symetykon działanie

Symetykon – działanie, zastosowanie, skutki uboczne

,

symetykon działanie

Preparaty z symetykonem to popularny sposób na niwelowanie objawów dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej, w tym wzdęć i bólu brzucha. Czym jednak jest symetykon i czy może wywoływać jakieś działania niepożądane? Od jakiego wieku jest zalecany?

Symetykon – co to jest?

Jest to substancja wykorzystywana w leczeniu i łagodzeniu objawów wzdęć i związanych z nim uczucia dyskomfortu oraz bólu dolnego odcinka układu pokarmowego. Z chemicznego punktu widzenia jest to połączenie dwutlenku krzemu i dimetikonu – innej substancji stosowanej w leczeniu wzdęć.

Symetykon po zastosowaniu nie wchłania się do organizmu, jest usuwany razem z przyczyną dolegliwości. Jest generalnie uznawany za bezpieczny, aczkolwiek nie powinny go stosować osoby wcześniej odczuwające objawy nadwrażliwości na substancję czynną lub pomocniczą preparatu go zawierającego. Ponadto, symetykon może obniżać wchłanianie leków z tyroksyną stosowanych w leczeniu schorzeń tarczycy. Dlatego trzeba zachować odpowiednią przerwę pomiędzy tymi dwoma lekami. Nie powinny również go stosować osoby z niedrożnością jelit.

Leki z symetykonem a suplementy – czy jest różnica?

Jeśli do wyboru mamy lek lub suplement z symetykonem, lepiej wybrać lek, ponieważ leki przechodzą bardzo dokładne kontrole jakościowe. Na rynku znajdziemy wiele suplementów dobrej jakości, ale ten rodzaj preparatu nie jest poddawany tak rygorystycznym kontrolom ze strony chociażby organów farmaceutycznych. Leki dopuszczone do sprzedaży muszą być również czyste pod kątem mikrobiologicznym. Kupując lek, mamy pewność, że w zalecanej dawce jest taka ilość substancji czynnej, jaką deklaruje producent.

Polecane produkty

Symetykon w badaniach obrazowych

Leki z symetykonem są standardowo zalecane osobom mającym się poddać badaniom obrazowym jamy brzusznej, szczególnie badaniom ultrasonograficznym. Przyjmuje się je już dzień wcześniej, w ciągu doby podać należy kilka dawek rozłożonych w czasie. Zależnie od dawki substancji czynnej w jednej porcji, może to być np. po dwie kapsułki co kilka godzin. Informacja o tym, ile symetykonu należy przyjąć przed badaniem jest zawarta w ulotce.

Symetykon pomaga usunąć pęcherzyki powietrza z przewodu pokarmowego, dzięki czemu radiolog może w większym stopniu ocenić stan poszczególnych organów i gruczołów. Wzdęty brzuch utrudnia ocenę, dlatego też pacjentom nie zaleca się spożywać ciężkich potraw i produktów pełnoziarnistych na dzień przed badaniem.

Symetykon dla dzieci – w jakich sytuacjach stosować?

Pomimo tego, że nie ma jednoznacznych dowodów na takie działanie, leki z symetykonem wydają się pomagać niemowlętom w kolkach. Jako że nie wiadomo do końca, jak kolki niemowlęce powstają, wiemy jedynie, że może to wynikać z niedojrzałości układu pokarmowego u malucha, symetykon pomaga uwalniać gromadzące się w brzuszku gazy i usuwać napięcie.

U starszych niemowląt i dzieci symetykon bywa stosowany przy rozszerzaniu diety, ponieważ układ pokarmowy dziecka musi przyzwyczaić się do trawienia nowych produktów spożywczych. Jeżeli kilkuletnie dziecko ma problem z oddaniem stolca z powodu nagromadzonych gazów, symetykon również może pomóc.

Leków i suplementów z symetykonem nie zaleca się podawać profilaktycznie, a jedynie doraźnie. W przypadku przedłużających się problemów z przewodem pokarmowym zaleca się konsultację lekarską.

Podobnie jak u osób dorosłych symetykon podaje się dzieciom przed badaniem USG. Jest to szczególnie ważne u małych dzieci, ponieważ nie zawsze jest możliwe wykonanie badań u nich na czczo, ponadto ich układ pokarmowy często nie jest na tyle dojrzały, by efektywnie trawić pokarmy. Standardową procedurą jest więc podawanie leku przed pokarmem z butelki lub z piersi. Dawkowanie jest zawsze podane w ulotce, dlatego trzeba dokładnie zapoznać się z jej treścią.

Simetikon – jak podawać?

Leki i suplementy z symetykonem dostępne są w różnorodnych formach dopasowanych zarówno do wieku pacjenta, jak i do jego osobistych możliwości. Osoby dorosłe i młodzież mogą z powodzeniem przyjmować symetykon w formie małych kapsułek – ta forma podania zdecydowanie ułatwia dawkowanie. Dla najmłodszych dzieci przeznaczona jest zawiesina, którą należy dokładnie wymieszać i odmierzyć kroplomierzem, tak jak w przypadku leku Espumisan w kroplach. Symetykon można również stosować w formie sprayu (np. Lefax) – ta forma jest również bezpieczna dla dzieci oraz osób mających problem z przełykaniem kapsułek bądź emulsji.