby dobierze odpowiednie leki na krążenie. Aby poprawić przepływ krwi, a także profilaktycznie zadbać o sprawne funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego warto również wprowadzić kilka zmian w codziennym trybie życia.

Jak poprawić krążenie krwi w nogach?

Naprzemienny prysznic zimną i ciepłą wodą

Krążenie krwi można poprawić w zaledwie kilka minut stosując naprzemiennie ciepły i zimny strumień wody. W rezultacie naczynia krwionośne rozszerzają się i kurczą, co pobudza pracę układu krążenia. Taki prysznic należy stosować minimum 3 razy w tygodniu przez około 2-5 minut. Stopniowo można zwiększać różnicę pomiędzy temperaturą zimnej i ciepłej wody, dając organizmowi czas, aby przyzwyczaił się do tego rodzaju stymulacji. Naprzemienne stosowanie zimnego i ciepłego strumienia wody wspomaga dodatkowo proces oczyszczania organizmu z toksyn oraz korzystnie wpływa na wygląd i napięcie skóry. Zapobiega powstawaniu żylaków i pomaga przeciwdziałać występowaniu cellulitu.

Rzucenie palenia

Dym tytoniowy zawiera substancje o działaniu rakotwórczym oraz zaburza prawidłową pracę płuc i oskrzeli. Upośledza ruch rzęsek odpowiedzialnych za oczyszczanie oskrzeli z zanieczyszczeń i stopniowo uszkadza nabłonek oskrzeli. Może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego w obrębie płuc i oskrzeli, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc lub astmy. Nikotyna, tlenek węgla oraz stres oksydacyjny powstający na skutek palenia w niekorzystny sposób wpływają też na układ krążenia.

Palenie papierosów przyspiesza pracę serca oraz powoduje wzrost ciśnienia krwi. Jednocześnie prowadzi do obkurczania się naczyń krwionośnych, co utrudnia przepływ krwi i transport tlenu do serca. Pod wpływem tlenku węgla powstaje karboksyhemoglobina. W odróżnieniu od hemoglobiny, która transportuje tlen, jej obecność sprawia, że odpowiednie dotlenienie wszystkich narządów i tkanek ciała staje się znacznie trudniejsze. Dochodzi także do zwiększonego zlepiania się płytek krwi, co grozi powstawaniem zakrzepów. Długotrwałe palenie papierosów zwiększa ryzyko rozwoju zmian miażdżycowych, choroby niedokrwiennej serca oraz zawału serca.

Przerwy podczas pracy

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej np. podczas wykonywania pracy biurowej utrudnia prawidłowy przepływ krwi i sprzyja jej zastojom. Krew, która nie zostaje w całości odprowadzona zbiera się w naczyniach krwionośnych, co prowadzi do ich rozszerzania się. Skurcze mięśni pobudzają transport krwi z kończyn w kierunku serca, z kolei zastawki przeciwdziałają jej cofaniu się. Z czasem może dojść do osłabienia prawidłowej pracy zastawek, powstawania żylaków czy rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej. Aby temu zapobiec, warto przynajmniej raz na godzinę zrobić sobie krótką przerwę. Wstać od biurka i aktywować pompę mięśniową w trakcie krótkiego spaceru po biurze czy wykonywania prostych ćwiczeń. Podczas siedzenia przy biurku warto skorzystać z podnóżka, który umożliwia swobodne ułożenie stóp. W sprzedaży dostępne są także podnóżki umożliwiające poruszanie stopami, co dodatkowo wspomaga krążenie. Niewskazane jest natomiast zakładanie nogi na nogę, co powoduje niepotrzebny ucisk.

Dużym obciążeniem dla układu krążenia jest również praca stojąca, której często towarzyszą obrzęki oraz uczucie ciężkich nóg będące efektem gromadzenia się płynów w tkankach ciała. Znaczącą ulgę może przynieść terapia uciskowa, która pomaga zapobiegać zaburzeniom krążenia.

Podkolanówki, pończochy, rajstopy kompresyjne

Działanie zmiennego ucisku na nogi wspomaga leczenie chorób układu krążenia takich jak np. zakrzepica żylna czy żylaki. Produkty kompresyjne stosowane są również profilaktycznie, aby wspomagać prawidłowy przepływ krwi u osób, które pracują w pozycji stojącej lub prowadzą siedzący tryb życia. Podkolanówki, pończochy, rajstopy kompresyjne wspomagają pracę zastawek i prawidłowy odpływ krwi żylnej w kierunku serca. Zastosowany ucisk jest najsilniejszy w okolicy kostki, a następnie w stronę kolana lub wyżej – pachwiny jego wartości maleją. Skuteczność działania produktów kompresyjnych jest uzależniona od właściwego doboru rozmiaru oraz mocy ucisku. Dlatego w tej kwestii warto zasięgnąć opinii specjalisty.

