jakie są rodzaje testów ciążowych

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

,

jakie są rodzaje testów ciążowych

Test ciążowy to prosty i szybki sposób na wczesne wykrycie ciąży. Większość można stosować już w dniu spodziewanej menstruacji, a bywają takie, które zadziałają dzień lub dwa przed.

Wszystkie testy ciążowe działają w ten sam sposób. Ich zadaniem jest wykryć hormon wydzielany tuż po zapłodnieniu – gonadotropinę kosmówkową lub bHCG. Testy do użytku domowego wymagają próbki moczu, różnią się jednak sposobem pobrania i nałożenia moczu na test. Pod tym względem wyróżniamy więc:

  • Testy strumieniowe – wyposażone w wygodny uchwyt i końcówkę, którą trzeba podłożyć bezpośrednio pod strumień moczu. Najczęściej strumień trwać powinien do 10 sekund.
  • Testy płytkowe – małe, bez problemu zmieszczą się nawet w najmniejszej kosmetyczce. Opakowanie zawiera test i pipetkę, jednak samej trzeba zorganizować sobie małe naczynie do pobrania moczu ze strumienia. Następnie pipetką przelewamy kilka kropel moczu w wyznaczone do tego miejsce na teście i czekamy na wynik.
  • Testy paskowe – równie proste w użyciu, przypominają paski do mierzenia twardości wody. We własnym zakresie musimy przygotować naczynko, które będzie na tyle wysokie, aby móc zanurzyć test do odpowiedniej wysokości.
Testy ciążowe do użytku domowego

Testy ciążowe możemy również podzielić pod względem czułości wykrywania bHCG.

  • Testy o czułości 500 nazywamy ultraczułymi, bo mogą wykryć hormon jeszcze przed dniem spodziewanej menstruacji.
  • Testy o czułości między 500 a 800 IU/l zastosować można w dniu spodziewanej miesiączki.
  • Jeśli na opakowaniu zobaczymy oznaczenie 800 IU/l, oznacza to, że test możemy wykonać po tygodniu od dnia spodziewanej miesiączki.

Warto pamiętać, że jedyną, stuprocentową metodą potwierdzenia ciąży jest wizyta u ginekologa i przeprowadzenie USG przezpochwowego. Opóźnienie okresu może być spowodowane wieloma czynnikami. Jeśli jednak kobieta w wieku rozrodczym ma powody by przypuszczać, że mogło dojść do zapłodnienia lub wręcz się tego spodziewa, powinna wybrać test o największej czułości i wykonać go w dniu spodziewanej menstruacji.

Tutaj przeczytasz, jak powinna wyglądać dieta kobiety ciężarnej.