jakie są rodzaje testów ciążowych

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

,

jakie są rodzaje testów ciążowych

Test ciążowy to prosty i szybki sposób na wczesne wykrycie ciąży. Większość można stosować już w dniu spodziewanej menstruacji, a bywają takie, które zadziałają dzień lub dwa przed.

Wszystkie testy ciążowe działają w ten sam sposób. Ich zadaniem jest wykryć hormon wydzielany tuż po zapłodnieniu – gonadotropinę kosmówkową lub bHCG. Testy do użytku domowego wymagają próbki moczu, różnią się jednak sposobem pobrania i nałożenia moczu na test. Pod tym względem wyróżniamy więc:

  • Testy strumieniowe – wyposażone w wygodny uchwyt i końcówkę, którą trzeba podłożyć bezpośrednio pod strumień moczu. Najczęściej strumień trwać powinien do 10 sekund.
  • Testy płytkowe – małe, bez problemu zmieszczą się nawet w najmniejszej kosmetyczce. Opakowanie zawiera test i pipetkę, jednak samej trzeba zorganizować sobie małe naczynie do pobrania moczu ze strumienia. Następnie pipetką przelewamy kilka kropel moczu w wyznaczone do tego miejsce na teście i czekamy na wynik.
  • Testy paskowe – równie proste w użyciu, przypominają paski do mierzenia twardości wody. We własnym zakresie musimy przygotować naczynko, które będzie na tyle wysokie, aby móc zanurzyć test do odpowiedniej wysokości.
Testy ciążowe do użytku domowego

[show_products product=”183847, 228179, 228175, 169074″]

Testy ciążowe możemy również podzielić pod względem czułości wykrywania bHCG.

  • Testy o czułości 500 nazywamy ultraczułymi, bo mogą wykryć hormon jeszcze przed dniem spodziewanej menstruacji.
  • Testy o czułości między 500 a 800 IU/l zastosować można w dniu spodziewanej miesiączki.
  • Jeśli na opakowaniu zobaczymy oznaczenie 800 IU/l, oznacza to, że test możemy wykonać po tygodniu od dnia spodziewanej miesiączki.

Warto pamiętać, że jedyną, stuprocentową metodą potwierdzenia ciąży jest wizyta u ginekologa i przeprowadzenie USG przezpochwowego. Opóźnienie okresu może być spowodowane wieloma czynnikami. Jeśli jednak kobieta w wieku rozrodczym ma powody by przypuszczać, że mogło dojść do zapłodnienia lub wręcz się tego spodziewa, powinna wybrać test o największej czułości i wykonać go w dniu spodziewanej menstruacji.

Tutaj przeczytasz, jak powinna wyglądać dieta kobiety ciężarnej.