Podnoszenie nóg

A jak odpoczywać po pracy? Najlepiej z uniesionymi nogami opartymi np. o ścianę. Uniesienie nóg do poziomu serca lub powyżej usprawnia proces odprowadzania krwi w kierunku serca i zapobiega jej gromadzeniu się w kończynach dolnych. Usprawniając przepływ płynów zapobiega także ich przenikaniu przez ściany naczyń krwionośnych, co prowadzi do powstawaniu obrzęków. Odpoczynek z uniesionymi nogami pomaga ponadto rozluźnić ciało i zredukować stres.

Jak poprawić krążenie dzięki zmianie stylu życia?

Dieta

Codzienna dieta ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Pomaga utrzymać poziom cholesterolu w normie oraz regulować ciśnienie krwi.
Częste jedzenie czerwonego mięsa, smażenie na smalcu, sięganie po gotowe produkty i słodycze to prosta droga do podwyższonego poziomu cholesterolu, który zwiększa ryzyko rozwoju zmian miażdżycowych. Wymienione produkty zawierają tłuszcze nasycone i trans, których zdrowym odpowiednikiem są nienasycone kwasy tłuszczowe obecne m.in. w olejach roślinnych i orzechach. Czerwone mięso warto zastąpić chudym mięsem drobiowym lub rybami takimi jak tuńczyk czy makrela. Tłuste ryby morskie zawierają cenne kwasy omega-3, które pomagają obniżyć poziom trójglicerydów we krwi oraz zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Wykazują także właściwości przeciwnowotworowe oraz przeciwzapalne. Innym cennym źródłem kwasów omega-3 jest olej lniany. Aby jednak zachować jego właściwości odżywcze, należy stosować go na zimno, nie poddając obróbce termicznej. W utrzymaniu właściwego poziomu cholesterolu pomaga także błonnik, który utrudnia jego wchłanianie. Produkty pełnoziarniste oraz warzywa i owoce bogate w błonnik pobudzają ponadto pracę jelit, zapobiegają zaparciom i zapewniają uczucie sytości, dzięki czemu łatwiej kontrolować swoją wagę.

Nadmiar soli w diecie może podnosić ciśnienie krwi. Aby obniżyć jej spożycie, warto postawić na świeże zioła oraz ostre przyprawy, które nie tylko pobudzają trawienie, ale korzystnie wpływają też na układ krążenia. Pieprz cayenne zapobiega gromadzeniu się złogów tłuszczowych w ścianach naczyń krwionośnych. Pobudza metabolizm i przyspiesza spalanie tłuszczu. Kurkuma działa przeciwzapalnie i rozszerza naczynia krwionośne. W profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego doskonale sprawdza się również czosnek. Posiada właściwości przeciwmiażdżycowe i zapobiega nadmiernej agregacji płytek krwi. Pomaga obniżyć ciśnienie oraz poprawić profil lipidowy.

Przeczytaj także: „Jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami

Prawidłowe nawodnienie organizmu

Dla sprawnego funkcjonowania układu krążenia oraz wszystkich narządów wewnętrznych niezwykle ważne jest prawidłowe nawadnianie organizmu. Picie odpowiedniej ilości wody umożliwia przebieg najważniejszych reakcji chemicznych, wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, trawienie oraz procesy termoregulacji. Kiedy organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości płynów, krew staje się bardziej gęsta. Spada ciśnienie krwi, a serce musi pracować bardziej intensywnie. Aby usprawnić krążenie krwi, oprócz niegazowanej wody mineralnej warto sięgać także po zieloną herbatę. Zawarte w niej katechiny zapobiegają rozwojowi zmian miażdżycowych, redukują stany zapalne i działają antyoksydacyjnie. Wsparciem dla układu krążenia może być także sok z głogu bogaty we flawonoidy, które rozszerzają naczynia krwionośne. W jego składzie obecne są ponadto procyjanidyny, które wzmacniają siłę skurczu serca i chronią przed zawałem. Sok z głogu korzystnie wpływa na wydolność serca i pomaga obniżyć cholesterol. Należy go stosować zgodnie ze wskazaniami producenta zamieszczonymi na etykiecie lub w ulotce.

Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna pomaga zapobiegać wysokiemu poziomowi cholesterolu oraz obniża ciśnienie. Usprawnia przepływ krwi, dzięki rozszerzaniu się naczyń krwionośnych i pracy mięśni.
Aby wzmocnić serce i chronić organizm przed chorobami układu krążenia zalecana jest aktywność o umiarkowanej intensywności. Szybki spacer, jogging, jazda na rowerze, pływanie – każdy rodzaj ruchu będzie dobrym wyborem. Warto poszukać takiego sportu, który naprawdę sprawia przyjemność, ponieważ ważne jest regularne powtarzanie treningów.

Szybsza praca serca w trakcie ruchu pobudza i usprawnia przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Zarówno pracujące mięśnie, jak i wszystkie tkanki ciała są lepiej dotlenione i zaopatrzone w niezbędne substancje odżywcze. Wraz z kolejnymi treningami poprawia się wydolność serca. Regularna aktywność zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy czy wystąpienia zawału serca, które rośnie u osób prowadzących siedzący tryb życia. W połączeniu z odpowiednią dietą ruch pomaga kontrolować masę ciała. Nadprogramowe kilogramy są obciążeniem nie tylko dla stawów, ale także serca i układu krążenia.